Tacy mądrzy, a głupi

Subotnik Ziemkiewicza

Cokolwiek sądzić o „Krytyce Politycznej”, za jedno niewątpliwie należy się jej szacunek − za przypominanie dorobku Stanisława Brzozowskiego. Co niby rzeczony Brzozowski, natchnienie młodych narodowców ze „Sztuki i Narodu”, miał wspólnego ze współczesną lewicą, a już zwłaszcza tą „rozporkową”, którą przede wszystkim reprezentuje KP, to osobna rozmowa. Jeśli słuszne jest moje odczucie, że środowisko zdominowane przez intelektualistów w rodzaju Jasia Kapeli, Tomasza Piątka czy Cezarego Michalskiego promując Brzozowskiego, negliżuje własną słabość, to właśnie tym bardziej należy jego odwagę docenić, nawet jeśli wynika z nieświadomości.

Otóż właśnie w ramach promocji wznowionych dzieł jednego z najważniejszych polskich myślicieli przeprowadził portal KP wywiad z profesorem Andrzejem Mencwelem. Uderza szczególnie jeden fragment tej rozmowy:

„Można przypomnieć, że pierwszy rząd niepodległej Rzeczpospolitej w 1918 roku nazywał się rządem ludowym, a pierwsza konstytucja przyznawała wszystkim równe prawa wyborcze. Było to coś niebywałego w kraju o panującej przez wieki tradycji stanowo-feudalnej, ale nie zostałoby dokonane bez tego zaplecza myśli nowoczesnej, które stworzył Brzozowski i cała formacja działaczy i uczonych, nazwana „warszawiakami” w »Przedwiośniu«. Dopiero teraz też widzimy, po stu latach od tamtych przepowiedni z »Legendy Młodej Polski«, że naród polski został gruntownie przeistoczony i nie jest już szlachecki ani nawet chłopski. Choć nie wiemy nadal, na kim społecznie się opiera.

Więc kim są Polacy dzisiaj?

Nie wiemy. Brzozowski stawiał takie pytania i nadal je ożywia. Narody nie są jednorodnymi bytami idealnymi − składają się z członów, które rywalizują albo walczą o dominację. A kto dziś dominuje? Nie wiadomo. Kto nami włada? Nie wiadomo. Mówi się, że rządzą partie polityczne, ale czym one władają? Jakie siły społeczne one reprezentują? Kto wyznacza na przykład normy stosunków międzygrupowych, międzyetnicznych, międzypłciowych, międzypokoleniowych?”

Właściwie mógłbym zacytować krótszy fragment: „kim są Polacy dzisiaj? Nie wiemy”.

Oto jest waśnie stan wiedzy polskiego intelektualisty w 20 lat po kontrolowanym rozpadzie peerelu. Nie znamy odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania, nic nie wiemy. Chwała Andrzejowi Mencwelowi, który jak Sokrates ma odwagę wprost powiedzieć, że nie wie. W przeciwieństwie do swoich kolegów profesorów, którzy tak licznie gotowi są nas pouczać w różnych sprawach, choć ta liczba mnoga w „nie wiemy” do nich się właśnie odnosi.

Rzecz najgorsza nawet nie w tym, że nasi filozofowie, historycy idei, politolodzy i inni mędrcy nic nie wiedzą. Problem w tym, że oni nawet nie chcą wiedzieć i nie chcą wiedzieć, że nie wiedzą. Nie potrzebują wiedzieć, jak to było widać choćby na zjeździe socjologów. Wiedzieć jest niebezpiecznie, bo ta wiedza nie pasuje do ideologicznych założeń. Jeszcze można zostać uznanym za „pisowca”. Dlatego jedyne miejsce, gdzie się wiedzy szuka, to spotkania takie, jak niedawny kongres „Polska − wielki projekt”. Kongres, o którym tzw. intelektualistom wystarczy wiedzieć tyle, że to, he, he, się zebrała jakaś „pisowska inteligencja” od Kaczyńskiego.

Taka radosna niewiedza, rezygnacja z zadawania pytań, z dociekliwości, jest charakterystyczną cechą elity postkolonialnej. Ona nie zamierza tworzyć żadnych projektów, bo po co, skoro gotowy projekt przyślą nam z metropolii, gdzie wszystko wiedzą lepiej. Zamiast polską pospolitość, wystarczy studiować mądrości stamtąd płynące. A potem nakładać je na tutejszą  rzeczywistość, tak samo, jak się „implementuje” przysyłane z Unii Europejskiej ustawodawstwo. A jak nie pasuje − dopchnąć kolanem. To rzeczywistość musi się dostosować, bo przecież nie nadesłane instrukcje.

Proszę zobaczyć: inteligenci czasu zaborów potrafili, w przekonaniu, że „Polska to jest wielka rzecz”, stworzyć ją na nowo. Do grobu złożono szlachecką Rzeczpospolitą Obojga Narodów, a wyszła z niej Polska, przy wszystkich swych wadach, jednak demokratyczna, państwo równych dla wszystkich praw i wolności obywatelskich. Dziś warstwa, która uporczywie przypisuje sobie nazwę owej XIX-wiecznej inteligencji, choć w istocie jest tylko żałosną, postkomunistyczną obrazowanszcziną, nie wie nawet, czym Polska w ogóle jest, kto nią włada, z jakich społecznych żywiołów się składa. Choć do wykonania tej intelektualnej pracy ma nieporównanie lepsze warunki, infrastrukturę, granty i uczelniane katedry.

„Polska to jest wielka rzecz”, mówili inteligenci. A obrazowanszczina ma do powiedzenia tyle, że Polska to obciach, jakiś porąbany kraj, i co za pech ich spotkał, urodzić się tutaj, zamiast w Ameryce albo przynajmniej w Paryżu.

Jeśli nasza „elita intelektualna” nic nie wie, to nie sposób nie zapytać − to po cholerę wy tutaj? Zajęlibyście się sadzeniem szczypiorku, byłby z was przynajmniej jakiś pożytek.

Ja, prosty felietonista, coś tam mogę powiedzieć o tym, kim jesteśmy, kto nami włada − napisałem o tym parę książek. Lepiej czy gorzej, próbuję się ze swojej pracy wywiązać. Jeśli ktoś ma zastrzeżenia, czekam na polemikę. Czekam bezskutecznie, bo przecież dla pań i panów celebrytów intelektu zniżać się do polemiki z jakimś prawicowym oszołomem byłoby poniżej godności. Proszę bardzo, nie chcecie ze mną gadać − wasza strata, nie moja. Ale przedstawcie, do czego wy doszliście. No, chętnie się dowiem − kto nami włada, kim jesteśmy, kto i w oparciu o co wyznacza nam normy? No? Nic, dziady sakramenckie, nie macie do powiedzenia?!

Więc czym ta banda utytułowanych darmozjadów się w ogóle zajmuje? Owoż zajmuje się tylko jednym. Jak to genialnie prosto ujął śp. Jerzy Dobrowolski:  „naprzemiennym odczuwaniem pogardy i strachu”.

„Rzeczpospolita” opublikowała niedawno tekst profesora Ireneusza Krzemińskiego „Zwierzęca nienawiść oszalałych paranoików” (mówiąc Hemarem: „sam tytuł wyborny”). Wspominam o tej publikacji z najwyższą niechęcią i niesmakiem – choć zgadzam się z redakcją, że takie teksty, podobnie jak elaboraty pani Flis-Kuczyńskiej czy podobnych tuzów, trzeba publikować. Trzeba pokazywać, do jakiego stanu umysłu doprowadzili się niektórzy przedstawiciele intelektualnej elity, bo przecież ten odlot rozumu, który zaprezentował Krzemiński, nie jest przypadkiem odosobnionym.

Mniejsza z tym, że profesor socjologii nie jest zdolny do racjonalnego uzasadniania swoich tez, że tylko wydziela potok obelg, bluzgów i insynuacji, przypisując adwersarzom schorzenia psychiczne, których symptomy sam prezentuje w całej okazałości. Mniejsza z tym, że człowiek, od którego wymagałoby się pewnej „dystynkcji w rozumowaniu” nie dostrzega własnej śmieszności, gdy z histerią wykrzykuje, że Porównanie »Gazety Wyborczej« do »Żołnierza Wolności« jest czymś po prostu niewiarygodnie obrzydliwym. W istocie, sensowną odpowiedzią na taki tekst byłoby skierowanie na badania psychiatryczne albo pozew do sądu” − a nie dostrzega niczego bulwersującego w uporczywym porównywaniu opozycji wobec „systemu Tuska” do hitlerowców. To, że ktoś publicznie żąda, aby władze państwa polskiego kierowały się interesem narodowym − ma być równoznaczne z wywołaniem światowej wojny, zbudowaniem systemu terroru i przemocy, z gestapo i obozami zagłady oraz eksterminowaniem całych narodów i ras; nie dostrzega w tym pan profesor niczego przesadnego, nagannego ani obrzydliwego. Ale porównaj mu „Gazetę Wyborczą”, skądinąd przecież nagminnie dopuszczającą się kłamstw i cynicznych manipulacji na rzecz władzy, do „Żołnierza Wolności” − dostaje szału, bluzga jak pijany monter na moście i zapluwa z wściekłości, tocząc pianę z ust. No dobrze; mniejsza o to, mówię. Może jakiś młody, obiecujący psychiatra napisze o Krzemińskim doktorat.

Ale przemóżmy naturalne obrzydzenie i zobaczmy, co się kryje wśród tych bluzgów. Oto profesor socjologii oznajmia nam − mniejsza już o formę tego oznajmienia − że on po prostu nie rozumie jednej trzeciej aktywnych politycznie obywateli. No, nie rozumie, jak mogą oni podzielać światopoglądowe i ideologiczne założenia, które jemu osobiście wydają się paranoją i absurdem. I nie zamierza takich ludzi rozumieć. On by ich tylko wysłał do psychiatry albo do więzienia, względnie eksterminował w inny sposób, bo rozumieć − nie warto.

Co tam o nich sobie sądzi, Bóg z nim, ma do tego oczywiste prawo − ale takie wyznanie w ustach socjologa? Profesora socjologii? Toż po tych słowach pan Krzemiński powinien odejść ze swego zawodu i zająć szuflowaniem gnoju albo tańcem na rurze, czymkolwiek, tylko nie socjologią!

A jestem dziwnie pewien, że ten stek kalumnii, jakim się popisał, a zwłaszcza stanowiące jego ukoronowanie wyznanie kompletnej pogardy dla rzeczywistości, zyska mu poklask i uznanie podobnych mu histerycznych obrońców III RP ze wszystkimi jej brudami, nikczemnościami i patologiami. Brawo, ale „im” dowalił! Ale powiedział o tej hołocie, o tych pisowcach, burakach, którzy nas kompromitują przed światem i powinni wyzdychać jak najprędzej!

Myślę sobie, że gdy III RP ma takich ludzi na narodu czele − to jest, przepraszam, na wierzchu − może nieostrożnie jest ze strony „młodego salonu”, jaki stworzyła „Krytyka Polityczna”, wskrzeszać wielkie polskie duchy, do jakich niewątpliwie zalicza się Brzozowski? Wiecie, jak to mówią Anglicy: kiedy mieszkasz w szklarni, nie rzucaj kamieniami…

 • Print
 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop

Tagi: , , , , ,

(597) Komentarzy do “Tacy mądrzy, a głupi”

  -
 1. SOP78 pisze:

  Krzemiński w tańcu na rurze! świetny pomysł! Facetowi znudziła się socjologia (wypalił się?), więc mógłby zając się  faktycznie działalnościa estradową w klubie dla gejów (to chyba politycznie poprawne?).  W każdym razie lepiej by go było oglądać, niż słuchać czy czytać…

  Dobre 0

  • #bb66# pisze:

   Oprócz inteligencji nabytej, jest jeszcze inna inteligencja, ważniejsza,  mianowicie inteligencja wrodzona.
   Nie ma nic gorszego niźli rządy parobków uważających się za inteligencję, bo im ktos to wmówił i żeruje na ich intelektualnym ubóstwie. Najlepszym tego przykładem jest POelektorat, (fragment wypowiedzi niezgodny z regulaminem §7 pkt 10.2) z wielkich miast / żeby nie było, żem jakis anty-wieś, wyjaśniam, że kocham wieś polską, kocham ludzi tam mieszkających, sam chciałbym mieszkać na wsi, ale…/.

   Niestety, takich oto elit dorobiła się nasza Ojczyzna, po ludobójstwie 1) IIWŚ-ej, 2) w Katyniu i 3) komunistycznym przewrocie w 1944r. Z parobków, raptem przekształcili się w dygnitarzy, docentów, doktorów, ba, wręcz profesorów, nierzadko habilitowanych. Zawładnęli polska armią, sądownictwem mordując, katując, niszcząc, marginalizując NASZYCH NARODOWYCH BOHATERÓW NASZĄ POLSKĄ INTELIGENCJĘ !!!

   A słoma z gnojem, jak z butów wystawała tak wystaje, co na każdym kroku widać i czuć, ma się rozumieć. „Nędzne cwaniaczki”, by nie powiedzieć „cwane prostaczki”, tak zbałamucili Naród (niestety również w większości niewykształcony, choć ze świstkiem mgr w ręce), że kręcą nim, niczym karuzelą.
   Pytanie:
   NA CZYM SWÓJ POLITYCZNY KAPITAŁ ZBIŁ (fragment wypowiedzi niezgodny z regulaminem §7 pkt 10.9) NIEJAKI PALIKOT ???
   Odpowiedź jest prosta
   NA GŁUPOCIE i niestety PRYMITYWIZMIE CZESCI NASZEGO SPOŁECZEŃSTWA.
   Dlaczego??? Odpowiedź również jest prosta.
   Wystarczy posłuchać jego (Palikota) wypowiedzi i entuzjazmu jego klakierów, od penisa i świńskiego ryja.

   W ten cały antypolski bajzel świetnie wpisuje się obecna min. ed. niejaka Hall, której zadaniem „bojowym” jest przekształcenie otumanionego i zasadzie bezbronnego Narodu, w bez mała analfabetów umysłowych, jeno do postawienia krzyżyka we właściwym miejscu w trakcie wyborów zdatnego, a i to, jak ostatnie samorządowe wybory wykazały (Wałbrzych), nierzadko parę judaszowych srebrników za ten „odważny” czyn wymagających (cwane prostaczki). 
   Resztą zajmuje się Donald T. i jego s-ka, nieRządem przeze mnie i wielu zwana, (fragment wypowiedzi niezgodny z regulaminem §7 pkt 10.9), i zaspokojenia najniższych ludzkich, wręcz zwierzęcych instynktów, typu RÓBTA CO CHCETA ( Woodstock w każdym miejscu w każdym czasie, w szkole , w parku, na uczelni czy w stodole) !!!
   (fragment wypowiedzi niezgodny z regulaminem §7 pkt 10.2). Jak zaprogramowany cyborg (sekciarz) słucha swojego guru, i jak zahipnotyzowany wykonuje jego polecenia.

   Dowody ??? Proszę bardzo.

   (1)Haniebne zachowanie (fragment wypowiedzi niezgodny z regulaminem §7 pkt 10.2) przed i podczas pochówku pary prezydenckiej na Wawelu, (2) (fragment wypowiedzi niezgodny z regulaminem §7 pkt 10.2) podczas marszu patriotów w Dzień Niepodległości, czy choćby (3) (fragment wypowiedzi niezgodny z regulaminem §7 pkt 10.2) zarejestrowana w filmie Pani Stankiewicz pt. ” KRZYŻ „. To tylko niektóre przykłady, do czego prowadzą nieRządy (fragment wypowiedzi niezgodny z regulaminem §7 pkt 10.2) spod znaku PO-SLD.

   Sam na usta ciśnie sie okrzyk
   DOKĄD ZMIERZASZ POLSKO ?!?!?!
   #bb66#

   Dobre 0

   • jankes007 pisze:


    Panie Rafale świetnie, trzeba kpić z tym mędrków.
    Pan uczony wielce, I. Krzemiński w swoim artykule z 10 maja napisał – „W każdym społeczeństwie znajdzie się garstka ludzi gotowych uwierzyć w dowolną bzdurę, ale w Polsce nie dość, że jest ich zadziwiająco dużo, to jeszcze zyskali poparcie wielu, zdawałoby się, inteligentnych i racjonalnych osób”.
     
    Krzemiński nie pierwszy z reszta raz przeszedł samego siebie. To co napisał ten „pupil” władzy jest grą prawdy odwróconej, stosowanej skutecznie przez tuskowe rządy i jego zaplecze jakim są Krzemińscy, Kuczyńscy i całe hordy podobnych myślicieli..
    Właśnie, jest zdumiewające jak w normalnym kraju jest możliwe, że istnieje tyle głupców popierających tych co nie mają pojęcia o rządzeniu.

    Dobre 0

    • Pan Artur pisze:

     Przekonywanie ludzi oddanych siłom POstępu jest cokolwiek jałowe. Dobrze, że pojawiła się odpowiedź na teks prof.Krzemińskiego, ale czy naprawdę warto na łamach Rz stawiać go w gronie godnych polemiki ?  Prof. Jadwiga Staniszkis chyba słusznie postąpiła wychodząc swego czasu ze studia telewizyjnego w trakcie rozmowy z  tow.Krzemińskim.  Nie śledzę frontu wsparcia intelektualnego PO ale sądzę, że dałoby się tam znaleźć ludzi o większej „dystynkcji w rozumowaniu”,  gdyż argumenty prof. Krzemińskiego to „parę pojęć jak cepy”, to i jego wybór jako adwersarza jest zbyt łatwe.  Z drugiej strony, tamci powiedzą „ale „im” dowalił”; tak, że cała polemika sprowadza się do przekonywania przekonanych.
     Bardziej martwi mnie, że o kongresie „Polska – Wielki projekt” praktycznie nic nie było słychać w mediach, a chyba można jakoś sprawę szerzej omówić  choćby na łamach Rz, bo na wywiązywanie się TVPO z misji telewizji publicznej chyba nie ma co liczyć.

     Dobre 0

     • Al pisze:

      Proszę wysłuchać wystąpienia pana Domareckiego wygłoszonego podczas kongresu. Będzie pan wiedział dlaczego cały kongres musi być ZAMILCZANY. Podobne w swojej wymowie było wystąpienie dr Szczerskiego. Te i inne warte uwagi wystąpienia łatwo odnaleźć w internecie, choćby na stronach Instytutu Sobieskiego.

      Dobre 0

     • Jurutka pisze:

      Niech ten Kaczyński nie bawi się Polską to nie zabawka.On już pokazał jak potrafi rządzić Polską.Więcej doświadczeń nie chcemy

      Dobre 0

     • w bez t pisze:

      Jurutka, jak zwykle, przedstawia swoje opinie stosując liczbę mnogą. Pluralis majestatitis?

      Dobre 0

     • rudi pisze:

      Jurutka – jaki Kaczynski ?? w calym tym tekscie chodzi o „Krzeminski”.
      Moze ja poprawie literowke w Twoim poscie, poprawnie to bedzie brzmialo tak:
      „Niech ten Krzeminski nie bawi się Polską to nie zabawka.On już pokazał jak PO potrafi rządzić Polską.Więcej doświadczeń nie chcemy”
      no juz, z sensem. Jak sie czlek tak boi, to musi wszystko z  …. Kaczynskim kojarzy. A przeciez sa jeszcze inne przerazajace fragmenty rzeczywistosci, np. tacy Krzeminski, Kuczynski, Steinbach, Michnik, Skalski, Putin, i jeszcze paru by sie znalzlo, ktorych bac sie mozna, ze ho ho…

      Dobre 0

     • Jurutka pisze:

      Rudi nie wkładaj w moje usta takich kłamstw

      Dobre 0

     • chris pisze:

      NOWA PRAWICA – poprzyjmy ich, RAZ był na ich kongresie, dosyć PIS SLD PO PSL, oni niczym się nie różnią, tlyko teatr a wy płacicie za to

      Dobre 0

   • Ewulka pisze:

    Panie 66 bb bardzo pana lubię i cenię. Nie mogę pojąć, dlaczego tyle ludzi wciąż popiera PO. Najgorsze, że równiez w mojej rodzinie, a przyczyna tego jest prosta – nie interesują się polityką. Nie mają pojęcia w jakim kraju żyją. Tu jest ogromna robota do zrobienia przez nauczycieli w szkołach, ale jak mają uczyć skoro okrajają liczbę godzin historii jak za czasów zaborów? Czy musi dojść do katastrofy, do bankructwa państwa, żeby ciemnota przejrzała? Jakie to wszystko smutne! Pozdrawiam inteligencję polską – tę ocalałą.

    Dobre 0

    • #bb66# pisze:

     re-Ewulka
     Dziękuję Pani i serdecznie pozdrawiam.
     #bb66#

     Dobre 0

    • Jerzy S. pisze:

     PANI Ewulko!
     Sądzę, że na intrygujący Panią i nie tylko Panią temat
     mogliby wypowiedzieć się uczeni genetycy wespół z historykami.
     Pan bb66 wypowiada się na temat inteligencji wrodzonej.
     Nasz Naród jest od ponad dwóch wieków regularnie odhoławiany,
     przy czym degeneracja elit wyraźnie zarysowywuje się już połowie
     XVI wieku, jeszcze za Zygmunta Augusta.

     Dobre 0

     • stanislaw witold pisze:

      66, Ewulko, Jureczku S. wy przynajmniej, jako część tego głupiego, ociemniałego narodu, bądźcie nam światłem latarni w tych zamglonych, zbulwersowanych czasach, by nasza barka cudownie ratowana przed mediowym tsunami, dobiła do portu jasności i mądrości. Boże, Boże, co z ta Polska będzie. Słoma z gnojem wystaje z mercedesów, mięso zamiast zdrowaśki, medialni żydzi, hitlerowcy, bolszewicy, masoni, sekciarze rozdrapują brudnymi pazurami Jej godność. Nawet nasz były król Bolesław Solidarny, ten z Matką w Klapie, zniechęcił się i nie chce u nas więcej  robić rewolucji, bo my głupsze od arabów, które bardziej, jak uważa,  na jego ratunek zasługują. Dobrze, niech intelektualiści sieją sobie ten szczypiorek, tylko kto jaja będzie znosił, na tę jajecznicę ze szczypiorkiem. Ciemny naród, już chyba nie, bo przy tych mądrych komentarzach, więcej niczego nie zniesie.

      Dobre 0

    • tk pisze:

     Czy nikt nie zauważył,że jedynie nauczyciele jako grupa zawodowa jest opłacana przez rząd Tuska należycie?Czyżby to była korupcja rządowa za milczenie na temat podstawowy:czego my uczymy polskie dzieci,czego nie uczymy,co zaniedbujemy,dlaczego obniżamy poziom,dlaczego mamy za zadanie wyprodukować roboli z wykształceniem zawodowym,najwyżej technicznym?Jakoś nie zauważyłam żadnych sprzeciwów wśród nauczycieli.Czyżby wszyscy dali się skorumpować Tuskowi?
      

     Dobre 0

     • bietka pisze:

      RE: tk
      Dręczy mnie to samo pytanie: jak nauczyciele mogą spać spokojnie patrząc na degrengoladę polskiego szkolnictwa? Czy zarobki to jedyne co może ich sprowokować do strajku, lub wyjścia na ulicę?
      To samo dotyczy pracowników mediów , zwłaszcza publicznych; K. Kłopotowski apelował kiedyś o obronę TVP w jej misyjnej roli. To niby MY mamy jej bronić? A gdzie są te rzesze zatrudnionych tam i sowicie opłacanych ludzi? Gdzie ich posłannicwo i etos zawodu?
      To MY mamy być jak  Armia Zbawienia walcząca o likwidację burdeli przy całkowitej obojętności, jeśli nie dezaprobacie zatrudnionych tam panienek?
      Gdybym miała kiedykolwiek włączyć się w tę walkę, to objęłaby ona również panienki.

      Dobre 0

     • Danuta 6 pisze:

      Może nie wszyscy są skorumpowani, ale niestety w tej grupie zawodowej jest wielu, którzy nie mają kręgosłupa i wykonają poddańczo  każde polecenie ,byleby władza była zadowolona.

      Dobre 0

    • Truskawkoraptor pisze:

     Bo to jest pełna recydywa PRL-u gdzie nawet „Solidarność” była mniejszością. Wbrew wiedzy o zbrodniach komunistów bardzo wielu ich popierało, głosowało na nich i przyznawało im rację. Kilkaset tysięcy młodych ludzi wolało iść do ZOMO i Milicji niż do, co prawda też ludowego ale wojska, trochę jednak inaczej postrzeganego przez społeczeństwo. Dzisiaj wbrew wiedzy o nieudolności tego rządu i aferom z udziałem PO, partia może liczyć na swój elektorat. Za PRL-u władza była chroniona reżimem siły milicyjnej i reżimem mediów oraz reżimem zatrudnienia przy jednoczesnym braku albo skrajnej marginalizacji naturalnej inteligencji polskiej, zastąpionej protezą inteligencji co tu dużo gadać – sowiecką. Dzisiaj mamy reżim siły, mamy reżim mediów a inteligencja jest potomkiem tamtej, która nauczona jest warczeć na wrogów ludu (systemu) a nawet wzywać do wojny z nim.

     Dobre 0

    • Tertia pisze:

     Zadaniem kazdego i kazdej z nas jest przekonanie choc jednej osoby (dotad glosujacej na PO) do glosowania na PIS. Tego nie osiagna nawet najbardziej zaangazowani nauczyciele w szkolach, to jest nasze zadanie - w rodzinach, w pracy, wsrod znajomych.

     Dobre 0

    • frank pisze:

     Ewulka napisala kto to ma robic – w szkolach obcieto godziny histori…..Droga Ewulko i Drodzy Rodacy -my wszyscy musimy to robic-uswiadamiac tych wszystkich ktorzy nie maja pojecia co sie w Polsce dzieje-WLASNIE TRZEBA ZACZAC TE PRACE OD NASZYCH RODZIN ,PRZYJACIOL, ZNAJOMYCH, WSPOLPRACOWNIKOW,SASIADOW ITP -PO KILKU MIESIACACH SYSTEMATYCZNEJ NASZEJ PRACY WNIKI BEDA WIDOCZNE!!!!!!!!!!!! ZYCZE WYTRWALOSCI >FRANK CHOROSZEWSKI KANADA

     Dobre 0

    • be pisze:

     Jurutka jest zprogramowana mam nienawidzic Kaczynskiego i z tego wywiazuje sie 1 !))%

     Dobre 0

   • #bb66# pisze:

    Do mojego wpisu z 09:35
    Całość wpisu, bez uwag moderatora, można przeczytać na moim blogu S-24:
    http://martyna.salon24.pl/301792,dokad-zmierzasz-polsko
    #bb66#

    Dobre 0

    • Jerzy S. pisze:

     SZANOWNA PANI bietko!
     Jestem pełen uznania dla Pani determinacji i chęci walki.
     Zacząłbym jednak po kolei  o spraw zasadniczych tak jak w tej
     piosence radzieckiej:
     „Pierwom, pierwom budut samalioty
     Nu a diewoczki, a diewoczki patom”

     Dobre 0

     • Jurutka pisze:

      Widzę,że tu sami tawariszcze

      Dobre 0

     • bietka pisze:

      Jerzy S.
      Doceniam Pańskie  poczucie humoru, a także niezłe -nomen omen „oblatanie” w piosence radzieckiej, ale jeszcze raz powołam się na opinię tk, że winę za upadek niektórych dziedzin naszego życia  ponoszą przede wszystkim przedstawiciele tzw. zawodów zaufania publicznego.
      Źle mnie Pan zrozumiał – w ogóle nie mam ochoty walczyć, dopóki im będzie wszystko jedno.
      Bo dla mnie pierwom diełom samalioty wmiestie z diewoczkami.

      PS. W ostatnim programie Forum Gowin zarzucił prowadzącemu dziennikarzowi, że media zdominowane są przez temat Arłukowicza, gdy tymczasem dzieją się rzeczy ważne i nikt im nie poświęca uwagi, np. torpedowanie wydobycia gazu łupkowego. „My politycy wolelibyśmy rozmawiać o sprawach istotnych”.
      Rzadko się zgadzam z Gowinem, ale tu się popisał!
      Pan prowadzący głupawo odbił piłeczkę, ale przecież każdy wie, że tematy do dyskusji ustala redakcja programu. a nie zaproszeni goście. Goście mogą najwyżej odmówić udziału – ze względu na wybór  tematów chociażby!

      Dobre 0

    • Franek Z. pisze:

     #bb66#
     Przeczytałem cały pański  tekst. Jest świetny.Gratuluję.

     Dobre 0

    • jedynydada pisze:

     czytałem. róbmy swoje wytrwale a Pan Bóg da nam zwycięstwo.

     Dobre 0

   • z_daleka pisze:

    swietne podsumowanie, Polska dzisiejsza to esencja i jaskrawy przyklad ochlokracji.
    Patrzac na Polske z daleka uwazym, ze za rzadow siermieznego PiSu byly jeszcze w kraju znamiona demokrakcji, obecnie jest to praktycznie miekki totalitaryzm. Fornalskie spoleczenstwo polskie zdecydowanie przedklada rzady „prostych cwaniakow lub cwanych prostakow” nad rzadami tych ktorzy walcza z korupcja i nie daj Boze chca wystawic rachunek za przeszlosc (lustracja).
    Polska zmierza w kierunku dominium UE z narzuconym przez Bruksele namiestnikiem, nieudolnosc rzadzacym bedzie swietnym wytlumaczeniem. Naturalnie nie bedzie to model rozbiorowy, namiestnik bdzie wybierany („demokratycznie”) z istniejacej partii, podporzadkowanej i wiernie spelniajacej dyrektywy.

    Dobre 0

   • pomoc domowa pisze:

    Używając takich epitetów jak „rządy parobków” i podobnych może pan liczyć przede wszystkim na wsparcie autora, RAZ bo zapewne kwalifikuje się pan, według jego doktryny, do tych, którzy „kierują się interesem narodowym”.
    A jak pamiętamy z podręcznika bolszewii – „cel uświęca środki”. 

    Dobre 0

    • intasie pisze:

     Zastanawiam się, po co w ogóle chodzić do szkoły?
     Mając pięć klas i głosząc przy tym prawicowe  (?) poglądy, uznany zostanę na tym forum za resztki elity.
     Gdybym po dwóch doktoratach ośmielił się popierać obecny rząd, zostanę okrzyknięty „byłym parobkiem”
     Pan Redaktor Ziemkiewicz to też elita.
     Dlaczego? No bo tak!

     Dobre 0

     • w bez t pisze:

      Intasie… Skończ chociaż pełen kurs podstawówki. To jeszcze rok męczarni… Ale i tak nie sądzę, abyś na tym forum został zaliczony do elit

      Dobre 0

     • Mari pisze:

      Panie intasie, o ile wiadomo, S. Brzozowski nie poprzestał na 5 klasach szkoły i nie miał poglądów, które można byłoby uznać za prawicowe, a jego dorobek za punkt porównania do dzisiejszej „elity” przywołał RAZ – zatem proszę bez demagogii.
      A teraz dam przykład jak najbardziej współczesny, aby zobrazować poziom obecnych rodzimych intelektualistów (jak widać po Krzemińskim i in. wcale nie rzadki): mój dobry kolega z pracy, trzydziestoparolatek, doktor socjologii, po krótkiej wymianie zdań nt. bieżących wydarzeń politycznych orzekł nagle „ja się właściwie polityką nie interesuje” i wydął usta z obrzydzeniem. W pierwszej chwili osłupiałam, ale zaraz odparowałam (jak się okazało w RAZ-owym stylu ;) ): „Chwyć zatem łopatę i idź rowy kopać, tam się  bardziej nadasz, a tu niepotrzebnie etat naukowca-socjologa blokujesz bardziej rzeczywiścią zainteresowanym”. I rzeczony kolega, po moich słowach, obraził się na mnie. A ja bynajmniej nie żałuję swoich słów!

      Dobre 0

     • sjerzy57 pisze:

      intasie najpierw odpowiedz (sobie)na pytanie : kto ONEMU te doktoraty napisał

      Dobre 0

   • lord pisze:

    Panie Rafale oni doskonale wiedzą, kto nami rządzi ale nie powiedzą tego na głos, bo jeszcze jak mawia Stanisław Michalkiewicz „mniej wartościowy naród tubylczy” , by się połapał i po konfiturach. Stąd ta zajadłość owych „maleńkich uczonych”, aby opluwać polskość i to co w niej naprawdę  pięknego i szlachetnego. Starsi i mądrzejsi zawsze wytłumaczą takim Krzemińskim, gdzie jest „prawda” bo dla tych wykształciuchów prawda leży pośrodku, anie tam gzie jest rzeczywiście. Krzemiński et consortes = dno i wodorosty intelektualnej żonglerki.

    Dobre 0

   • monk pisze:

    Sądząc po liczbie regulaminowych interwencji zaiste jest to opinia godna „prawdziwego inteligenta” no i oczywiście „prawdziwego Polaka” z tych co to po Krakowskim Przedmieściu biegają z pochodniami. Może także coś o takich redaktorze RAZ.

    Dobre 0

    • ii pisze:

     no tak, brak inteligencji emocjonalnej skutkuje skojarzeniami w stylu: pochodnia- obciach, tylko dlaczego tak się te pochodnie nie kojarzyły gdy biegała z nimi np. p.Katarasińska, przecież to też prawdziwa Polka

     Dobre 0

    • Ewakropkapl pisze:

     monk, RAZ pisał i inni w „Rz” (w tym ja, uczestniczka i świadek, rocznicowego marszu kilkudziesięciu tysięcy Polaków!), monk przegapił?!

     Dobre 0

     • monk pisze:

      Tylko kilkadziesiąt tysięcy? Też przegapiłaś. Sa tacy co mówią o setkach tysięcy. A tak na marginesie, mam skojarzenia bardziej jednoznaczne. Marsze z pochodniami – pateitagi niemieckich faszystów.

      Dobre 0

     • Ewakropkapl pisze:

      dzięki monk za informację, bo faktycznie, mogło nas być tyle! W każdym razie ze środka, nie można było dojrzeć  czoła, ani końca pochodu, a najbardziej cieszy masa młodych ludzi! Oni będą tworzyli przyszłe rządy RP!
      Co do skojarzeń, to się monkowi kojarzy tak samo, jak Gazecie Wyborczej, a to nie są zdrowe asocjacje.

      Dobre 0

   • wicenigga pisze:

    Doskonały komentarz, doskonały Ziemkiewicz. Nic dodać, nic ująć, więc ograniczę się do wstawiania plusów.

    Dobre 0

   • bob pisze:

    Dużo by jeszcze można było dodać. Krótko mówiąc rządzą nami sprzedawczyki tak jak 300 lat przed rozbiorami.

    Dobre 0

   • Michał Kaśkosz pisze:

    Dopatruje się podobnych przyczyn ale do wniosków dochodzę zupełnie innych. Prawdą jest, że polska inteligencja albo wyginęła na wojnie albo z tej wojny nie wróciła albo została zmuszona do emigracji. Któż wiec stał się siłą napędową kraju, a właśnie masy robotnicze i chłopskie, nie wykształcone, zacofane i trawione przez różne zgubne nawyki (jak choćby pijaństwo). Masy egzystujące na granicy przeżycia i gotowe dopuścić się każdego czynu by tą egzystencje przedłużyć (co jest poniekąd zrozumiałe z uwagi na brak wykształconej moralności). Żeby podać kilka przykładów z bardziej odległych to rzeź galicyjska 1846 a z bliższych to wydawanie Niemcom żydów za butelkę wódki i nagrodę pieniężną, i nie jest to fakt bynajmniej zaczerpnięty z Grossa.
    Życie tych mas niewiele się zmieniło, nadal bytują na granicy egzystencji a fakt ten pogłębia powszechne pijaństwo. Wystarczy wyjechać na wieś by się o tym przekonać. Oczywiście są całe rzesze ludzi które dają radę wyrwać się z tego marazmu. No ale cóż z pozostałą masą, nie zdolna do głębszej refleksji upatruje kościół katolicki za jedyną siłę opatrznościową. Tak więc gdy ten kościół nakazuje głosować na PiS na ten PiS bez głębszego zastanowienia głosuje. Gdy PiS mówi prywatyzacja służby zdrowia równa się brakiem opieki zdrowotnej dla biednych, przyjmuje to jako pewnik, choć jest to wierutna bzdura. Masy te zazwyczaj nie wypuszczają się dalej niż do powiatu, więc nie widzą jakie w kraju zachodzą zmiany i zazwyczaj mają to „dużym poważaniu”.
    Tak więc PiS może liczyć na stały elektorat wiejskiej i miejskiej biedoty oraz kościoła katolickiego. Choć nie jest to do końca regułą.
    Elektorat bardziej wyrobiony i otwarty na świat przepływa między partiami PO, SLD i PiS co daje nam wahania słupków ale w dość ograniczonym zakresie.
    PiS zapowiadał odnowę moralną kraju, rzecz jak najbardziej potrzebna i zrozumiała. Nie ma żadnej dyskusji. Ale zbytnio skupił się na tym aspekcie swojego programu. Zapominając, że Polacy pragną modernizacji kraju, pragną żyć wygodnie i dostatnio. Wieczna atmosfera konfliktu nagonki, choćby i wyciąganie co chwila teczek na konkurentów, osławiona szafa Lesiaka, zbrzydła społeczeństwu. Do tego wieczne roszady w rządzie i koalicji. To wszystko tworzyło obraz braku skuteczności i działania w panice.
    PO doskonale się wpisało w nastroje społeczne hasłem modernizacji kraju, rzeczywiści pewne rzeczy udało się ruszyć do przodu. Choćby i budowę dróg, teraz dróg klasy A i S jest w użytku 1600 km a w budowie 1290 km. Przypomnijmy w 2007 liczby te wyglądały znacznie gorzej a budowa dróg była priorytetem każde rządu od 20 lat. Oczywiście dziej się to kosztem rosnącego zadłużenia. Wiele innych spraw zrobić się nie udało i to może rozczarowywać.
    Moje osobiste odczucie jest następujące, znowu oddam głos na PO nie przez kolejne 4 lata pokarze co można zrobić bez presji kolejnych wyborów i z ludźmi którzy zdobyli doświadczenie na ministerialnych stanowiskach.
    Staram się nie ulegać histerii smoleńskiej, inaczej tego zjawiska nazwać nie potrafię. Staram się nie ulegać opiniom ludzi którzy odbierają politycznym przeciwnikom prawo do bycie patriotą. Więcej więcej niż jedna droga prowadząca do pomyślności ojczyzny.

    Dobre 0

    • Ewakropkapl pisze:

     Panie Kaśkosz, istotnie, jak się pana czyta, to człowiek może nabrać przekonania, że panu też wszystkich rozumnych w rodzinie zabrakło, jak to pan pisze:”wyginęła na wojnie albo z tej wojny nie wrócił”…
     A ten fragment to już czysta komedia:”Moje osobiste odczucie jest następujące, znowu oddam głos na PO nie przez kolejne 4 lata pokarze co można zrobić bez presji kolejnych wyborów i z ludźmi którzy zdobyli doświadczenie na ministerialnych stanowiskach.” -Dawno się tak  nie uśmiałam, szczególnie z tych „doświadczeń na ministerialnych stanowiskach”, bo o które to bardziej Kośkoszowi chodziło? Doświadczenia z nieróbstwa czy skorumpowania, a może spore doświadczenia tego faceta co się ukrywa, kiedy są problemy, czy tamtej nieudacznicy…?!
     I wreszcie”Staram się nie ulegać opiniom ludzi którzy odbierają politycznym przeciwnikom prawo do bycie patriotą.” Niech się pan stara, ze wszystkich sił! (Bo licho nie śpi).
      

     Dobre 0

     • Michał Kaśkosz pisze:

      Pani bądź Pan Ewakropkapl bo nie do końca wiem z kim mam do czynienia. Pięknie zaczyna przyjmijmy anonimowa Pani dyskusję, od obrażania mojej rodziny. To niemerytoryczne i małostkowe.
      Chciałbym Panią zobaczyć co Pani dokona na ministerialnym stanowisku. Jakże bobrze znam tych wszystkich mądrali którzy potrafią tylko krytykować innych. Proszę o dyskusję używając konkretnych argumentów, stwierdzenie, że ktoś jest „leniem i nierobem” takim argumentem nie jest. Proszę podać jakie były dokonania rządu PiS. Moim zdaniem to był popis PR i nieskuteczności. Choćby i sprawa stoczni gdańskiej. Przez pół roku nie potrafili odpowiedzieć na pismo z Brukseli. A teraz stocznia nieźle sobie razi:
      http://www.stocznia.gda.pl/media-service/shipyard-s-news
      Budowa dróg w roku obecnie podwojono liczbę dróg w budowie i eksploatacji w porównaniu do roku 2007. W ciągu 3 lat zrobiono tyle samo co w ciągu poprzednich 17.
      Co PiS zrobił by zreformować służbę zdrowia, sądownictwo by przeżyć wolność gospodarczą? Proszę o konkrety.
      I błagam, katastrofa smoleńska krzyż przed pałacem to nie to co chcę słyszeć. Staram się funkcjonować na innym poziomie.

      Dobre 0

     • Pawel pisze:

      Pani Ewakropkapl, albo ma Pani cos do napisania albo po prostu lubi Pani obrazac inne osoby i nic Pani nie jest w stanie wniesc do dyskusji w dziedzinie tzw argumentow.

      Obraza Pani rodzine Pana Michala, pozniej jak pisze ze nie ulega histerii to mowi Pani ze sie Pani usmiala, czyli to niby ma oznaczac moc Pani argumentu ? A usmiala sie Pani bo ?  Ja sie usmialem z Pani komentarza i ktos inny pewnie powie ze usmial sie z mojego i tak dalej – ale sobie w ten sposob podyskutujemy.  No chyba ze smiech jest celem dyskusji ale co potem.

      Jestem dosc krytyczny w stosunku do rzadu PO ale uwazam ze histeria, panika, krzyki o zdrade i krew na rekach rzadu ze strony opozycji sa calkowiecie przesadna reakcja i drastycznie obniza wiarygodnosc tej opozycji.

      Dobre 0

     • Pawel S pisze:

      Pani Ewakropkapl,

      Jeszcze, raz, ma PANI cos do powiedzienia ? Czy tylko linki do 6-u artykulow i czego sie Pani spodziewa ? Ja mam je przestudiowac zeby dojsc do PANI ROZUMOWANIA ? 

      Wyczytam w tych linkach dlaczego Pani obraza rodzine Pana Michala ?

      Wyczytam w nich jakiej podstawie ktos smie twierdzic ze jest lepszym patriotom i zabiera to prawo innym ?

      Wyczytam w nich o histerii smolenskiej i jak opozycja wymysla (tak wymysla!) jakiekolwiek teorie (bo ja sie usmialem z tego helu), im glupsze tym lepiej byleby w glowach ludziom namieszac ?

      Tak sie sklada ze niektore z tych artykulow przeczytalem wczesniej i moge tylko powiedziec ze jak sie czyta i wierzy bezkrytycznie w felietony Rzeczpospolitej to jest sie takim samym LEMINGIEM jak ci ktorza czytaja i wierza bezkrytycznie w slowa GW.

      Dobre 0

     • #bb66# pisze:

      To może ja.
      Proszę bardzo.
      1).
      W polityce zagranicznej realizował wizję wolnej, niepodległej Polski, członka Europy ojczyzn, solidarnej społecznie.
      2).
      W kraju produkt krajowy brutto w czasie jego rządów przyrastał rocznie o ponad 6%, produkcja przemysłowa o ponad 10%, inwestycje o 20%, produkcja budowlana o ponad 60%. W okresie 2005-2007 powstało 1,2 mln miejsc pracy w kraju i spadło bezrobocie z ponad 3 mln osób w 2005 do ca 1 mln 100 tys. w 2008. Inflacja była niska a złoty stabilny.
      3).
      Zmniejszono deficyt finansów publicznych z około 4 proc. PKB do w 2006 do około 3 proc. PKB w 2007. Cena benzyny spadła z ok. 4,30 zł do 3,70 zł.
      Ponadto Kaczyński zlikwidował podatek od spadków i darowizn, zmniejszył podatek dochodowy od osób fizycznych, obniżył o ponad połowę składkę rentową, dzięki czemu wzrosły pensje pracownicze, podniósł zaś znacząco najniższą płacę.
      4).
      Przeprowadził zmianę ustawy o radiofonii i telewizji, zmienił skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, dotychczas praktycznie w 100 proc. eseldowski, co doprowadziło do wybrania znanych dziennikarzy do zarządów mediów publicznych i wyrazistych zmian w programach.
      5).
      W ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności uzyskał 67,3 mld euro na lata 2007 – 2013. ( za które obecnie są budowane m.in. drogi ).
      6).
      Wprowadził w ramach polityki prorodzinnej nieznane w Polsce a powszechne w Europie Zachodniej odpisy od podatku na każde dziecko, wydłużył urlopy macierzyńskie, wprowadził też krytykowane przez opozycję tzw. becikowe, czyli zapomogę z tytułu urodzenia dziecka, co po dwóch latach zahamowało ujemny przyrost naturalny notowany od 2000 roku; na dożywianie dzieci przeznaczył 500 mln zł rocznie.
      7).
      Zainicjował politykę bezpieczeństwa energetycznego przez poszukiwanie niezależnych źródeł energii w kraju i zagranicą. Sprzeciwiał się budowie gazociągu północnego z Niemiec do Rosji, zainicjował budowę gazoportu.
      8).
      Wprowadził mechanizmy konkurencji w telefonii komórkowej, spadły o połowę ceny dostępu do internetu i ceny usług telefonicznych. Stworzył Urząd Komunikacji Elektronicznej przeciw monopolom.
      9).
      Powołał Centralne Biuro Antykorupcyjne, które zajęło się skutecznym ściganiem korupcji i które stało się solą w oku SLD i rządzącej obecnie Platformy Obywatelskiej.
      10).
      Wprowadził sądy 24-godzinne, powołał Krajową Szkołę Sędziów i Prokuratorów. Po dwóch latach rządów PiS przestępczość kryminalna spadła o 18 proc.
      11).
      Odpolitycznił administrację rządową, wprowadzając ustawę o służbie cywilnej i państwowym zasobie kadrowym.
      12).
      Dokonał likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych, powołał nowe służby specjalne. Rozpoczął restrukturyzację polskich sił zbrojnych.
      13).
      Przeprowadził ustawową lustrację, zahamowaną przez sprzeciw zainteresowanych (PO-SLD).
      Wzmocnił pozycję Instytutu Pamięci Narodowej.
      14).
      Nakłady na ochronę zdrowia wzrosły o ponad 10 mld zł, tj. o 26%, a niedopłacanym latami pracownikom tej branży podniesiono wynagrodzenia o blisko jedną trzecią.
      15).
      Za rządów PiS 86% Polaków deklarowało, że czują się szczęśliwi, a ponad 60% twierdziło, że żyje się im dostatnio.
      ================================
      Teraz Twoja kolej.
      CO ZROBIŁO PełO ???, (oprócz ględzenia o pośladkach Maryny, kompromitacji, chamstwa i afer zamiatanych pod dywan) dla dobra naszej Ojczyzny.
      Czekam na 5 racjonalnych argumentów!!!

      #bb66#


      Dobre 0

     • Ewakropkapl pisze:

      Ad: #bb66#
      Dziękuję, ale zwyczajnie szkoda mi czasu na udowadnianie oczywistości.
      Pozdrawiam.

      Dobre 0

     • Pawel S pisze:

      Panie #bb66#,

      Dziekuje za odpowiedz chociaz zupelnie nie na temat.  Nie odpowiada Pan na moje pytania a jak widac kopiuje swoje wczesniejsze wypowiedzi.  Ja odnosilem sie do tego ze Pani Ewakropkapl:
      a) Obraza Pana Michala, jego rodzine zamiast odnosic sie do tego co powiedzial
           – to znak braku kultury osobistej i to brzydkie po kazdej stronie argumentu ale czego sie tu dziwic jak Pan redaktor sam tak robi.
      b) Drwi ze tego ze Pan Michal mowi: ”Staram się nie ulegać opiniom ludzi którzy odbierają politycznym przeciwnikom prawo do bycie patriotą.” .  Nie ma tu argumentow.  To ze ktos krzyczy o patriotyzmie i SIEBIE NAZYWA PATRIOTA NIE OZNACZA ZE NIM JEST – jest jedynie samozwanca.
      c)  Jesli chodzi o „doswiadczenia ministerialne” to tak jak napisalem Panu Michalowi, „Czasami ciaglosc rzadowa jest lepsza, czasami nie”, wiec mozna polemizowac czy rzady PO sa warte kontynuacji czy nie.  Spodziewalem sie argumentow dlaczego „nie”.

      Pan natomiast zna sie na COPY-and-PASTE i opisuje osiagniecia rzadu PiS (chociaz to nie byl temat o ktoym Pan Michal mowil), rzuca liczbami na lewo i na prawo ktore pewnie lemingi prawicowe uznaja od razu za prawdziwe (wiec im nie bedzie chcialo sie ich sprawdzac), a ci ktorza beda szukali potwierdzenia tych liczb nie beda w stanie Panu szybko odpowiedziec.

      Jedna rzecz chce podkreslic ze z pewnoscia rzad PiS mial osiagniecia i nie mozna racjonalnie kwestionowac ze nic nie zrobil.  Pan ze mna jednak polemizuje wiec odpowiem w czym byly i sa problemy.

      Odniose sie do tylko kilku punktow w tej chwili z ktorymi sie nie zgadzam, oczywiscie wszystko w kontekscie Pana Jaroslawa Kaczynskiego (bo na to Pan zmienil temat):
      > „Cena benzyny spadła z ok. 4,30 zł do 3,70 zł.” – czy ma Pan wszystkich za wariatow ? Czy Pan twierdzi ze Pan JK w jakis sposob obnizyl swiatowe ceny ropy naftowej i dzieki temu to jego jest osiagniem spadek cen benzyny ? Przeciez tylko lemingi nie znajace sie na swiatowych rynkach paliwowych moga wierzyc w taki argument.

      >”Kaczyński zlikwidował podatek od spadków i darowizn, zmniejszył podatek dochodowy od osób fizycznych, obniżył o ponad połowę składkę rentową” – znowu ma Pan wszystkich za wariatow: albo Pan redukuje podatki albo dlug narodowy.  Jesli Pan JK obnizyl te podatki to czy komus nie przyszlo do glowy ze zamiast tego mogl troche przynajmniej obnizyc dlug narodowy ?  Czy nikt nie widzi tego ze redukcja podatkow kiedy istnieje wysoki dlug narodowy to moze byc „zla rzecza” ?

      > „Rozpoczął restrukturyzację polskich sił zbrojnych.” – czy to wlasnie nie jest teraz kwestionowane przez opozycje ? Mowi ona ze polskie sily zbrojne maja zbyt wielu generalow a zbyt malo szeregowcow ?

      >”produkcja przemysłowa o ponad 10%, inwestycje o 20%, produkcja budowlana o ponad 60%” – mowi Pan o swiatowej bance budowlanej spowodowanej przez przyplyw kapitalu za zagranicy ktora doprowadzila do drastycznych wzrostow cen mieszkan ?  To jest osiagniecie ?

      >”Sprzeciwiał się budowie gazociągu północnego z Niemiec do Rosji”
      - sprzeciwianie sie to za malo – jakby rzad PiS ZATRZYMAL budowe tego gazociagu ?  No chyba nie glosnym tupaniem ?

      > „Zainicjował politykę bezpieczeństwa energetycznego przez poszukiwanie niezależnych źródeł energii w kraju i zagranicą”
      - mial Pan pisac o osiagnieciach a nie o aspiracjach.  Ja tez powiem ze chcialbym niezaleznosc energetyczna i z pewnoscia Pan Tusk rowniez.  Czy Pan JK to osiagnal czy nie ?

      > „Za rządów PiS 86% Polaków deklarowało, że czują się szczęśliwi”
      - Nie twierdzi Pan chyba ze Polska byla bogata, wiec co Pan chce przez to powiedziec ? Ze Polska byla biedna ale szczesliwa ?

      A jam dla Pana takie pytania:

      1. Czy za rzadow PiS sady dzialaly sprawnie ?
      2. Czy za rzadow PiS banki szanowaly klienta i jego prawa, nie narzucaly nie potrzebnych drogich ubezpieczen i jego prawa ?
      3. Czy za rzadow PiS deweloperzy szanowali i wywiazywali sie z kontraktow podpisanych z osobami prywantymi na bude mieszkan i np placili kary za opoznienia ?
      4. Czy za panowania PiS doradcy finansowi byli regulowani i podawali klientom wszystkie informacje (tak jak na zachodzie) oraz nie reklamowali ryzykownych kredytow walutowych ?
      5. Czy za rzadow PiS koleje i stacje kolejowe byly czyste i pociagi jezdzily na czas a wszystko zepsulo sie po 2007 ?
      6. Czy za rzadow PiS nie bylo biurokracji bo PiS oczyscil cala biurokracje, a PO to wszystko na nowo wprowadzilo ?
      7. Czy za rzadow PiS Polacy przechodzili na emerytury tak jak w bogatych panstwach Europy Zachodniej a PO to popsulo i Polska stala sie krajem najmlodszych emerytow w Europie ?  Jak Polakow na to stac skoro W.Brytanie, Francje, Niemcy nie stac ?
      8. Czy aby podlaczyc elektrycznosc do nowego mieszkania za czasow PiS mozna bylo wszystko zrobic telefonicznie (tak jak na zachodzie) , a PO to zepsulo i teraz trzeba godzinami siedziec w jakims biurze ?
      9. Czy za rzadow PiS Polska byla pelna inwestycji autostradowych i lotniskowych ?
      10. Czy za rzadow PiS Polacy nie jechali zagranice zarobkowo ?
      11. DLACZEGO PiS nie mowi jak te sprawy zalatwi jak dojdzie do wladzy ?

      To ze powyzsze sprawy sa problematyczne teraz oznacza ze byly one problematyczne i za rzadow PiS - wiec tak jak PO ich nie naprawilo tak i PiS nie naprawilo ich wczesniej.  Co wazniejsze, moge przeczytac w Rzeczposplitej, GP, ND i Niezaleznej (media nie tzw mainstream) tuziny teorii na temat katastrofy smolenskiej ALE NIE POTRAFIE PRZECZYTAC NIC NA POWYZSZE TEMATY !  Jesli PiS jest lepszy to dlaczego nie powie ze, jak i kiedy te sprawy naprawi ?

      Dobre 0

     • Pawel S pisze:

      Pani Ewakropkapl

      Wedlug badania opinii publicznej wiekszosc Polakow nie zgadza sie z Pani wersja rzeczywistosci, wiec to tylko WERSJA, to tylo OPINIA a nie tak jak Pani twierdzi rzeczywistosc.

      Jakakolwiek jest Pani opinia to wypadaloby przedstawic ja bez atakow osobistych, obrazania rodziny osob o innej opinii i drwin z ich rozumu.

      Ja czuje oczywistosc i bezradnosc polskich wladz PO i wczesniej PiS na wlasnej kieszeni i to dla mnie jest rzeczywistosc.  PO powinno byc krytykowane – nie widze zeby PiS robilo to racjonalnie, wiec samo jest malo warte.

      Dobre 0

     • #bb66# pisze:

      @Pawel&Michał Kaśkosz  16:44
      Michał Kaśkosz pyta:
      Co PiS zrobił by zreformować służbę zdrowia, sądownictwo by przeżyć wolność gospodarczą? Proszę o konkrety.
      ———————————
      Odpowiedziałem konkretnie wpisem z 14:23, na co otrzymałem odpowiedz od Pana Pawła, który wtrącił sie w dyskusję Pani Ewakropkapl., a  Michał Kaśkosz
      „Dziekuje za odpowiedz chociaz zupelnie nie na temat. Nie odpowiada Pan na moje pytania a jak widac kopiuje swoje wczesniejsze wypowiedzi….”
      ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

      Panie.

      Po przeczytaniu tego zdania, odechciało mi się polemiki z Panem. To walenie głową w mur. (fragment wypowiedzi niezgodny z regulaminem §7 pkt 10.2)
      Żegnam.
      #bb66#
      ps.

      Michał Kaśkosz pisze:
      15 maj 2011 o 10:53
      „I błagam, katastrofa smoleńska krzyż przed pałacem to nie to co chcę słyszeć. Staram się funkcjonować na innym poziomie.”

      ======

      Czyżby na POziomie Palikota, Niesiłowskiego, Hypkiego i Krzemińskiego???, że o niejakiej Środzie i Szczuce nawet nie wsponmę.

      Dobre 0

    • autochton pisze:

     Szanowny Panie, autostrada A4 oddawana do ruchu po 2000 roku (odcinek Krzyżowa – Strzelce) była projektowana od końca lat 80-tych. A pas drogi był zarezerwowany jeszcze za czasów III Rzeszy. Taki jest po prostu cykl inwestycji drogowych na całym świecie.
     Przecinanie wstęgi na jakimś odcinku po 2007 roku to zbieranie śmietanki za prace wykonane 10-12 lat wcześniej. Co najmniej.
     Zaniechania ekipy PO będą widoczne za 8-15 lat. Dla umiejących myśleć i wyciągać wnioski ocenę tej ekipie można wystawić już teraz, proszę poczytać co piszą ekonomiści na przykład. Naprawa Polski będzie trwała o wiele dłużej.
     Pozdrawiam Pana.

     Dobre 0

    • Franio pisze:

     Michał Kaśkosz napisał:
     „Moje osobiste odczucie jest następujące, znowu oddam głos na PO nie przez kolejne 4 lata pokarze …”
     Oj pokarze, pokarze, aż wyborcy będą zgrzytać zębami!!! Ale nadaremnie, bo długi trzeba będzie spłacać i spłacać…
      

     Dobre 0

    • Pawel pisze:

     Panie Michale, jesli chodzi o utrate polskiej inteligencji w okresie powojennym to mysle ze jest to juz troszeczke nie aktualne – w koncu minelo wiele lat i istnieje juz w Polsce od dawna generacja osob wyksztalconych dawno po wojnie.

     Czy glosowac na PO czy nie, to kwestia tego czy jest jakas lepsza alternatywa i ludzie musza sami zdecydowac ktora partia bardziej im odpowiada.  Czasami ciaglosc rzadowa jest lepsza, czasami nie.

     Natomiast z reszta Pana wpisu bym sie zgodzil.  Pisze Pan o konkretach, a co zwlaszcza mi sie podoba to Pana komentarz „Staram się nie ulegać opiniom ludzi którzy odbierają politycznym przeciwnikom prawo do bycie patriotą” – DOKLADNIE!

     Jesli chodzi o patriotyzm i co najlepiej sluzy dobru panstwowemu to ja pamietam historie Krolestwa Jerozolimskiego ktore istnialo w XII-ym wieku.  Doszlo do najazdu muzulmanskiego i chociaz krolestwo to mialo bardzo mocna pozycje obronna w zamkach, krol zostal oskarzony o tchorzostwo, brak patriotyzmu i wiary w Boga, wiec zostawil z cala armia silne pozycje obronne w zamkach, a na otwartym terenie zostal pokonany i Jerozolima stracona.  Pytanie, kto byl wiekszym patriota: ten kto radzil krolowi pozostanie w dobrej pozycji obronnej, czy ten ktory krzyczal o patriotyzmie, oskarzyl krola o tchorzostwo, brak patriotyzmu i wiary w Boga i sprowokowal krola do akcji ktora zostala podjeta?  Oczywiscie, mozna debatowac ale trzeba bardzo uwazac jak ktos posluguje sie argumentem „patriotyzmu”.

     Pozdrawiam

     Dobre 0

     • be pisze:

      Pan Pawel i Gawel w jednym stali domku o przepraszam Michal to ta sama osoba?czy pracownik POdlegly Grabarczykowi,autochton to dobrze wyjasnil prosze przeczytac ze zrozumieniem.

      Dobre 0

     • Adam Poleski pisze:

      Szanowny Pawle ! „osoby wykształcone po wojnie” i „polska inteligencja utracona podczas wojny” i to pojęcia rozłączne . Podpowiem Ci tylko słowo „obrazowanszczina” będące synonimem  „osób wykształconych po wojnie” i antonimem określenia „polska inteligencja utracona podczas wojny”. Wierzę, że masz dobre intencje, czytałem inne Twoje wpisy i dam Ci klika rad: 1) rozliczaj Rząd z efektów, ze spełniania obietnic;   nie opozycję , nie argumentuj typu: „jak Kaczyński obniży ceny benzyny”  gdyż teraz władzę ma Tusk i jego należy  pytać (uczciwość, sumienie, honor tak nakazuje -  te pojęcia są obce obrazowanszczinie) 2) comparaison n’est pas raison, nie porównuj Królestwa Jerozolimskiego do IV RP. Nikt tu nie biegnie z szablą na czołgi.

      Dobre 0

    • #bb66# pisze:

     @Michał Kaśkosz&Pawel
     Pomogę Ci.
     Co zrealizował Tusk, z poniższych obietnic wyborczych.
     Wymień przynajmniej 5, słownie PIEĆ, choć chluby to i tak nie przyniesie, boć to raptem pięć!!!

     1. Obrona praw pracowników .
     2. Wspieranie przedsiębiorczości i zmiana prawa na korzystniejsze dla pracowników i pracodawców.
     3. Obniżenie podatków i „danin publicznych”.
     4. Wzrost płac pracowników sektora publicznego.
     5. Pomoc ze strony państwa dla „najsłabszych”.
     6. Ograniczenie deficytu.
     7. Bezpieczne wprowadzenie Euro.
     8. Zahamowanie wzrostu inflacji.
     9. Większe środki na rozwój i edukacje.
     10. Radykalne uproszczenie prawa podatkowego, gospodarczego i trybu poboru ZUSu
     11. Uproszczenie procedur zakładania firm.
     12. Prywatyzacja kluczowych firm polskiej gospodarki.
     13. W przypadku firm należących do Skarbu Państwa – rzetelne wybierania zarządów i rad nadzorczych.
     14. Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego.
     15. Wsparcie projektów infrastrukturalnych UE dot. bezpieczeństwa energetycznego.
     16. Przyśpieszenie budowy obwodnic i autostrad.
     17. Wyeliminowanie barier prawnych blokujących szybki rozwój infrastruktury.
     18. Modernizacja PKP
     19. Powszechny dostęp do szerokopasmowego Internetu.
     20. Wprowadzenie możliwości załatwiania spraw państwowych (podatki itp.) przez Internet.
     21. Gospodarczy „powrót Polski nad morze”.
     22. Mądre wykorzystywanie funduszy europejskich.
     23. Decentralizacja władzy.
     24. Wsparcie rozwoju regionalnego.
     25. Modernizacja wsi i rolnictwa
     26. Usprawnienie procesu składania wniosków o dotacje unijne.
     27. Reforma instytucji publicznych obsługujących rolnictwo.
     28. Ekologiczna produkcja żywności.
     29. Wytwarzanie biopaliw i biogazów.
     30. Reforma systemu ubezpieczeniowego rolników.
     31. Rozwój rybołówstwa.
     32. Ochrona środowiska.
     33. Wdrożenie programu Natura2000
     34. Wprowadzenie polityki solidarnego państwa.
     35. Ułatwienie młodym startu zawodowego.
     36. Obniżenie bezrobocia.
     37. Długoterminowe uniknięcie zagrożeń demograficznych.
     38. Rozwój edukacji przedszkolnej na terenach wiejskich.
     39. Oddanie sprawy edukacji dzieci rodzicom.
     40. Podniesienie pensji nauczycielom.
     41. Zmiana mechanizmów finansowania edukacji.
     42. Zwiększenie miejsc pracy dla ludzi powyżej 50 roku życia.
     43. Reforma emerytalna.
     44. Poprawa jakości służby zdrowia.
     45. Zwiększenie powszechnego dostępu do służby zdrowia.
     46. Podwyższenie pensji pracownikom służby zdrowia.
     47. Podział NFZ na kilka konkurencyjnych zakładów ubezpieczeniowych.
     48. Reformacja polityki refundacji leków.
     49. Ułatwienie zdobywania specjalizacji lekarzom.
     50. Ułatwienie osobom niepełnosprawnym zdobycie wykształcenia i pracy.
     51. Rozwój społeczeństwa obywatelskiego.
     52. Zmiana ustawy o organizacjach pożytku publicznego i wolontariacie.
     53. Stabilizacja finansowa sektora kultury.
     54. Organizacja Euro 2012
     55. Program „Boisko w każdej gminie”
     56. Wsparcie sportu wyczynowego.
     57. Odbudowa zaufania obywateli do władzy
     58. Ograniczenie przywilejów władzy
     59. Likwidacja zagrożeń korupcyjnych.
     60. Zmiany w „prokuraturze (min. rozłączenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego).
     61. Reforma prawa karnego.
     62. Zmiana systemu odbywania kar.
     63. Prowadzenie walki z przestępczością.
     64. Zapewnienie bezpieczeństwa i praworządności w Polsce.
     65. Budowa systemu ochrony i ratownictwa ludności.
     66. Dokończenie reformy administracji publicznej.
     67. Wprowadzenie e-dowodu osobistego.
     68. Zmiana sposobu prowadzenie polityki zagranicznej.
     69. Dbanie o interesy Polski w UE
     70. Udział Polski w dbaniu o bezpieczeństwo światowe.
     71. Realizacja polityki historycznej.
     72. Uzawodowienie Wojska.
     73. Zakończenie misji w Iraku w 2008 r.
     #bb66#

     Dobre 0

     • Pawel S pisze:

      Panie #bb66#

      Co Panu do glowy strzelilo ze ja reprezentuje rzad PO ?? To moze Pan reprezentuje PiS ale to nie oznacza ze jesli ktos krytykuje PiS to juz jest wielkim zwolennikiem PO.  Ja jestem krytykiem i PiS i PO bo uwazam ze obecny rzad po prostu nie daje sobie rady.

      Pan wymyga ze ja mam sie tlumaczyc za kogos ?  To tylko uwidacznia brak racjonalnosci w Pana rozumowaniu.  Strzelil Pan z 73 „argumentami” typu:

      54. Organizacja Euro 2012
      Co to niby za „argument” ? Mielismy juz Euro czy nie ? Pan ma kule krysztalowa ze wie Pan jak bedzie ?

      56. Wsparcie sportu wyczynowego
      Czyli jak ? Za PiS polska pilka nozna bedzie wygrywac mistrzostwo swiata ?  Za PiS polskie kluby podbijaly Europe a za PO klapa ?

      57. Odbudowa zaufania obywateli do władzy
      Czy PiS promienuje zaufaniem i wiarygodnoscia jesli przedstawiciel Pana JK wpycha nam teorie helowa w sprawie smolenskiej ?

      Mozna tak opisac wiele Pana „argumentow”.

      Proponuje Panu obciac te 73 do 10-ciu najwazniejszycg i konkretnych i powiedziec jak PiS sie tymi sprawami zajmie.  

      Niestety absurdalnosc wypowiedzi zwolennikow PiS, opozycji i komentatorow takich jak Pan mowi mi ze jesli rzad PO jest malo wydajny, nie radzi sobie ze wszystkimi sprawami, popelnia bledy, denerwuje mnie brakiem akcji w pewnych dziedzinach i trzyma Polske w stanie „dzikiego kraju”, to alternatywa jaka jest PiS wydaja sie jeszcze bardziej absurdalna i zwariowana.

      Czy wydaje sie Panu ze krytycy PiS maja byc „skuszeni” do glosowania na PiS poprzez przezywanie ich od PO-wcow czy od lemingow ?  Niech Pan sie nad tym spokojnie zastanowi.

      Dobre 0

     • be pisze:

      #bb66#”madrej glowie dosc w pol slowie” ale czy to pozwoli zrozumiec Michalowi i Pawlowi jezli tak to warto bylo.

      Dobre 0

     • BLS pisze:

      szkoda czasu na ciebie Pawle tak sobie mysle. Nie mów ze jestes krytykiem obu parti bo ewidentnie widac ze wolisz PO. No coz tacy ludzie jak ty są tez potrzebni , oby byli w mniejszości.

      Dobre 0

     • Pawel pisze:

      Panowie be i BLS,

      W istocie widze PO jako mniejsze zlo ale wcale nie jestem zwolennikiem PO bo zajmuje sie sprawami ktore sa wazne.  Jednak jesli PiS jest lepsze to chcialbym widziec sprawy ktore uwazam za wazne podjete przez PiS bo inaczej wcale nie jest ono lepsze od PO.

      Jak latwo jest WAM zwolennikom PiS-u wpychac kogos do tego czy owego obozu politycznego.  Nic o mnie nie wiecie oprocz tego ze jestem krytyczny w stosunku do PiS – jak sie nie potrafi odpowiedziec na krytyke to zaczyna sie krytyka osobista.  Albo Pan piszecie o mnie albo o tym co powiedzialem.

      Jak na razie nikt nie powiedzial jak to Pan JK „osiagnal” obizke cen benzyny – obnizajac swiatowe ceny ropy naftowej ??  Jak ktos jest lemingiem i nie wie od czego zalezy cena ropy naftowej to po prostu wierzy w takie bzdury.  Prosze nie wysylac mi w odpowiedzi manifestow bo to jest bez sensu.

      Dobre 0

    • oldres pisze:

     p.Kaskosz,przyjąl pan w dyskusji metodę łapać złodzieja gdy samemu się coś ukradło.Przypisywanie rządom PiS cech PRowskich,nieskuteczności,braku inwestycji drogowych,korupcji etc.są to typowe obrazki z życia PO,a więc niech się pan zastanowi co pisze.Chciałem uwierzyć w pańskie szczere intencje lecz argument o autostradach budowanych za rządu PO choć przygotowanie inwestycji trudne i żmudne,czaso- i kapitałochłonne przeprowadzono w okresie pracy tak,tak pracy obydwu poprzednich rządów.Pańska nierzetelność w moich oczach dyskwalifikuje pana.Żyję dostatecznie długo by nie dać się nabrać demagogii.

     Dobre 0

    • be pisze:

     Michal kaskosz odda znowu glos na PO i to jet wlasnie ten inteligentny inaczej duzo pan napisal i duzo by mozna by pisac  ale to juz zostalo opisane przez lepiej znajacych sie na polityce i socjologi.Ile zrobili co zrobili i jak zrobili wyszyscy,ktorzy chca widziec widza i slysza, przyPOmne,ze na wies dotarly telewizory i telefony z komorka to chodzi sie teraz na pole.A wiec pisanie o zgubnych nawykach pijanstwa na wsi i masa niezdolna do samodzielnego myslenia ,kierowana czy wrecz nakazujaca  jej glosowanie na PIS to propaganda komunistow rodem z PRL.Chcialabym tylko przypomniec ,ze gdyby nie kosciol katolicki w Polsce z prymasem na czele Wyszynskim to bysmy czytali i pisali PO rosyjsku.

     Dobre 0

    • JP z Wr pisze:

     Kaśkosz, to co napisałeś, jest podobne do potrawy „groch z kapustą” podlane sosem nieprawdy, półprawdyą, insynuacjami i chciejstwem, aby taki tekst odkłamać to trzeba około 3 razy tyle słów użyć co szanowny Pan napisał, niestety byłoby to przyjęciem kalekiej optyki i …. zwyczajną stratą czasu, podziwiam Ewękropkę, której chciało się takiemu „erudycie” odpowiadać na jego niezborny wpis.
      
     Pozdrawiam
      

     Dobre 0

   • Bozenna pisze:

    I’m with YOU bb66

    Dobre 0

    • #bb66# pisze:

     Szanowna Pani Bozenno!!!
     Wielkie dziekuję!!! Ja również jestem z czci godną Panią, a każdy Pani komentarz, sprawia mi wieka radość.
     Serdecznie pozdrawiam.
     #bb66#

     Dobre 0

   • Xsenofob pisze:

    Szkoda, że w wypowiedzi #bb66# wykasowali co dosadniejsze stwierdzenia. Poczytałbym.

    Dobre 0

    • #bb66# pisze:

     Szanowny Panie Xsenofob.
     Nic straconego. Nieco wyżej (14 maj 2011 o 10:16) znajdzie Pan link do strony mojego bloga, gdzie ów wipis, jest w treści nietkniętej ręką moderatora.
     Serdecznie pozdrawiam.
     #bb66#

     Dobre 0

   • agape pisze:

    #bb66# 
    W porownaniu z panem, to nawet Rymkiewicz i Wolski brzmia jak dobrze wychowane panny z katolickiego internatu….
    Napislal pan MANIFEST, a nie komentarz.
    Pobil pan wszelkie rekordy—-8 interwencji moderatorow w jednym tekscie!!
    Czy oni tacy zli, czy pan stracil orientacje?
    Zanegowal pan inteligencje, wyksztalcenie i dobra wole, co najmniej polowy polskiego spoleczenstwa!!! 
    Niech pana nie ludzi te 465 „plusikow”. 
    Jak to nazwac?
    Pozdro.

    Dobre 0

    • #bb66# pisze:

     @agape

     Daruje Pan sobie to POZDRO, bowiem nie wiem jak to odczytać. Uważam, że nie jesteśmy na tyle spoufaleni, aby mógł Pan pozwolić sobie na tego typu konwenanse.

     Radzę Panu zainteresować sie historią i losami polskich patriotów, polskiej inteligencji XX wieku, zwłaszacza okresu 1939-54 ale i poźniejszy okres, nie jest bez znaczenia. Jeśli posiada Pan jej (czyt. inteligencji) choć śladowe ilości, dojdzie Pan do podobnych wniosków, do których ja doszedłem. A może sie mylę i ma Pan jakieś rzeczowe argumenty??? Chętnie posłucham i jeszcze chętniej je rozważę.

     Poadrawiam.

     #bb66#

     ps.
     Proszę przeczytać sobie modelowy przykład mojej teorii.
     http://blog.rp.pl/blog/2011/05/10/ireneusz-krzeminski-zwierzeca-nienawisc-oszalalych-paranoikow/

     Dobre 0

     • agape pisze:

      #bb66#,
      Chetnie odpowiem.
      Moj znajomy, ktory jest obecnie profesorem socjologii, zakonczyl studia magisterskie w roku 1977, czyli za najglebszej komuny… 90% procent odnosnikow i cytatow w jego pracy magisterskiej, pochodzilo od amerykanskich i niemieckich socjologow… i przeszlo… 
      Nie ma pan pojecia, nie wszyscy sa Kaczynskimi, ktorzy nie znaja jezykow…
       Mysl pan nad wlasnym wyksztalceniem, a nie nad „oglupionymi Polakami”.
      Pozdrowienia, bez „pozdro”.

      Dobre 0

    • #bb66# pisze:

     @ agape.
     O matko i córko.
     Panie agape. Miej Pan litość nad sobą. Panskie wywody są nie do zweryfikowania!!!
     Podaj Pan choć imię i nazwisko owego autorytetu i jego dzieła.
     Panie agape.
     Ja również mogę Panu przytoczyć opnię znajomego, mojego znajomego, znajomego znajomego.
     Panie.
     Błagam. Nie kompromituj się Pan tak strasznie, bowiem osobiście miałem o Panu (pomimo pańskich przykrych komentarzy) dość pozytywne zdanie.
     Przekreśł je Pan swoim powyższym żenującym wpisem.
     Krótko mówiąc.
     Skompromitowałeś się Pan.
     Czy Wy, z tej drugiej strony za honor przyjęliście błazenadę???
     Zaiste, dziwny sposób dyskusji Was opętał.
     #bb66#

     Dobre 0

     • agape pisze:

      Zostawmy to! 
      Bo ilosc pana wpisow, dojdzie do stu!
      Na 2- 4 wpisach, nie ma pan zadnego zadowolenia!
      OK. 
      Pisac, pouczac, byc zawsze obecnym, jesli pan ma takie dazenie…?
      OK.  
      Ale nie ze mna!

      Dobre 0

     • Pawel S pisze:

      @agape
      „Pisac, pouczac, byc zawsze obecnym, jesli pan ma takie dazenie…?”
      Masz zupelna racje – Pan #bb66# wpycha ciemnote i poucza jakby wszystkie rozumy zjadl i z takim nie ma co dyskutowac.

      Oczywiscie nie odpowiedzial jak Pan Kaczynski obnizyl cene ropy naftowej za swoich rzadow ale wpisal to jako „osiagniecie” rzadu PiS.  Mysli ze wszyscy mu uwierza na slowo.

      Dobre 0

   • Pawel S pisze:

    Panie #bb66# widze ze probuje sie Pan odnosic w sposob naukowy do tzw „inteligencji wrodzonej”, tylko aby przedstawic taka teze i ja oglaszac publicznie nalezy wykazac sie dowodami naukowymi.  A tego u Pana z pewnoscia nie widac.

    Nauka i np chemia tym sie roznia od starowiecznej i zacofanej „alchemii” ze oparte sa bogactwie materialow dowodowych i referencjach do zrodel ekspertow w danej dziedzinie.  Za „ekspertow” na pewno nie mam na mysli dziennikarzy czy politykow.

    To co Pan opisuje pochodzi z dziedziny swiata genetyki i Pana teza jest taka ze genetycznie robotnicy i chlopi (jak Pan to okresla parobki) posiadaja mniejsza intelignecje od tzw starej wymordowanej inteligencji.  Obawiam sie ze nie widze naukowego potwierdzenia tej teorii z kilku przyczyn:

    1. Ta tzw stara inteligencja stanowila stosunkowo mala proporcje ludnosci kraju i wywodzila sie z reszty narodu polskiego wiec te same geny sa obecne w calym narodzie.  Jesli chce sie wyeliminowac te „inteligentne geny” zupelnie to nalezy zlikwidowac bardzo duza czesc tego narodu – o wiele wieksza niz tej straconej w czasie wojny.

    2. Na podstawie punktu #1 powyzej, z czasem, osoby posiadajace „inteligentne geny” w warunkach w ktorych moga sie wykazac znowu osiagna pozycje kierownicze.  W Polsce takie warunki istnieja, edukacja jest na stosunkowo dobrym poziomie, wiec osoby inteligentne (z „wrodzona inteligencja”) maja okazje wykazac sie.

    W okresach rewolucyjnych w ktorych dochodzi do przewrotow i kiedy sila jest wazniejsza od inteligencji, z pewnoscia do wladzy i na pozycje elit panstowych moga wejsc osoby mniej utalentowane.  Od wojny minelo jednak 65 lat a represji komunistycznych nie ma w Polsce od dekad.  Ciezko jest aby Pana argumenty w tej dziedzinie mialy jakies uzasadnienie w faktach czy zrodlach naukowych.

    Mozna tez kwestionowac Pana wywody inaczej, mowiac ze po prostu przesadza Pan z ta „wrodzona inteligencja” (nazwijmy to „talentem”), bo jest wiele przykladow gdzie osoby o nizszym podchodzeniu spolecznym jesli maja taka mozliwosc, potrafia wykazac sie talentem wiekszym niz tzw klasy elitarne.

    Dobre 0

    • #bb66# pisze:

     @Pawel S
     Panie.
     (fragment wypowiedzi niezgodny z regulaminem §7 pkt 10.2)
     Czerpiąc z Donalda T. niewątpliwych zainteresowań, zagram krótka piłką!!!
     Albo konkretnie odpowiada Pan na pytania*, albo kompromitujesz się Pan w oczach internautów.
     #bb66#

     * Idzie mi o moje  14:23 i 14:41     Dobre 0

     • Pawel S pisze:

      Panie #bb66#

      O czym Pan mowi ?? Moze kiedys by Pan powiedzial na temat na jaki napisalem a nie wymagal odpowiedzi do Pana manifestow gdzie im wiecej wycietych przez moderatora fragmentow tym bardziej jest Pan dumny, bo to oczywiscie powod do dumy.

      Nie uzasadnil Pan swojej teorii „inteligencji wrodzonej” wiec ja zakwestionowalem.  To byl temat mojego komentarza do Pana i nadal Pan tej teorii nie uzasadnil wiec Pana „zagranie krotka pilka” nie odpowiedzialo zupelnie na kwestie uzasadnienia naukowego Pana teorii.  Moze bo takiego uzasadnienia nie ma.

      Rowniez, jeszcze raz (bo jakos to nie dociera): co Panu przyszlo do glowy ze wydaje sie Panu ze jestem przedstawiecielem PO ?  To ze krytykuje na lamach Rzeczpospolitej PiS nie oznacza ze PO mi sie podoba.  To wlasnie wykazuje Pana brak racjonalnego argumentowania ze jesli ktos juz krytykuje PiS to wpycha Pan ta osobe w oboz PO ale to juz Pana problem. 

      Pan sie sam kompromituje zadajac odpowiedzi na Pana manifest (i wymyslil sobie to Pan ze ode mnie bo jak nie to beeee).  Ja nie widze odpowiedzi na moje proste pytania – jak Pan rzuca tezy to prosze je udowodnic – jak na razie nie widac zeby Pan potrafil.

      Ale jak nie ma Pan nic lepszego do roboty to niech sobie Pan pisze ile dusza zapragnie i probuje zmuszac osob ktore Pan nie zna zeby Panu odpowiadaly na Pana wazne pytanie.  Mamy wolnosc slowa – kazdy moze sobie pisac.

      Dobre 0

   • be pisze:

    Bardzo dobra prawdziwa analiza obecnej kondycji naszych inteligentow i rzadu Tuskowego ale jak to zrobic,zeby Polakom chcialo sie rozumiec slyszec i zrobic cos dla siebie wystrczy tylko kolo siebie i juz bedzie postep.Wystarczy nie slucham rzadowych mediow umiec czytac miedzy wierszami (jak za PRL)i analizowac sytuacje wedlug swojego rozumu nie rozumuTVN i GWybiorczej oraz obecnego rzadu a w szczegolnosci Tuska z ktorego ust leci PRska mowa trawa.Czy mamy jeszcze szanse na Polske?

    Dobre 0

    • BLS pisze:

     Czy mamy jeszcze szanse na Polske? . sam się czesto nad tym zastanawiam ? Pewnie ludziom potrzeba jeszcze 4 straconych lat, zeby wyszli na ulice . Ktos powiedzial ze lemngom tylko pusta micha jak zagladnie w oczy to pomyśla. Pozdrawiam

     Dobre 0

   • Józuś 15 maja pisze:

    Jak by tu napisać.. przełknij już tę słomę. Poza generalizowaniem, to tak.

    Dobre 0

  • korektor pisze:

   Wystarczy przeanalizować tych parę zdań zredagowanych przez pana na tle entuzjazmu wokół innych czytelników i natychmiast wszystko wiadomo o poziomie tej dyskusji.

   Dobre 0

  • Jerzy S. pisze:

   PANIE SOP78!
   Pan tu o jakimś tańcu na rurze, a tu bieg na 10km ma 
   w poniedziałek w Łazienkach się odbyć.
   Czy znajdzie się poeta, zdolny  to wydarzenie poezją uwiecznić,
   jak ongi Marian Hemar wysławił ten wielki wyczyn  Mao Tse Tunga,
   któren to wpław rwący nurt  Jancy Kiang pokonał.

   Dobre 0

  • Jurutka pisze:

   Czy Kaczyński w tym klubie też będzie?bo coś Taras sugerował…..

   Dobre 0

  • kamar pisze:

   „Ja, prosty felietonista, coś tam mogę powiedzieć o tym, kim jesteśmy, kto nami włada − napisałem o tym parę książek. Lepiej czy gorzej, próbuję się ze swojej pracy wywiązać.” – pisze o sobie „skromnie” felietonista Ziemkiewicz opisując nam II Rzeczpospolitą, Polskę międzywojenną, jako państwo równych dla wszystkich praw i wolności obywatelskich, przedstawiając ją w pozytywnym kontraście do naszej współczesnej, nieprzyjaznej obywatelom, z „jej brudami, nikczemnościami i patologiami”.  Powiem krótko Panie Redaktorze Ziemkiewicz, czas jeszcze raz przeczytać historię tej gloryfikowanej przez Pana Polski międzywojennej, pełnej strajków, kryzysów społecznych i gospodarczych, morderstw politycznych, w której zarzewie komunizmu tłumiono za pomocą iście faszystowskich metod (Bereza Kartuska), w której strajki robotnicze były brutalnie tłumione przez policję, itp. itd..  Tym razem proszę przeczytać dokładnie, ze zrozumieniem i wówczas dopiero kontynuować swoje felietonowe rzemiosło, ponieważ obecnie zwyczajnie wprowadza Pan ludzi w błąd.

   Dobre 0

  • Luka pisze:

   Taniec na rurze, tańcem na rurze, ale mówiąc nieco poważniej sytuacja dojrzała do wprowadzenia mechanizmów weryfikujących PODSTAWOWE kwalifikacje intelektualne ludzi, którzy mają wpływ na młode pokolenie.

   Nie chodzi mi o to co napisał profesor Ireneusz, ale o niezwykle niski poziom jego publikacji, obnażający zupełną nieumiejętność poparcia dowodem głoszonych tez. Toż to całkowita autokompromitacja.

   I dobrze, wiemy kto zacz.

   Dobre 0

 2. gajowa pisze:

  Dziękuję Panie Rafale. Należało się Panu „profesorowi” jak nic. Należy się też tym co nie wiedzą nic o Polsce, o kraju w którym wszak żyją i dokonują „wyborów”, nie wiedząc kogo i dlaczego wybrali. Liczyli na polaryzację społeczeństwa, liczyli na dominację nad Narodem a tu figa z makiem. Są grupy zaślepione nienawiścią, rzucający gromem i plujący jadem i są grupy którym na Polsce jako na Ojczyżnie zależy. Najlepszym punktem obserwacyjnym tych różnic są marsze na Krakowskim Przedmieściu, potępiane i obśmiane, zakłócane przez celebrytów i przekupionych „młodych” bezpaństwowców i „pożytecznych idiotów” co to zgodę budowaliby po „dorżnięciu watachy”.

  Dobre 0

  • oczarowana pisze:

   Ja także cmokam czytając tekst RAZ gdyż łączy on konserwatywną ideologię z bolszewicką strategią traktowania przeciwnika politycznego.

   Dobre 0

   • Jerzy S. pisze:

    SZANOWNA PANI oczarowana!
    Sprawa nie  przeciwnika politycznego dotyczy, lecz egzystencji 
    Narodu, którego Państwo zostanie niechybnie zlicytowane. 
    Naszym potomnym pozostanie jeno płacz i zgrzytanie zębów.
    Przekleństwa  prawnuków dopadną nas poza grobową deką.

    Dobre 0

    • intasie pisze:

     Panie Jerzy,
     RaZ i jego poplecznicy straszą biednych czytelników i wypisują tu horror-scenariusze. „Polska zostanie sprzedana!”
     No to się odkupi z zyskiem.Przeżyliśmy ileś wojen, zabory, przemarsz wojsk radzieckich i przejęcie władzy przez kościół. To co nam jeszcze może zagrozić?
     A bolszewickie zapędy Ziemkiewicza („kto i w oparciu o co wyznacza nam normy?”) widać gołym okiem. ON by chciał ustalać nam normy.
     Najlepiej, jak normy ustalają się same, a nie są przez nikogo narzucane jak „nowa świecka tradycja” z Misia. Ale komuch bądź faszysta tego nie zaakceptuje.

     Dobre 0

     • Jerzy S. pisze:

      SZANOWNY Panie intasie!
      Nie chcę Pana do czegokolwiek przekonywać.
      Chcę tylko Panu powiedzieć, że w miesiącu maju 1939roku
      było większość takich jak Pan, którzy nie wyczuwali nadchodzącej katastrofy.
      Tyrady  ministra finansów kojarzą mi się z buńczuczną mową pułkownika Beka
      wygłoszoną 5-go maja 1939 roku w Sejmie.

      Dobre 0

     • Mari pisze:

      Panie intasie, nie wiem ile ma pan doktoratów, ale czytać ze zrozumieniem to pan jednak nie potrafi. Przywołany przez pana jakoby cytat z RAZ-a „kto i w oparciu o co wyznacza nam normy?” to jedynie przetworzone w innych słowach cytat z Mencwela: „Kto wyznacza na przykład normy stosunków międzygrupowych, międzyetnicznych, międzypłciowych, międzypokoleniowych?”

      Za to cytat z pana: „Ale komuch bądź faszysta tego nie zaakceptuje.” dopełnia to, co RAZ już powiedział w powyższym artykule o osobnikach wywijających tego rodzaju epitetami.

      Dobre 0

     • Jendrek pisze:

      Intasie PO ilosci plusów,chyba jasne,że POwinienes zmienić POrtal

      Dobre 0

     • gajowa pisze:

      Aleś ty głupiutki @intasie. Aż głowa boli. Idz do szkoły, nie tyraj za grosze oni cię „obsmarczą” i wyrzucą.

      Dobre 0

 3. knock.out.4 pisze:

  A mnie nie dziwi ten stan umysłu. Tak kończą czytelnicy der sturmera, jak Rysio C. Stefan B. i cała reszta. Potem mówią że to nie oni, że to „Hitler” Kaczyński jest winny… Jak można w Polsce, kraju który został wymordowany przez Hitlera, nazywać człowieka który jest polskim patriotą „hitlerem”?

  Dobre 0

  • autochton pisze:

   To stary chwyt lewacki.
   Gdy komuś brakuje argumentów albo ich wcale nie ma skieruje podejrzenie o sprzyjanie NSDAP. I to wystarczy.
   Proszę prześledzić dyskusje prowadzone na Zachodzie.
   Pozdrawiam Pana.

   Dobre 0

   • fritz pisze:

    Dokladnie tak. Taki sam chwyt funkcjonuje z antysemityzmem, kiedy mowi sie o politycznych celach zydowskiej spolecznosci w Polsce, celach calkowicie sprzecznych z polska racja stanu, zagrazajace bezposrednio istnieniu Polski i Polakow jako Narodu.

    Dobre 0

  • Jurutka pisze:

   Ten”hitler” też najpierw tylko przemawiał  podniesionym głosem.A jak się skończyło wszyscy wiedzą.Lepiej zdusić pochodnie w zarodku niż ma Polska spłonąć

   Dobre 0

  • maciekb pisze:

   No ale który polityk w Polsce chce budować społeczno-narodową gospodarkę rynkową (szkoda że ten polityk nie poszedł na całość i nie nazwał jej narodowo-socjalistyczną gospodarką)? A tak w ogóle co to za system ekonomiczny ta społeczno-narodowa gospodarka?

   Dobre 0

 4. luki pisze:

  Ziemkiewicz to geniusz, dobro narodowe. BRAWO

  Dobre 0

  • oczarowana pisze:

   RAZ dla Polski to jak gaz łupkowy!

   Dobre 0

   • Jurutka pisze:

    Trzeba tylko wykopać i będzie spokój.

    Dobre 0

    • w bez t pisze:

     Jurutka, podobnie jak Pan Prezydent Komorowski żyje w przeświadczeniu, że gaz łupkowy się wykopuje. Nie ujawniałby takiego stanu wiedzy zarówno na miejscu Pana Prezydenta jak i Jurutki…

     Dobre 0

     • Jurutka pisze:

      Ot tym jak się gaz wykopuje to Jurutka doskonale wie jak i to kogo należy wykopać..
      Właśnie słucham tego waszego „Boga” TVP info.Z czym on do ludzi wychodzi? to woła o pomstę do nieba.Tylko pluje jadem na rząd żadnych rozwiązań tematu krytyki

      Dobre 0

     • testigo pisze:

      A takie coś jak „licentia poetica” zna?

      Dobre 0

     • w bez t pisze:

      No to podziel się z forumowiczami Jurutko tą niezwykle oryginalną wiadomością, w jaki sposób wykopuje się gaz łupkowy. 
      A przy okazji, życzliwa rada: tylko geniusze potrafią jednocześnie słuchać, oglądać i pisać. Biorąc pod uwagę jakość treści wypisywanej przez Jurutkę stanowczo radzę koncentrować się na jednej tylko czynności…

      Dobre 0

     • Jurutka pisze:

      W bez t radzę nie komentować komentarzy Jurutki

      Dobre 0

     • BLS pisze:

      Juratka straszy zero argumentów , wiec pozostało straszenie. a dlaczego to nie komentowac ?? oswiecisz nas??

      Dobre 0

    • Maciek pisze:

     Czy to oficjalne stanowisko DB?

     Dobre 0

    • Maciek pisze:

     Do  Jurutka pisze:14 maj 2011 o 11:47

     To już jest wypowiedź typowego nazisty lub stalinowca. Klasyka w czystej postaci.

     Dobre 0

     • Jendrek pisze:

      Jarutka a pamiętasz kto nawoływał sPOłeczeństwo do niePOsłuszeństwa….

      Dobre 0

  • Mirek pisze:

   Może by tak ustosunkowało się do tego Polskie Towarzystwo Socjologiczne?
   Bo wszyscy tylko umieją dramatycznie wołać o pieniądze (podatnika oczywiście), które się następnie w sposób bezceremonialny marnotrawi. Zresztą nie tylko w dziedzinie edukacji. Odnosi się wrażenie, że wszędzie tam gdzie państwo cokolwiek finansuje, to jakby wyrzucało pieniądze w błoto.

   Dobre 0

  • intasie pisze:

   „Ziemkiewicz to geniusz, dobro narodowe. BRAWO”
   Zamknąć go w skarbcu i dobrze pilnować. :)

   Dobre 0

 5. zbyszekb pisze:

  Wszystko trafione! Tylko jak to badziewie intelektualne zatopić?

  W jaki sposób zmusić takiego pana Krzemińskiego, qvasi socjologa, do odejścia na grządki w jego ogrudku? To jest niemożliwe, on tam niepójdzie, bo wie, on sam wie, że ogrodnika z niego niebędzie. Być ogrodnikiem, to znaczy, że trzeba się zjednoczyć z ziemią, sadzonką jaką należy znać, i dosłownie, należy się z tym zjednoczyć, żeby z całego serca pielęgnować ziemię i sadzonkę, czy też nasiona.
  Jak już, i jeżeli, on sam przyjmuje odważnie, albo w ślepo decyzję o pozostaniu w naszym społeczeństwie, to niech nam określi stan i położenie naszego kraju i państwa w teraźniejszości. Niech mi odpowie na pytanie, kiedy zaczęła się współczesna historia naszego kraju i państwa?
  To może być pytanie do wszystkich intelektualisssstów kryjących się za „gotową Polską” z decyzjami w Warszawie za plecami wiecznego wiceprezydenta Polski zwanego Michnikiem.

  Dobre 0

 6. lolek pisze:

  Panie Rafale,

  10/10 z przytupem…

  Ale   bez szans, ze taki Krzeminski zrozumie, jak jest smieszny w swoich twierdzeniach…

  BTW: skoro tacy Krzeminscy sa profesorami uniwersyteckimi, to kto uczy nasze dzieci….

  Dobre 0

  • jaybee pisze:

   Re: BTW
   Bez przesady – zasada jest taka, że – średnio – im wyżej, tym gorzej. Po prostu negatywna selekcja z korzeniami w PRL.

   Dobre 0

  • atopos pisze:

   Dlaczego Krzemiński miałby niby zrozumieć? On doskonale rozumie. On się po prostu zaprzągł do służenia żydok*munie i gotów jest Sprawie poświęcić wszystko, nawet twarz.
   A w razie czego, po latach, powie się najwyżej jak Szymborska, z leciuteńkim tylko rumieńcem „cóż, wszyscy daliśmy się uwieść”.

   Dobre 0

  • awacss pisze:

   Uczniowie takich  „profesorów” pracują na zmywakach w Anglii .

   Dobre 0

 7. kociewiak2 pisze:

  …Ziemkiewicz ola-boga tego nie da sie czytac,ale nadal wolam ZIEMKIEWICZ NA PREMIERA,chcemy nowego prezesa PIS nie chcemy J.Kaczynskiego
  ZIEMKIEWICZ NA PREZESA PIS ,ZIEMKIEWICZ NA PREMIERA

  Dobre 0

  • Ewulka pisze:

   Kociewiak! To byłoby straszne gdyby patriota został premeierem? Byłoby straszne gdyby ktos został prezydentem o wybitnym intelekcie? Nie wyobraża Pan sobie tego? Krzczałby PAN WÓWCZS OLABOGA, OLABOGA I UCIEKAŁ. Gdzie i po co? Tu wreszcie zaczęłoby się dzieć dobrze nieszczęśny człowieku. Zastanów się. Pomyśl przez pięc minut – czy PO zrobiło coś dobrego dla Polski przez 4 lata? Trzeba myśleć Panie Kociewiak – myślę, że będę jeszcze z Pana ludzie. Pozdrawiam

   Dobre 0

   • Waldemar pisze:

    Ewulka, przepraszam, ale to sa plonne nadzieje. To nawet nie jest nieuleczalna choroba, tylko zyciowa koniecznosc. Facet jest bez pracy, a zyc z czegos trzeba.

    Dobre 0

 8. WARSzawiak pisze:

  Jestem ciekawy czy pan profesor socjologii wie … kiedy się urodził i gdzie ?

  Dobre 0

  • Waldemar pisze:

   Nuuuu, aj waj. Czy to takie wazne, gdzie i kiedy sie urodzil i z jakich rodzicow??? Nie bedziemy nikomu zagladac w metryki i gdzie indziej. Wazne, ze wie jak slusznie i wlasciwych „wrogow” opluc, sponiewierac, obrzucic inwektywami i zamknac w psychiatryku! Na pohybel z naszymi wrogami, Polakami – bez przymiotnika: prawdziwymi, zeby nie budzic niezdrowych emocji co poniektorych „komentatorow”. 

   Dobre 0

  • lord pisze:

   Może on o sobie wie, ale z ojcem i dziadkiem to już z pewnością taki Krzemiński czy jak Bóg jeden wie jak się naprawdę nazywa, to byłby poważny problem. Pamiętam jak kiedyś Marek Borowski wił się niczym węgorz na patelni, jak jakiś widocznie (niewytresowany odpowiednio) dziennikarz zadał mu pytanie skąd i z jakiej nacji pochodzi jego ojciec? Powiedział tylko, że gdzieś ze związku sowieckiego, przepraszam radzieckiego…Cóż więcej dodać.

   Dobre 0

 9. Krzysztof pisze:

  Panie Redaktorze,
  Kiedys duzo czytalem Brzozowskiego, dziekuje za przypomnienie! Bardzo celne uwagi w stosunku do socjologa Krzeminskiego pod koniec felietonu. Jednak forma pierwszej czesci jest zbyt ostra. Zapewne prof. Krzeminskiemu tez chodzilo o efekt. To nadmiernie polaryzuje dyskusje. Byc moze ma Pan patent na procesy sadowe i przyciaganie uwagi czytelnika. Prosilbym jednak, zeby siebie i nas oszczedzac.

  Dobre 0

  • Andrzej Dębski pisze:

   Nas to znaczy kogo?

   Dobre 0

   • hh pisze:

    To bardzo złe pytanie! Dlatego, że dzieli nas Polaków. Przyłączam się do prośby Krzysztofa. Panie REM czas budować mosty porozumienia. Pogłębianie podziałów nie przyniesie niczego dobrego.

    Dobre 0

    • wrona pisze:

     Polaków to znaczy kogo ?
     Jaruzelskiego,Kiszczaka,Michnika ?
     Wszystkich człowieków honoru ?

     Dobre 0

    • Jan C. pisze:

     ,,czas budować mosty porozumienia. Pogłębianie podziałów nie przyniesie niczego dobrego,,.

     Tak naprawdę, to podziały są niezbędne do tego, aby mogło nastąpić porozumienie. Porozumienie zawsze następuje ,,ponad podziałami,,. Inaczj wchodzilibyśmy w bylejakość i kombinatorstwo i przerost indywidualizmu nad wspólnotowość.

     ,,Dotąd twoje, odtąd moje,, , czyli akceptacja podziałów, inaczej mówiąc ustanawianie granicznej, precyzyjnej ,,CIENKIEJ KRESKI,, , to właśnie jest sprawiedliwość, do której dążymy.
     W demokracji obywatele nie rozpływają się w tłumie, nie oddają swojego pola działania oszustom, nie oddają nikomu władzy nad sobą, a cały czas aktywnie uczestniczą w życiu publicznym.

     Oczywistym jest, że mosty porozumienia trzeba budować – ku tworzeniu jedności moralnej, ku jednoczeniu się w dobru wspólnym, człowieczeństwa,
     WOKÓŁ WSPÓLNYCH WARTOŚCI i przeciw złu, grożącemu obu stronom porozumienia.
     Ważne jest jednak, aby nie ustawać w szukaniu prawdy, swojego poczucia tożsamości, w byciu sobą i u siebie, byciu odpowiedzialnym i dalekowzrocznym.

     Postawa typu ,,bo dla mnie się liczy tylko ,,tu i teraz,, , to definitywne zerwanie dialogu mogącego doprowadzić do porozumienia.
     Tak samo istnienie – POstpartii, czyli przestępczych organizacji upodobnionych do partii politycznych, mających na celu partyjniactwo i prywatę, istnienie
     - POstpolityków, czyli przestępców, których celem jest zdobycie władzy i jej utrzymywanie za wszelką cenę, również cenę człowieczeństwa,
     - istnienie POstmediów, czyli mediów, które zdradziły swoją misję społeczną nadzoru i kontroli nad władzą i dobrem wspólnym, w imieniu Narodu, zwłaszcza nad Państwem i jego instytucjami, na rzecz przestępców we władzach i pozostających w ukryciu, na rzecz tyranów szykujących się do antydemokratycznego zamachu stanu.

     Dla wspólnej moralności nie ma alternatywy !!!

     Dobre 0

 10. kajot551 pisze:

  Brawo Rafal to rzeczywiscie poraza iz ktos dopuszcza taka mysl iz jesli ktos ma inny poglad to go odrzucic,elminowac ,myslalem iz „jedynie sluszna PZPR”juz nie wroci ,a tu socjolog chcialby ta czesc spoleczenstwa tuskooblakanych zostawic bo slepi sa fajni gdyz mozna prowadzic za raczke,a elementy niepewne ktorzy modla nie do Tuska ,tylko do Boga zamknac w odosobieniu .Jestem przekonany bedzie zaplata.

  Dobre 0

 11. alpal pisze:

  Ten profesor Krzeminski byl tak przymulony nienawiscia, ze az nie kojarzyl! Jemu sie cos w czaszce zacielo – nawet gorzej niz Niesiolowi – i nawalil tyle bluzgow, ze mu w tych jego wypocinach nie starczylo miejsca na polemike. Smiech ogarnial, gdy sie go czytalo. Tego profesora. :D

  Dobre 0

 12. Andrzej Dębski pisze:

  Dziękuję Panie Redaktorze za wyrażenie tego co myślę lecz z uwagi na to żem oszołom, moher, ciemnogród, karzeł moralny itd. itp. a przy tym człek prosty nie jestem w stanie wyrazić tego lepiej niż to Pan uczynił. Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa. Gruba kreska Mazowieckiego, która zapewne była uzgodniona z Michnikiem. Czy Mazowiecki miał złą wolę przy grubej kresce czy był naiwny? Obawiam się, że pokutowało tu myślenie. Nie można krzywdzić komunistów. A czy można krzywdzić tych których komuniści krzywdzili? Co tym zaowocowało?

  Dobre 0

 13. Krzysztof1 pisze:

  Profesora socjologii? Toż po tych słowach pan Krzemiński powinien odejść ze swego zawodu i zająć szuflowaniem gnoju albo tańcem na rurze, czymkolwiek, tylko nie socjologią!
  Super.Pozdrawiam panie Rafale.

  Dobre 0

 14. Andrzej pisze:

  Paranoik.

  Dobre 0

 15. RYSA pisze:

  Panie Redaktorze
  Pan Tusk już poradził sobie z „elitą intelektualną” – vide pan Krzemiński – nie mylić z „elitą kulturalna”, bo z tą zaczyna sobie „radzić” już teraz choć i w nieodległej przeszłości poradził sobie znakomicie; przyszedł jednak czas by wzmocnić oddziaływanie. Wcześniej, dość wcześniej, wystarczająco wcześnie, przed wyborami, żeby nie było, że to kiełbasa wyborcza.
   
  Dziś rano słyszę w radio, że rząd pana Tuska przeznaczy znacznie większe środki, bo 1 % PKB na kulturę, na program którego, jak skromnie przyznał się pan Tusk jest współautorem. W tym miejscu basował mu pan Zdrojewski, na potwierdzenie słów pryncypała, że taki mądry a troskliwy jeszcze bardziej. Ciekawe tylko na jaką kulturę? Czy na psie kupy i genitalia, bo na flagi i krzyże kasę będą musieli wyłożyć sami artyści – przy tej mizerii budżetu jest to bardzo prawdopodobne, no bo i skąd pan Tusk miałby wziąć gdy budżet już „zafiksowany”.  Widać, że panu Tuskowi pomylił się mecenat kultury państwowy z tym prawdziwym, choć pewnie wie, że kulturę powinno się finansować za pomocą nóg – „chodzić na nią” i tyle.
   
  Artysto! Jedno jest pewne: nikt nie da ci więcej niż obieca pan Tusk.
   
  Pozdrawiam
  RYSA

  Dobre 0

  • dziadek pisze:

   Jestem przekonany, że pierwszy który złamie przyjęte zasady finansowania 1% kultury w Polsce będzie sam ich „współtwórca” czyli D.Tusk. W uzasadnieniu przypomnę tylko ustawową wysokość finansowania wojska. Ponad to uważam, że kulturę kształtuje się od podstaw poprzez edukację od podstawówki do uczelni. Czy można na to liczyć mając do „dyspozycji” takich „uczonych” profesorów jak Krzemiński itp czy „artystka” Nieznalska aby oni kształtowali i podnosili poziom wiedzy, patriotyzmu, morale społeczeństwa? Żenada. Na tych „inteligentach ” niestety opiera się władza PO.

   Dobre 0

  • Grzegorz pisze:

   @RYSA
   Uwazam, ze artysci powinni sami sobie zarabiac na chleb bez potrzeby uzyskiwania dotacji panstwowych.  Niech znajda sobie prywatnych sponsorow, obojetne kto nimi bedzie.  Finansowanie z podatkow wielu darmozjadow i „gladko mowiacych” pseudo-artystow jest ogromnym nieporozumieniem.  Uwazam, ze zaden rzad nie powinien fundowac wystaw i galerii.  Podobnie zreszta jak uwazam, ze budowa i utrzymanie stadionow nie powinno byc w gestii rzadu.  No chyba, ze sa to rzady totalitarne, dla ktorych stadiony i sztuka to narzedzia propagandy – vide faszystowskie Niemcy.
   Jesli jednak juz chcemy finansowac sztuke i stadiony z podatkow, to trzeba sie pogodzic z tym, ze zawsze dla kogos zabraknie i zawsze ktos bedzie niezadowolony.

   Dobre 0

   • RYSA pisze:

    Uważam dokładnie tak jak pan, muszę jednak dokonać pewnej korekty – 1% budżetu państwa a nie PKB, to by było dużo za dużo, tu się pomyliłem. Ale też pojecie kultura w tym tak szumnie zapowiadanym programie to również wydatki np. na czytelnictwo na terenach wiejskich. Wynika z tego, że ten program to jeszcze jedna „zagrywka” obliczona na artystów, którzy chcą słyszeć to co chcą i wierzyć w to w co dotychczas słyszeli, w zamian za głosy oddane na PO będą liczyć na mecenat państwa, które potrząśnie kieską.
     
    Czy się przeliczą? Na to pytanie mogą sobie odpowiedzieć podobnie jak ci, którzy do tej pory uwierzyli w obietnice PO – wymieniać? No to „jedziemy”:3x 15%, likwidacja 200 danin, jedno okienko, tanie państwo …. itd, długo by można. Jedno jest pewne, wierzyć będą dalej bo nikt nie lubi być wystrychniętym na dudka a jeszcze bardziej by się do tego przyznać.

    Dobre 0

    • bbbbb... pisze:

     JA się czuję wystrychnięty na dutka przez naszego rządzącego niebawem już dyktatora i jego maści podwładnej wojewody z powodu zamknięcia stadionu Ekstraklasy. JESTEM zwykłym, spokojnym kibicem, nieubliżającym nikomu, oddanym widowisku piłkarskim na trawie. CO ja zawiniłem, że mi zamknięto stadion? Odpowiedzialność zbiorowa? TO, że rząd nie daje sobie rady z bandytami to moja wina? czy wina nieudolności i nieodpowiedzialności rządu?

     Dobre 0

   • oldres pisze:

    @RYSA przepraszam,post odnosi się do wpisu Grzegorza,oczywiście.Jeszcze raz przepraszam.

    Dobre 0

  • be pisze:

   Ten jeden procent to na festiwale kultury zydowskiej,ktora jest POdobno tak POzadana w naszym kraju. 

   Dobre 0

 16. O.Kazja pisze:

  Nie wiem, czy ktokolwiek dostrzegł podobieństwo tekstu Krzemińskiego profesora do słów Michnika. Michnik niedawo dla Kommiersanta powiedział: „swołocz ma też prawo do wolności”, a Krzemiński dla „Rz”: „W wolnym, demokratycznym kraju każdy, także szaleniec, może wyrazić swoje opinie na dowolny temat”. Zresztą sam tytuł „Zwierzęca nienawiść oszalałych paranoików” przypomina Michnikową zbitkę „zwierzęcego antysemityzmu” i „oszołomów” . Po tym, nawet na końcu świata, można poznać, że grają oni w jednej drużynie. Widać też od razu hierarchię: Michnik (jak również Smolar) dyryguje, a różni profesorowie (i „artyści”) podłapują ten fałszywy ton. Nie jest to wprawdzie gra fair, ale widoczne tych elit na nic ponadto nie stać.  

  Dobre 0

  • Andrzej Dębski pisze:

   tychże cechuje zwierzęcy antypolonizm. I to wszystko.

   Dobre 0

   • oszolom pisze:

    Tak mi na myśl wierszyk przyszedł: „Za tę pięść podniesioną nad Polską – kula w łeb…”

    Dobre 0

    • Jurutka pisze:

     Trudno to będzie wykonać prezes ma 8 ochroniarzy ale może mniej drastycznie damy radę głosując przeciw PIS

     Dobre 0

     • Jendrek pisze:

      Jarutka ale Ty jestes namolna.PO ilosci plusów POwinnas  wiedzieć,że czas zmienić POrtal.

      Dobre 0

 17. lekceważe.mihnika. copyright pisze:

  Dlatego też panie redaktorze rzucam hasło: NIE CHCESZ PRL-U BIS, WIĘC ZAGŁOSUJ DZIŚ NA PIS.
  Za wcześnie ktoś powie? Nie. Do wielu ludzi i środowisk musi dotrzeć, że wybór Tuska to Pewny Obciach.

  Dobre 0

  • Jurutka pisze:

   „Musi dotrzeć” no popatrz a działa wprost przeciwnie poparcie dla PO wzrosło o 5% w stosunku do kwietna.Tak jak  prof.Ireneusz Krzemiński myśli większość Polaków

   Dobre 0

   • w bez t pisze:

    Pewnym stwierdzeniem jest tylko to, że tak jak Krzymiński myśli Jurutka. Twierdzenia oparte o sondaże są…

    Dobre 0

   • BLS pisze:

    Oczywiści ze wzroslo bo Inteligencje elektorat PO  konsumuje tylko z telewizji . ot cała inteligencja, wtłaczana przez odbiorniki TV, Jak widac po Tobie Juratko sprawdza sie w 100 %

    Dobre 0

   • lord pisze:

    Starasz się bardzo na tym forum zabłysnąć, ale po liczbie pozytywów nie wzbudzasz raczej niczyjego zachwytu.

    Dobre 0

    • Jurutka pisze:

     Panie wielmożny Lordzie na tym forum to błyszczą takie gwiazdy co tylko potrafią śpiewać „Łubu,Dubu…”Żadnej wiedzy i samodzielnego myślenia.

     Dobre 0

     • Maciek pisze:

      Nikt lepiej od Jurutki nie wyśpiewuje „Łubu – Dubu”  W pałacu i kancelarii zapewne już wiedzą. Za kilka lat moze i Order Orła Białego  jak Nowosilcowi dadzą.

      Dobre 0

     • łubu-dubu pisze:

      Dzięki za dobre słowo! Ale nie czuję się gwiazdą, jedynie usiłuję spijać mądrości z tekstów ‚najlepszych felietonistów’ i ‚prawdziwych patriotów’, a czasami zadać jakieś głupie pytanie, uzyskując nie zawsze mądre odpowiedzi. Ale takie czasy i obyczaje.

      Dobre 0

     • Jurutka pisze:

      Witaj „Łubu-dubu”Ja też spijam mądrości”prawdziwych patriotów”
      „ten rząd cofa się wstecz” wczoraj J.Kaczyński -dobrze to zaznaczył ktoś by mógł pomyśleć,że można się cofać w przód(czy po prostu analfabeta?)

      Dobre 0

  • Bezdenny pisze:

   Głosuj na PiS, zrobi nam PRL bis. Bedzie jak za Gierka patrioty

   Dobre 0

  • Irek pisze:

   Tylko Janusz Korwin Mikke i Nowa Prawica
   Od zarazy, SLD, PIS, PO i PSL uchowaj nas Boze.
   Dlaczego?
   Zaraza –  Polska wymierajaca.
   SLD – Polska stalinowska>gierkowska>michnikowska = zniewolona
   PIS – Polska solidarna = socjalistyczna = bieda I dlug
   PO- Polska zaklamana I zlodziejska = bieda, dlug I wstyd
   PSL – Polska wycyckana=bieda = Polska wydymana.
   NP = Polska ze wzrostem ( od zaraz)  > niz Chiny
   SLD+PIS+PO+PSL= bledne kolo  lub okragly stol  
   Nie lekaj sie !     Pamietasz?  “ Nie lekajcie sie”  JP 2
   Wyrwij Polske z obledu okraglego stolu i glosuj na Nowa Prawice.
   Badz odwazny !   Badz bogaty!   Precz z oszustami!

   Dobre 0

   • Maciek pisze:

    Niestety Korwin zdradził swoje proesbeckie sympatie. Więc nie masz racji.

    Dobre 0

   • chris pisze:

    RAZ na KONGRESIE NOWEJ PRAWICY! RAZ był na kongresie i OK. Sam poprę Nową Prawicę, PIS w zakresei polityki fiskalnej jest jak SLD czy PO, cóż Kaczyński nigdy nie pracował na swoim czy w sektorze prywatnym, zawsze na garze państwa – „dieta” poselska Jara wynosi kilka waszych pensji, zastanówcie się co robicie…

    Dobre 0

 18. Marek pisze:

  za duzo ignorantow, zupelny brak myslicieli, zupelny brak polemiki i uczciwosci powiedzenia „nie wiem” „nie rozumiem”, „przepraszam za swoja ignoracje i skrzywdzenie nauki , narodu, grupy spolecznej, czy mamy takie spowiedzi Balcerowicza, Millera, kwasniewskiego i innych ktorzy uwazaja sie za elite intelektualna.Skundlenie Polski nastepuje bo strach rzadzi tym narodem, strach przed utrata pracy , domu, godnosci . Piramida Maslowa moze cos powiedziec  

  Dobre 0

  • intasie pisze:

   Ci panowie wymienieni powyżejtylko uważają się za elitę. (Wg Ciebie!)
   A Kaczyński to jest elita (wg Ciebie), bo głosi bliskie Ci poglądy.
   Chyba, że myślisz inaczej o Prezesie, to przepraszam za przytyk.

   Dobre 0

 19. cenzura jest be pisze:

  i jeszcze jedno – czy fakt napisania „paru książek” przez jakiegoś prostego felietonistę upoważnia go – przy całej jego prostocie intelektualnej – do oceniania hurtem polskiej socjologii czy politologii? Zaprawdę, tylko owa niezłożoność zdaje się być ku temu legitymacją…. :)

  Dobre 0

  • autochton pisze:

   Proszę popatrzeć na pozycję jaką zajmuje Polska w rankingach uczelni i dorobku naukowego.
   Gorzki śmiech mnie ogarnia gdy ktoś powołuje się na takich „prof.”.
   Już tak było między Odrą a Bugiem, że ton nadawali „docenci”.
   Marcowi.

   Dobre 0

   • cenzura jest be pisze:

    fakt, uczelniom do MITu czy Oxfordu sporo brakuje… ale o ileż więcej do standardów przyzwoitego dziennikarstwa (nie wskazując już pułapów wybitności)  brakuje prostym felietonistom…..

    Dobre 0

   • atopos pisze:

    No to gdzie są te tęgie profesory, cenzuro-jest-be? Gdzie ich dzieła odkrywające istotę polskiej rzeczy? Pewnie jest ich tyle ile biografii Komorowskiego, dlatego Ziemkiewicz z oszołomienia tym zatrzęsieniem zwariował.

    Dobre 0

  • Franio pisze:

   A ja naprawdę wolę prostego felietonistę, przy całej jego prostocie intelektualnej, od PROSTACKIEGO osobnika posiadającego tytuł ‚profesora’.

   Dobre 0

  • tramp pisze:

   To samo można odnieść do Ziemkiewicza.
   „i jeszcze jedno – czy fakt napisania „paru książek” przez jakiegoś prostego felietonistę upoważnia go – przy całej jego prostocie intelektualnej – do oceniania hurtem”  inaczej myślących i głosujących?Zaprawdę tylko nadmiar wyobraźni ( czytaj SF) zdaje się być ku temu legitymacją…:)

   Dobre 0

   • Franio pisze:

    Prostota jest stylem wyrafinowania.
    Taką wypowiedź przypisuje się Leonardowi da Vinci. A inne twierdzenie głosi, iż perfekcyjne jest takie dzieło, w którym niczego nie można odjąć, bo już jest maksymalnie uproszczone.
    A pisarze często lepiej widzą i opisują świat, niż ‚uczeni w Piśmie”…
     
     

    Dobre 0

 20. Harry Thunder pisze:

  Polacy ktorzy walcza o interes narodowy i w sposob otwarty krytykuja rzad za wyrazne uchybienia i nieudolnosc, musza byc zdyskredytowani.

  Polityka PO  jest prosta.Zatrzymac dialog z tymi, ktorzy maja jasny obraz i potrafia logicznie myslec.
  Zaszczucie LK, niedbalosc o jego bezpieczenstwo wywolalo bezposrednia dezaprobate i podwazylo PO jako partie profesjonalnie rzadzaca.

  Ludzie dostrzegli w PO bezwzgledna ludzi bez honoru, cwaniakow. Dla wielu konserwatywnych Polakow jest to nie do zaakceptowania, by taki rzad reprezentowal nasz narod.To po prostu obciach.
  Afera hazardowa, Nordstream, stan kolei polskiej, urzedow oraz sadownictwa to tylko dodatkowa amunicja do wydarzen w Smolensku i serwilistycznej postawy rzadu w trakcie sledztwa tej katastrofy. Jak tu nie ziac ogniem?

  Ostatnia szansa PO to obsmarowac prawice, aby argumenty na slabosc tego rzadu, zostaly oslabione.Zal patrzec ze PO nie ma honoru i ze w Polsce rzadza ludzie, ktorzy zamiast przyznac sie do bledow, atakuja tych , ktorzy rzetelnie ich rozliczaja.

  Doprawdy zycze wytrwalosci „moherom, faszystom, wariatom, itp” aby mimo bezpodstawnych obelg, prowadzili dialog oparty na faktach i dowodach.

  Jeszcze jedno.

  Wlasnie ta konsekwencja, belesnie prosta logika i przedewszystkim spokoj i wielkie opanowanie jakie charakteryzuje PiS i jego elektorat, wywoluje stany niekontrolowanej nienawisci u pewnej czesci spoleczenstwa.Ci ludzie nie sa zdolni do odpowiedzi na pewne pytania,  lub boja sie zmierzyc z rzeczywistoscia.Ucieczka od tej rzeczywistosci sa bezmyslne ataki i bluzganina. Poczekajmy az nasi ziomkowie sie przebudza i popatrza w lustro, kto faktycznie urzywa tu jezyk nienawisci.

  Dobre 0

  • tramp pisze:

   „Poczekajmy az nasi ziomkowi sie przebudza i popatrza w lustro,kto faktycznie urzywa tu jezyk nienawisci”
   O rety, czegóż to mam UŻYWAĆ by się obudzić i popatrzeć w lustro?!

   Dobre 0

  • intasie pisze:

   „Polacy ktorzy walcza o interes narodowy i w sposob otwarty krytykuja rzad za wyrazne uchybienia i nieudolnosc, musza byc zdyskredytowani.”
   Ale gdyby ktoś rzeczowo krytykował ten rząd, uzyskałby duży poklask. Ale tu tylko ciągle Smoleńsk, krzyż i podobne tematy zastępcze. Czy marsze pod pałac prezydencki to też merytoryczna krytyka władzy, czy też po prostu hucpa?

   Dobre 0

   • Harry Thunder pisze:

    Intasie,
    „tylko krzyz i Smolensk”- czy nie zauwazasz ze obie kwestie sa nieco glebsze, niz „tylko krzyz i Smolensk”.
    To nie hucpa. Ludzie zapewne identyfikuja sie jako przeciwnicy tego rzadu. A powodow maja bardzo wiele.Wybierz sie raz z nimi, to moze zrozumiesz o co im chodzi.

    Dobre 0

    • Jurutka pisze:

     O zemstę?

     Dobre 0

     • Maciek pisze:

      O czyste  nowoczesne prawo tu chodzi, ale również ludzie mają prawo do zemsty. Nie możemy nikomu go odmówić, bo to prawo naturalne. Jest za co mścić się na komunistach,  ich spadkobiercach i lewakach. Niestety każdą karę, nawet tą wymierzoną przez sąd ludzie złej woli  nazwą przewrotnie zemstą. Nazywają ją tak, by zniechęcić pokrzywdzonych do dochodzenia swych praw, które to dochodzenie w Polsce jest upiornie trudne.

      Dobre 0

     • Harry Thunder pisze:

      PiS to Prawo i Sprawiedliwosc. Nie ma w swojej nazwie zemsty.
      Twoja chybiona analiza jest etykieta myslowa sporej czesci Polakow, nie potrafiacych spostrzec, ze nie chodzi o zemste lecz o usuniecie ekipy ktora snie stanela na wysokosci dzialan.W moim wczesniejszym wpisie podalem tobie przyklady. O innych niespelnionych obietnicach wyborczych i cudach nie wspomne.
      Nie, to nie jest zadna zemsta.

      Dobre 0

 21. dystrybutor jaj pisze:

  Ja sądze że te bluzgi p.Krzemińskiego to jest „odkup win” wobec michnikowszczyzny za ksiązke nt.Radia Maryja.  Wnioski z tej ksiązki zabolały salon , oj zabolały !!

  Dobre 0

  • wicenigga pisze:

   Wlaśnie, właśnie, coś mu wtedy nie wypaliło. Ale materiał, badania do tej publikacji robili jego studenci. Może chciał się w ten sposób uwiarygodnić w ich oczach. Dobre i to, te resztki uczciwości. Przynajmniej wiadomo, że zna to pojęcie.

   Dobre 0

 22. Kowalski Jan pisze:

  Całkowita zgoda panie Rafale.
  Czytałem to co napisał pan Krzemiński. To co napisał, to typowa brukowa inwektywa. Czy można nazwać autora profesorem? Studenci i pracownicy jego wydziału więdzą to lepiej.
  Osoba, która ma troche rozumu, by zachować choć odrobinę pozorów, że jest inteligentem, nie popełnia tak kompromitującego ekshibicjonizmu.
  Czy to już koniec kariery pana Krzemińskiego? Wygląda na to, że Kamiński liczy na wsparcie salonu, alboż to jego łabędzi śpiew.

  Dobre 0

 23. Kowalski Jan pisze:

  Całkowita zgoda panie Rafale.
  Czytałem to co napisał pan Krzemiński. To co napisał, to typowa brukowa inwektywa. Czy można nazwać autora profesorem? Studenci i pracownicy jego wydziału więdzą to lepiej.
  Osoba, która ma troche rozumu, by zachować choć odrobinę pozorów, że jest inteligentem, nie popełnia tak kompromitującego ekshibicjonizmu.
  Czy to już koniec kariery pana Krzemińskiego? Wygląda na to, że Kamiński liczy na wsparcie salonu, alboż to jego łabędzi śpiew.
   
   

  Dobre 0

 24. O.Kazja pisze:

  Nazwa lewica „rozporkowa” jest niezwykle trafna. Niektórzy tylko potrafią rozmawiać o seksie odwracając uwagę od swojej rzeczywistej impotencji. Zresztą wszystkie lewackie ruchy z marksizmem na czele stosują temat „darmowego seksu” jako lep na lemingów.

  Dobre 0

 25. cenzura jest be pisze:

  pan Ziemkiewicz wybaczy, ale pojęcie „pisowska inteligencja od Kaczyńskiego” jest wewnętrznie sprzeczne.
  albo coś jest pisowskie, albo inteligenckie.

  Dobre 0

  • autochton pisze:

   Wiele osób o uznanej pozycji międzynarodowej w tym profesorowie wyższych uczelni popierają PiS.
   Kim oni są Pana zdaniem?
   Niejaki Palikot był latami galionem PO.
   Kim jest w takim razie PO tolerując takiego osobnika?
   Pozdrawiam Pana.

   Dobre 0

   • Art pisze:

    analogicznie patrząc to profesorowie zostali wykształceni za komuny to raczej powinno być komunistyczna inteligencja popierająca PiS

    Dobre 0

  • Maciek pisze:

   Jest, lub był Pan studentem Krzemińskiego! To widać!

   Dobre 0

  • w bez t pisze:

   Myślę, że doskonale wiesz, iż na taki post można odpowiedzieć w dokładnie takiej samej manierze. Na przykład: pojęcie PO-wski patriotyzm (PO-wska uczciwośc, PO-wska prawdomówność) są wewnętrznie sprzeczne.
   Dokładenie tak samo, jak niegdysiejsza „demokracja socjalistyczna”.
   To chyba Jan Pietrzak skonstatował kiedyś, że przymiotnik „socjalistyczny” odwraca znaczenie określanego rzeczownika o 180 stopni.  Sądzę, że tę samą regułę można zastosować do słowa „PO-wski”…

   Dobre 0

  • Jurutka pisze:

   No trochę tej inteligencji mają.Zapomniani,sfrustrowani profesorkowie są doradcami prezesa,Może lepiej dla nich byłoby doradzać reżyserowi horrorów

   Dobre 0

   • w bez t pisze:

    To ciekawe… Jurutka, która sama przyznaje, że nie uważa się za inteligencję, przyznaje sobie prawo do oceny inteligencji innych.

    Dobre 0

  • korektor pisze:

   Powinno być, „inteligencja” od Kaczyńskiego.

   Dobre 0

  • Jurutka pisze:

   Nie można być inteligentem i popierać PIS to sprzeczne rozumowanie

   Dobre 0

   • w bez t pisze:

    Można natomiast nie zaliczać się do inteligencji i popierać PO. Jurutka jest tego dowodnym przykładem

    Dobre 0

   • lord pisze:

    Według Ciebie, np śp Zbigniew Religa, to był kto? Jeden podaję przykład. Żebyś nie miał(a) za trudno.

    Dobre 0

    • Jurutka pisze:

     Lekarzem ,który zapisał się do PIS żeby nie być posądzonym o korupcję

     Dobre 0

     • wrona pisze:

      Inteligencja to etyka ,to odpowiedzialność,i obrona ludu przed wyzyskiem a Ojczyzny przed wrogami.
      To Żeromszczyzna.
      To Bracia Kaczyńscy.

      Dobre 0

 26. MW pisze:

  Artykuł pana Krzemińskiego był reakcją na publikację pani Lichockiej i wyszło, że pan Krzemiński nie rozumie jednej trzeciej obywateli a pani redaktor nie rozumie pozostałych dwóch trzecich . Wniosek. Pan Krzemiński obraził mniej  współobywateli niż pani Lichocka. Dlaczego więc Ziemkiewicz czepił się Krzemińskiego a nie Lichockiej? Przecież pan redaktor, jako dziennikarz powinien być obiektywny i oceniać dwie strony sporu.
  Oczywiście można powiedzieć, że te dwie trzecie to polactwo i jako takie nie warte jest zrozumienia bo co tu rozumieć jak rozumu nie ma ale wtedy trzeba uznać prawo drugiej strony do opinii, że jedna trzecia społeczeństwa to kołtun i jako taki  wart jest uwagi dokładnie tyle ile ten kołtun jest wart.

  Dobre 0

 27. Autor pisze:

  Ja tam jestem za tym, żeby jak najwięcej  publikować krzemińskich, palikotów, bartoszewskich, niesiołowskich,kutzów, wajdów itp. Nikt tak skutecznie nie przekonał mnie do PiS jak oni. :)

  Dobre 0

  • Maciek pisze:

   Niekoniecznie trzeba publikować. Można polemizować z nimi i wskazywać adresy ich „produkcji” w innych mediach. Dlaczego płacić im honoraria z kieszeni czytelników „Rzepy” i dawać tym samym środki na dalszą podłą działalność?

   Dobre 0

  • Jurutka pisze:

   Przekonanych nic nie przekona .Natomiast publikacja Krzemińskiego to upewnienie się,że ktoś myśli tak jak ja,miód dla duszy oraz przekonanie niezdecydowanych

   Dobre 0

  • intasie pisze:

   A ja jestem za częstszym dopuszczaniem do głosu Prezesa. Każdy jego występ to gwóźdź do trumny PiS. Polecam wprowadzić codzienne wywiady na żywo z Prezesem.

   Dobre 0

   • Jurutka pisze:

    Czy ten człowiek nie może mówić normalnie bez krzyku,ataków?Musimy!!!!!!!!!!!!!!
    Nie dopuścimy!!!!!!!Ta Pani musi odejść!!Nie pozwolimy sprywatyzować!!!!!!!!
    Żałosne było wystąpienie człowieka ,który chce rządzić Polską na konferencji prasowej”mamusia powiedziała żebym nie latał samolotami i uważał na drodze”-Litości ,nie wychodź z domu prezesie

    Dobre 0

    • Adam Nofel pisze:

     Grzegorz Michniewicz nie wyszedł z domu i skończył w wigilię Wigilii 2010, tak że to nie jest metoda Jurutko, lepiej już mówić głośno !

     Dobre 0

 28. Janne pisze:

  Panie Rafale, po raz kolejny dzieki za Panskie felietony. Bylem teraz przez tydzien w Warszawie.
  Histeria platformianych apologetów jaka tu i ówdzie zaobserwowalem jest zalosna i patetyczna. 
  Mam wrazenie, ze wielu rodaków kurczowo trzyma sie uwielbienia dla jedynej slusznej partii i jej jedynego slusznego lidera, bo odkrycie jak bardzo byli wodzeni za nos jest zbyt przerazajaca …
  Kupilem Panskie ostatnio wydane dwie ksiazki i delektuje sie nimi. Przyjemnego wekendu zycze !

  Dobre 0

 29. Wielbicielka " futerkowych" pisze:

  Panie Rafale, dziękuję serdecznie, że mogłam przeczytać Subotnik przy porannej kawie. Uwielbiam to: cisza, tylko ptaki śpiewają, futerkowe wygrzewają się w pierwszych promieniach słońca, pyszna kawa i Pana felieton! Cudowny sobotni poranek. Wprawdzie pisze Pan o rzeczach niezbyt przyjemnych i ludziach obmierzłych, ale to nasza rzeczywistość, niestety. Przyznam, że czasem zmuszam się do przeczytania tekstów wymienionych tu osób i przychodzi mi to z trudem. Ludzie pokroju Ireneusza Krzemińskiego uprawiają coś na kształt ekshibicjonizmu intelektualnego, bezwstydnie obnażając swoją nicość.

  Dobre 0

 30. dar&osk pisze:

  Panie Rafale kochamy Pana!!!

  Dobre 0

 31. MI5 pisze:

  B ——Bóg,
  .
  H —– Honor,
  .
  O —- Ojczyzna,
  .
  10% – Podatki.
  .
  .
  Daj nam to Boże, bo więcej nam nic nie trzeba.

  Dobre 0

 32. Art pisze:

  a ja myślałem, że będzie dzisiaj o jeszcze większej odpowiedzialności zbiorowej i dlaczego politycy PiS przeciwko niej nie protestują. Rozczarowałem się jak zwykle.

  Dobre 0

 33. Stella pisze:

  Redaktorze, dziekuje za swietna felietonistyke. Jak dobrze, ze jest ktos, kto koryguje wielkie mysli i idee salonu. Pan daje poczucie, ze jednak nie mieszkamy na Marsie. Wlasnie skonczylam Panskie ” Wkurzam salon” i „Zgreda” – polecam wszystkim.

  Dobre 0

 34. ? pisze:

  Marksista S. Brzozowski ideałem RAZa. Teraz wszystko stało się jasne.

  Dobre 0

  • wrona pisze:

   Czytanie nie hańbi.
   Polecam.

   Dobre 0

   • Jurutka pisze:

    Wiadomo skąd Kaczyński bierze natchnienie.Jeszcze tylko brakuje”Towarzysze i obywatele” bo „wróg czyha na Polskę””wrogie siły w narodzie” to już jest.WyPISz wymaluj Gomułka

    Dobre 0

    • wrona pisze:

     Coś natchnienie wysycha,gdy dyktowane…
     Natomiast towarzysz Gomułka celnie scharakteryzował reżim Tuska ,mówiąc:
     „Psy szczekają,a karawan jedzie dalej”.

     Dobre 0

 35. Wój Tom pisze:

  Pochwał za teksty i odwagę, tak, odwagę także, Pan Ziemkiewicz nie potrzebuje. Proszę tylko o jedno, aby nie dał się Pan sprowokować, bo teksty salonu w tym celu także są pisane. Wówczas okaże się, iż do tej pory nikt tak bardzo nie upokorzył polskiej inteligencji pracującej w pocie czoła od rana do wieczora, jak Pan Redaktor. Już widzę teksty w GW – porównanie pracy dr hab. IK, prof. do pracy tancerki przy rurze jest haniebne, itd., itp., itd.  

  Dobre 0

 36. Uruk-hai pisze:

  Szacun panie RAZ!!
  Czoła chylę…

  Dobre 0

 37. Irek pisze:

  Swietny artykul, i swietne argumenty.  A w wyborach:  Tylko Janusz Korwin Mikke i Nowa Prawica. Od zarazy, SLD, PIS, PO i PSL uchowaj nas Boze.
   

  Dobre 0

 38. singing nightingale pisze:

  Potrafia sie tylko ponizac nawzajem.
  POPiSuja sie we wzajemnym ponizaniu sie.
  Jak dzieci w szkole podstawowej.

  Dobre 0

  • Jurutka pisze:

   Tak tutaj to jest trendy opluwać i wyszydzać premiera i prezydenta.Kaczyńskiego mają za Boga i do niego się modlą,więc nic dziwnego,że jest takie zgorszenie jego krytyką.W swoim zaślepieniu nie zaważają,że robią tak samo z zwielokrotnioną mocą.

   Dobre 0

 39. romank pisze:

  profesor krzeminski robi to samo co  marszalek niesiolowski,jest na to zielone swiatlo obecnie wiekszosci wiodacych mediow.cytujac prezydenta taka POLSKA jakie media

  Dobre 0

 40. Konfederat pisze:

  Panie Rafale krople przerywają tamy !
  Proszę o więcej takich kropli a  socjotechniczny beton pęknie .

  Dobre 0

 41. osv pisze:

  Jak widać Pan też pracuje po nocach, Panie redaktorze : )
  Ten STYL, który może być „każdy” i  ta łatwość komunikacji z czytelnikiem…
  Świetnie się Pana czyta, w przerwach wystawiania ocen i opinii o uczniach w systemie operacyjnym unikum. Cóż, los polonisty: „Abyś cudze dzieci uczył !”

  Pan wychowuje „salon”, choć oni są zdaje się niereformowalni…już.
  Ja mam jeszcze szansę na sukces…pedagogiczny. Bo to i obiekt wychowania młodszy.

  Znam zawodowo wszystkie mechanizmy mobningu i te różne konstelacje i przetasowania w grupie, zagrywki, pogrywki, liderow i zadymiarzy, tchórzy,  i tych z syndromem ADHD, jak nie przymawiając co niektórzy z GW.
  Pedagog to grecki niewolnik. Pisal Pan kiedys o łańcuchu…obowiązku.
  Duchowo jest Pan wolny i niezależny!

  A ja, nie wiedząc dobrze WHO IS WHO, zrobiłam research o tym panu ze zwierzecą nienawiścią oszalałego paranoika.
  Nawet zerknęłam w pracę doktorską, bo a nuż coś tam wyjaśnia…
  No, i nie daleko pada jabłko od zwierzęcia:
  „Kontrowersje wokół kontynuacji myśli teoretycznej G. H. Meada i meta-teoretyczne problemy współczesnej socjologii.”

  / Koncepcja komunikacji symbolicznej Georga Meada
  George Mead, podobnie jak przedstawiciele psychologii ewolucyjnej i eksperymentalnej (W. Wundt, S. Hall), uważał komunikację symboliczną za rozwinięcie zwierzęcych sposobów wyrażania emocji przy pomocy odgłosów, gestów i grymasów, niemniej w odróżnieniu od psychologów ewolucyjnych nie przenosił zagadnienia genezy zjawiska komunikacji symbolicznej na jego funkcję. Mead sądził, że komunikacja zachodząca wśród ludzi pełni znacznie poważniejszą rolę niż wyrażanie emocji u zwierząt. Umiejętność wyrażania emocji w królestwie przyrody wspomaga bowiem naturalne dla danego gatunku zachowania dostosowawcze, w świecie kultury zaś komunikacja symboliczna kreuje ludzką „naturę”, ludzką psychikę. Podstawą komunikacji jest diada: nadawca informacji symbolicznej oraz jej odbiorca, a ich interakcja wyraża się potrójnym działaniem:

  (1) przepływ informacji od „nadawcy” do „odbiorcy”,
  (2) interpretacja informacji i działanie będące jej efektem,
  (3) potwierdzenie bądź zanegowanie interpretacji jakiej dokonał odbiorca, reakcja nadawcy będąca nową informacją.

  Powyższy układ jest podobny do tego jakim posługuje się behawioryzm dla wyjaśniania działań ludzi i zwierząt:

  (1) z „środowiska” do organizmu dociera bodziec,
  (2) bodziec zostaje zinterpretowany i wywołuje reakcję- działanie,
  (3) działanie powoduje skutki stające się nowym bodźcem.

  Zarówno „naturalny” bodziec jaki i znak również wywołują reakcję, która jest wyuczona w procesie socjalizacji. Żyjąc w społeczeństwie jesteśmy nagradzani za odpowiednie reakcje na komunikaty i karani za brak tej reakcji lub reakcję nieodpowiednią.”

  Nie dziwi NIC. Tacy mądrzy.
  Ktoś nawet użył sformułowania: to  socjologiczny darwinizm z najniższej półki.
  Dla wykluczonych… takie tam „zwierzęce sposoby wyrażania emocji przy pomocy odgłosów, gestów i grymasów.” To widać, słychać i czuć.

  Stawia Pan, Panie redaktorze tyle twórczych pytań…o Polskę.
  Z perspektywy tęsknoty, wszystko co polskie jest piękne.
  To matka, przede wszystkim… rodzinny dom i tradycje, … i serdeczni ludzie, z którymi własnie da się pogadać.

  Ktoś nauczył Polaków tego „obciachu” z polskości. Bez sensu.
  W każdym kraju wolno byc nacjonistą tylko w Polsce nie wypada, bo „salon”
  się obrazi.

  Teraz bedziemy mieli „wesele” wykluczonych, z dobrze wyksztalconymi z dużych miast.
  Zdegenerowni pójdą w lud. Ale to już było…
  Nie ma obawy, jest z nimi lekarz.
  Jak wymyśli szczepionkę na tę zwierzecą nienawiść oszalałych paranoików, Nobel murowany. Myśle jednak, że wątpię.

  Pozdrawiam serdecznie
  osv

  Dobre 0

  • wrona pisze:

   Pozdrawiam.
   Po wyborach nareszcie będziemy tańczyć na ulicach.
   Wreszcie nam się to należy.

   Dobre 0

  • Ewakropkapl pisze:

   „… i serdeczni ludzie, z którymi własnie da się pogadać”… Witaj! Też tak twierdzę( również z perspektywy zagranicznej rodziny), jesteśmy narodem zaangażowanym(po krótkim okresie marazmu), toczymy te dawne, niedokończone „Polaków rozmowy” z myślą o kształcie RP, z niesłabnącą troską.
   Przecież pochodzimy ze wspaniałych królewskich rodów i potomkami Drzymałów broniących ojczystej życiodajnej ziemi przed obcymi. Jesteśmy potomkami tej inteligencji, którą w podstępny i bestialski sposób zamordowali bolszewicy w Katyniu. Potomkami żołnierzy AK i najdzielniejszych z dzielnych, którzy zdobyli twierdzę Monte Cassino, nie do zdobycia(przez cztery inne narodowości!), ratując tym Wieczne Miasto! Naszymi przodkami są piloci II WŚ, którzy uratowali Anglię. Jesteśmy potomkami niepokornych przodków, wszystkich stanów(!), którzy nawet pokonani( ogromem przewagi militarnej) nigdy nie ulegli wrogom.
   Pamiętajmy o tym na co dzień, kiedy nam „byle pętak” chce wmówić, że jesteśmy niewiele warci, że nie liczy się dziedzictwo naszych przodków!
   Przepraszam Mario, ale się rozgadałam… Pozdrawiam!

   Dobre 0

  • intasie pisze:

   „Znam zawodowo wszystkie mechanizmy mobningu”
   Opowiedz coś więcej o tym „mobningu”. Lubię nowości!

   Dobre 0

 42. TaZ pisze:

  Czytam regularnie felietony Ziemkiewicza bo fascynuje mnie zjawisko jakim jest polska SCENA (tak, to określenie pasuje tu idealnie w pierwotnym tego słowa znaczeniu- SCENA) polityczna. UWAGA ZADAJĘ PYTANIE: Jak to jest że młotki od PO nie wypierają się tego że są młotkami i jako te młotki głosują na PO, ba nawet jako zdrowo walnięci wskoczą za PO w piekielne czeluście. A tu na początku Ziemkiewicz pisze że zapewne za chwilę ktoś określi go jako PiSowskiego oszołoma, po czym kilka zdań dalej sam tak siebie określa. Jak to jest? Jesteście wy oszołomami PiSowskimi czy nie? Wyprzedzając pytanie do mnie- PO CÓŻ MI TO WIEDZIEĆ? Odpowiadam: muszę mieć potwierdzenie czy wrzucić was do tego worka z napisem „polskie polityczne bagno”. Bo czymże będziecie jeśli nie alter-ego platformy? Tak jak PO nie przetrwa bez PiSu tak PiS nie ma racji bytu bez PO W końcu to ten sam kierunek, tylko przeciwny zwrot, nieprawdaż?

  Dobre 0

  • Jan C. pisze:

   ,,W końcu to ten sam kierunek, tylko przeciwny zwrot, nieprawdaż?,,

   Tu się Pan myli. O ile przeciwieństwo zła jest dobrem, to przeciwieństwo dobra nie jest automatycznie złem.
   Złem jest także ,,stan neutralny,, – brak dobra, obojętność, kompromis, czy tolerancja.
   A wbrew pozorom jest tego ogromna sfera ,,grubej kreski,, , odczłowieczenia, oszustwa, kłamstwa – złodziejstwa, manipulacji i zdrady.

   Dobre 0

   • wrona pisze:

    Aspekt skandalicznie rzadko poruszany.
    W rezultacie coraz na nowo pojawia się ktoś na internecie,kto z protekcjonalną wyższościa krytykuje wszystko,orzekajac ,że dobro to taki sam fanatyzm i skrajność co zło.
    I to wsztystko w katolickim niegdyś kraju.

    Dobre 0

 43. 4hills pisze:

  Panie Rafale
  Już od dłuższego czasu mam przekonanie że nie da się sformułować programu dla nowoczesnej prawicy bez poważnego rozpoznania rzeczy o których Pan pisze.
  Musimy wiedzieć kim jest jest współczesny polak a morze nawet więcej, kim jest współczesny człowiek.
  Jakie miejsce w programie ideologicznym (nie bójmy się tego słowa)wyznaczyć takim wartością jak naród, państwo, religia.
  Roman Dmowski najwybitniejszy polski polityk XX wieku, przemyślał i skodyfikował to w „Myślach nowoczesnego Polaka”, ale przecież należy to zrobić na nowo. Dlatego z nadzieją dlatego oczekuje Pana nowej książki. Podział na lewice i prawice istniał zawsze bo w dużej mierze ma on chyba podłoże „mentalne”, chociaż jak by prześledzić na przestrzeni wieków „transfer” idei pomiędzy dwoma postawami to może on być zaskakujący dla niektórych „bęcwałów z dyplomami” .
  Dziękuje za mądry felieton . Dał Pan słuszny i co najważniejsze dowcipny odpór establisz-mentom. Oni nie są idiotami, to po prostu paniczny strach i nienawiść. Faktem jest że obserwowanie jak rozwija się choroba nie jest przyjemne. Ale może też sprawiać satysfakcje jak to nasi wrogowie opisują swoje „nocne moczenia”
   
  Pozdrawiam i czekam na „Myśli nowoczesnego endeka”

  Dobre 0

 44. przem pisze:

  „Zajęlibyście się sadzeniem szczypiorku”, „zająć się szuflowaniem gnoju” – hmmm, zastanawiam się, czy przypadkiem nie próbuje Pan tutaj subtelnie zasugerować owym intelektualistom, żeby przeszli na KRUS?
  Nie rozumiem czemu się Pan tak dziwi, że są profesorowie którzy nie potrafią zrozumieć 1/3 narodu, skoro „najwybitniejszy publicysta polski” nie potrafi zrozumieć 2/3, a jeśli chodzi o bluzganie to nie ma sobie równych. Nie wiem, czy zdaje Pan sobie sprawę, że niektóre fragmenty tego felietonu to właściwie auto-recenzja Pana twórczości (?)

  Dobre 0

 45. Lelum Polelum pisze:

  Czyli Krytyka Polityczna nie powinna powoływać się na Brzozowskiego, bo Krzemiński napisał jakiś felieton? A co w ogóle ma Krytyka Polityczna do Krzemińskiego i vice versa? Jest w tym wszystkim jakaś logika?

  Ze zdziwieniem przeczytałem też, że redaktor Ziemkiewicz sam jeden pisze książki o obecnym stanie Polski i Polaków, a „dziady sakramenckie milczą”. Tak się składa, że choćby rzeczony Krzemiński pisuje o aktualnej sytuacji w Polsce. Śpiewak też. A oprócz red. Ziemkiewicza także red. Lis, red. Żakowski, red. Michnik, red. Michalski… Ale może to nie o tych dziadów sakramenckich chodziło, tylko o jakichś innych?

  Dobre 0

 46. Mira pisze:

  Panie Rafale………………………………genialnie.

  Dobre 0

 47. adi pisze:

  Pojecie INTELIGENCJA ma pewnie jakas historyczna, ale nie wspolczesna wartosc.

  Dzisiaj swiat nalezy do szewcow, krawcow, piernikarzy… z forsa.

  Forsa, i nic innego, jest nobilitacja bo tak w demokracji bywa, co nie znaczy, ze demokracja

  to wodz (Tusk, Kaczynski lub innny satrapa).

  Polska to biedny kraj, zielona wyspa odlegla od ladow europy lub ameryki… taka Nowa Gwinea

  zyjaca i myslaca jak za krola Cwieczka i pewna wlasnej popularnosci. 

  To daje Tusk i to da Kaczynski, bo nic lepszego nie znaja, a poklepanie po plecach

  maja za najlepsza nagrode laszenia sie do swiata. 

  Depresja!         

  Dobre 0

 48. sun-ra pisze:

  Polska bez Pana to jak pan Polski…

  Dobre 0

 49. wrona pisze:

  Czy ideał kolonialny sięgnął już bruku ?

  Dobre 0

 50. maflex pisze:

  Człowiek inteligentny ma poczucie wstydu i honoru ale nie inteligentni inaczej.

  Dobre 0

  • baczer pisze:

   Teksty inteligentnych inaczej trzeba publikować nawet w poważnych dziennikach jaką jest RZEPA, aby przekonać się jak człowiek, powiedzmy wysoko wykształcony (Krzemiński), może nie mieć wstydu, może być mądry, ale inaczej, a co za tym idzie taki głupi. To jest podlizywanie się władzy, jakie uprawią wszyscy, którzy byli przeciw lustracji i prawdziwej dekomunizacji.
   Pozdrowienia z samego rana

   Dobre 0

   • Jurutka pisze:

    Nawet w tych waszych”inteligentnych główkach „nie zaświta przez chwilę myśl,że profesor może mieć rację,że tak myśli większość Polaków.

    Dobre 0

    • atopos pisze:

     Błąd. Powinno być „profesor może mieć rację, BO tak myśli większość Polaków.
     W ramach ilustracji: Moskwa 9 maja 2011 http://i54.tinypic.com/5zqlv.jpg

     Dobre 0

    • Jan C. pisze:

     ,,że profesor może mieć rację,że tak myśli większość Polaków,,.

     Racja, to tak, jak i prawda – jest tam gdzie jest, a nie tam, gdzie ją wskazuje opinia największej choćby większości, tym bardziej, że nie wiemy, na ile jest to opinia twórczo zmanipulowana.
     Wyprowadzanie swojej opinii z opinii większości, czy z uprzedzeń, to hańba dla inteligencji i mądrości, hańba dla profesury.

     Dobre 0

     • PrezesGomółka pisze:

      Gdyby profesorowie popierali ten cyrk Kaczyńskiego i jego bełkot to dopiero by była hańba

      Dobre 0

     • JP z Wr pisze:

      Jan C. pisze:
      14 maj 2011 o 17:00
      Racja, to tak, jak i prawda …
      ==============================================
      Panie Janie, racja to „prawda” poparta siłą
       
      Pozdrawiam

      Dobre 0

     • Jan C. pisze:

      Do @ JP z Wr
      ,,racja to „prawda” poparta siłą,,.

      Racja, tylko, że nie tylko.
      Poparciem może być też np. logika, mądrość, sprawiedliwość, prawo, mądrość i prawa natury, czy teorii naukowych, może być doświadczenie, może być i autorytet, któremu ufamy.
      Pozdrawiam.

      Dobre 0

  • #bb66# pisze:

   Inteligentnych (inaczej) Ci u nas dostatek. Jeśli wierzyć sondażom, są w większości, niestety.
   #bb66#

   Dobre 0

   • Jurutka pisze:

    Widać to po tobie i sposobie twego PISania

    Dobre 0

    • w bez t pisze:

     Nie napiszę co widać po Jurutce i treściach jakie prezentuje.
     Gdyż…
     Tu posłużę się dowcipem o facecie, który rozrzucał ulotki na Placu Czerwonym. Gdy dopadło go KGB, okazało się, że ulotki, to puste kartki. Gość wyjaśnił: po co pisać. I tak wszyscy wiedzą…
     „Jurutka jaka jest, każdy widzi”, by posłużyć się parafrazą z definicji konia podług księdza Kitowicza.

     Dobre 0

     • Jurutka pisze:

      W bez to ogranicza się tylko do komentarzy Jurutki?Nie zmęczyłeś się?

      Dobre 0

     • w bez t pisze:

      Nie zmęczyłem się. Komentowanie Jurutki nie jest męczącym zajęciem. Trudu wymaga natomiast zrozumienie co Jurutka chciała napisać. Ale przy odrobinie dobrej woli…

      Dobre 0

  • cenzura jest be pisze:

   proszę nie komentować tak brutalnie pana Ziemkiewicza

   Dobre 0

  • Jan C. pisze:

   ,,poczucie wstydu i honoru,, to funkcja ducha, funkcja uczuć, funkcja ruchu, wektor, zaś inteligencja, to funkcja ciała, funkcja zmysłów i skalar.
   Nie można być ,,inteligentnym inaczej,, , a jedynie ,,inteligentnym bardziej, lub mniej,,.
   Nie można mieszać ze sobą wartości, bo stąd już tylko krok do wymieszania środków do celu i celów, do demoralizacji, do samozatracenia.

   Termin ,,inteligencja,, nie oznacza wysokiego IQ, nawet mądrości, czy wykształcenia, a elitę ducha, grupę społeczną ,,autorytetów moralnych,, , prawdziwą elitę Narodu.

   A tak w ogóle, to kto Panu dał tyle plusów ? Zacietrzewienie, przekonanie o swojej racji i wiara w rozum większa jak w ducha, w Narodzie są jednak ogromne.

   Dobre 0

   • Jurutka pisze:

    „Żebyśmy przyjęli założenia czysto moralne to byśmy niczego nie mieli”-J.Kaczyński

    Dobre 0

   • tramp pisze:

    Przypomnij sobie Janie C.,że są plusy dodatnie i plusy ujemne.

    Dobre 0

    • #bb66# pisze:

     Jarka wzmocnią teraz Patrioci Stadionowi.
     #bb66#

     Dobre 0

     • tramp pisze:

      Hehehheheeheheh,zawsze twierdziłem ,ze w twoim pisaniu (czytaj szaleństwie) nie mam metody.Stadionowi patrioci brzmi jak pokojowe rakiety patriot.

      Dobre 0

     • PrezesGomółka pisze:

      Już 50 patriotów PISczy  w kiciu,bohaterów kopania kobiet w plecy

      Dobre 0

Dodaj komentarz

Dodanie komentarza oznacza akceptację REGULAMINU blog.rp.pl. Komentarze nie spełniające zasad zawartych w regulaminie - nie będą publikowane. Więcej informacji można znaleźć na modblogu modblogu.