Życzenia dla Polski

Tego jedynego dnia w roku niech dystans do świata zastąpi nam codzienną zadyszkę, niech życzenia wezmą górę nad narzekaniami, a miejsce złowieszczych prognoz ekonomistów niech zajmą nasze skryte marzenia. O kryzysie, który coraz boleśniej wpełza w nasze życie – powiększając raty kredytów, odbierając nam miejsca pracy i burząc rodzinny spokój – w ten jeden dzień spróbujmy pomyśleć jak o szansie nowego skoku cywilizacyjnego. Nadrobienia przepaści dzielącej nas od rozwiniętego Zachodu.

Zapaść finansów publicznych oraz ogromne obciążenia socjalne w Hiszpanii, Portugalii czy we Włoszech powodują nie tylko spadek notowań ich obligacji skarbowych, ale też pauperyzacje najbogatszych państw. Na nas kryzys też odciśnie swoje piętno, ale kiedy już kurz opadnie, Polska – możemy marzyć – znajdzie się w grupie najbardziej rozwiniętych państw Europy. To może być skok cywilizacyjny na miarę 1989 roku. Może. Pod warunkiem, że będziemy bronić najważniejszych wartości i nie rozmyjemy ich w politycznych kompromisach.

Wolność gospodarcza zawsze i wszędzie musi być chroniona podobnie jak wszystkie inne fundamentalne prawa człowieka. Jedynym naturalnym porządkiem rzeczy jest kreatywny chaos wywołany przez miliony ludzi, z których każdy goni za osobistym powodzeniem. Wypadkowa partyjnych interesów i ustępstwa wobec nacisków politycznych rozkrzyczanych grup zawodowych nie stanowią dobra powszechnego.

Na każdym kroku musimy podkreślać, że państwo jest od tego, żeby ułatwiać swoim obywatelom drogę do dobrobytu. Ma obowiązek likwidować zapory biurokratyczne i absurdalne przepisy, których celem jest wygoda urzędników, a nie troska o stan majątkowy obywateli.

Pamiętajmy, że wszyscy ludzie mają prawo do ryzyka i podejmowania nie zawsze mądrych decyzji. Prawu do bogacenia się towarzyszyć musi prawo do bankructwa. Nie możemy na siłę, za pomocą publicznych pieniędzy, ratować upadających banków i firm, które same sobie są winne, że znalazły się w takiej sytuacji. Nie możemy też faworyzować wybranych grup społecznych, dając im specjalne przywileje, kosztem bezpieczeństwa i dobrobytu pozostałych milionów polskich obywateli.

Nigdy, ale to przenigdy, nie pozwólmy, żeby jakakolwiek praca wykonywana z dobrej woli nazywana była śmieciową, a gloryfikowane było bezrobocie. I aby politycy pod pozorem troski społecznej swoimi regulacjami przyczyniali się do szerzenia nędzy i życia na koszt innych podatników.

Powtarzajmy, że wolność słowa należy do nadrzędnych praw człowieka i nie może zależeć od politycznych koniunktur czy zmian w kierownictwie publicznych mediów. Sytuacja, gdy jedne media krytykują poczynania rządu, a inne je chwalą, nie może mieć wpływu na to, jak rozdzielane są budżety reklamowe największych spółek Skarbu Państwa.

Nikomu nie można odebrać prawa do manifestowania poglądów tak długo, jak długo nie nawołuje do nienawiści i przemocy. Nawet jeżeli to stoi w sprzeczności z ideologią rządzącej większości i międzynarodowym wizerunkiem państwa. Zaś dotacje publiczne, jeżeli już muszą trafiać do mediów i organizacji społecznych, muszą być rozdzielane po równo – z zegarmistrzowską precyzją – między środowiska lewicowe (jak „Krytyka Polityczna”) i niezależne ośrodki myśli konserwatywnej.

Polska znalazła się dziś w przełomowym momencie historii. Możemy się staczać wraz z resztą Europy, nakładając kary na tych obywateli, którzy mają odwagę ryzykować, okładając ich coraz to nowymi przepisami i podatkami.

Ale możemy też powrócić do wolnościowych ideałów, które kiedyś Polsce dały specjalne miejsce w dawnym bloku sowieckim i wprowadziły nas do Europy. Możemy powrócić do prostych zasad uwalniających ludzką energię. Dajmy sobie szansę, żeby być znowu krajem wielkiej mocy.

 • Print
 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop

Tagi: , , , ,

(74) Komentarzy do “Życzenia dla Polski”

  -
 1. red b u l pisze:

  Życzę Nam wszystkim, po pierwsze: byśmy pisali prawdziwe, nie opłacane lub zmanipulowane przez „kogoś” komentarze.
  Po drugie: by obecny polski rząd zajął się wreszcie Polakami, a nie skłócaniem Polaków oraz pomaganiem tym, którzy tak naprawdę pomocy nie potrzebują.
  Po trzecie: Wesołych Świąt i pomyślności dla Wszystkich.

  Dobre +74

  • iadl pisze:

   Życzę ci @czerwony, żebyś nie pisał tak szybko.
   Jakość! Przede wszystkim jakość!

   Dobre +6

   • tak pisze:

    „red bul” ma chyba bardzo dużo wolnego czasu, bo prawie zawsze jest pierwszy.

    Dobre +7

   • red b u l pisze:

    Następny prowokator.
    Smutno mi, że nawet przed Świętami Bożego Narodzenia, rasa ta nie zaprzestała swej działalności.

    Dobre +55

  • Marek Zürich pisze:

   Zgoda, ladne zyczenia. Co do rzadu nie trzeba miec zludzen. Zyczylbym Polsce rzadu tureckiego. Nie zeby kopiowac turcje. Wrazenie robi, jak konsekwentnie kieruja sie interesami narodowymi, politycznie i ekonomicznie. Bez UE i bez euro, ktöego bym Polsce nie zyczyl. I wydaje mi sie, ze Polacy tez, nie demokracja sa jak na razie silni, tylko marza o ‚dobrej wladzy’.

   Dobre +52

  • iadl pisze:

   Skromne to – a jakże wymowne.
   Z jednej strony Redaktor Naczelny.
   Z drugiej strony Polska.
   Redaktor złożył Polsce życzenia – czy Polska to kupi?
   Czy Polska kupi tyle Rzeczpospolitej aby Redaktor pozostał Naczelnym?

   Dobre +9

 2. wicur pisze:

  Emocje wyzwolone przez czas swiateczny sa wzniosle, piekne i ludzkie ale pozostanmy realistami. Nie podkreslajmy pierwszej grubej kreski druga.

  Dobre +2

  • loghitt pisze:

   ja życzę Polsce i Polakom aby obecna w naszym kraju mniejszość religijna posłuchała apelu swojego ziomka, Pana Rosensafta, o bojkot Polski w związku z nie wypłaceniem 65 mld dolarów odszkodowania. Ponieważ odszkodowania jak na razie nie ma, liczę że ZBOJKOTUJĄ ONI POLSKĘ, WSZYSCY I NA ZAWSZE. Nie martwi mnie przy tym możliwość wyjazdu większość sejmu w Polsce, oraz to że zniknęli by rektoży uczelni, redaktoży naczelni, dziennikaże i internetowi moderatoży. Damy sobie bez nich radę.

   Dobre +4

 3. iadl pisze:

  Trochę poezji w tych życzeniach jest.
  A poeci – wiadomo!

  Dobre +1

 4. popieram pisze:

  Otóż to – więcej liberalizmu i wolnego rynku, mniej wydatków socjalnych i przywilejów związkowych!

  Dobre +9

  • ewqa pisze:

   Tak, Panie Tomaszu, tak trzymać.
   Naszym zadaniem jest wspieranie i rozwój prywatnej inicjatywy, aby z tych setek tysięcy drobnych firm powstawały firmy coraz prężniejsze i lepiej zorganizowane. Ograniczanie tej inicjatywy nadmiernymi podatkami (np VAT 23% gdy w Niemczech jest 19%) to samobójstwo.
   Wspieranie biznesu to nasze podstawowe zadanie aby przetrwać. .
   Drugim życzeniem jest ograniczenie rozrostu biurokracji i zdecydowane zmuszenie jej do sprawnej służby społeczeństwu a nie jedynie czerpanie osobistych korzyści. z wygodnej posadki
   A trzecim życzeniem Was zaskoczę.
   Widzę oczyma wyobraźni, że Rosjanie dojrzewają już do demokracji. To nie są dzicy ludzie, też chcą mieć wpływ na swoje losy. Wierzę, że w najbliższym czasie dokończą tę przemianę, będą mogli się przyłaczyć do naszej Unii i Europa stanie się prawdziwą potegą.
   Trudno w to uwierzyć, ale tak może się stać.
   No i jeszcze czwarta drobna sprawa: gaz łupkowy staje się naszym realnym bogactwem i pozwala nam zasypać wszystkie dziury budżetowe, a my już tylko zastanawiamy się dokąd pojechać na wakacje, gdzie nas jeszcze nie widzieli…
   Wszystkiege tego zyczę Wam w nowym roku

   Dobre +8

   • ewqa pisze:

    Przyszło mi do głowy jeszcze jedno arcyważne życzenie:
    aby Polska była państwem prawa. To jest podstawa demokracji – równość obywateli względem prawa ( nie majątku, jak w komunie – nikt nic ma nic)
    Aby wyroki sadów były dobrze znane i upowszechniane, bo wtedy nabierają znaczenia, porzadkują chwilowy chaos..Aby znaczenie nabrały precedensy, bo one nadają w moich oczach powagi władzy sadowniczej. Pokazują, że orzeczenie co jest dobra a co złe jest niepodważalne i nie jest chwilowym widzimisię sędziego, co obecnie ma miejsce.

    Dobre +7

    • bob pisze:

     @ewqa, to wszystko za piękne aby się mogło kiedykolwiek spełnić, a już na pewno nie w czasie rządów partii nierządnej, obiecującej cuda na kiju. Pozdrawiam.

     Dobre +3

 5. fritz pisze:

  Znowu bardzo dobry tekst.
  Cytat: Wolność gospodarcza zawsze i wszędzie musi być chroniona podobnie jak wszystkie inne fundamentalne prawa człowieka. …

  *** i dalej: …Na każdym kroku musimy podkreślać, że państwo jest od tego, żeby ułatwiać swoim obywatelom drogę do dobrobytu. Ma obowiązek likwidować zapory biurokratyczne i absurdalne przepisy, których celem jest wygoda urzędników, a nie troska o stan majątkowy obywateli.

  *** Tragedia Polski i Polakow polega na tym, ze adminstracja panstwowa robi wlasnie wszystko, zeby tak eni bylo. Administracja panstowa wrecz sabotuje polskie dobrze rozwijace sie firmy np. Optimus pan Kluski, czy Stoczna Szczecinska Nowa.
  To nie jest przypadek, tylko konsekwentnie realizowany cel polityczny. Celem administracji od 1989 jest niedopuszczenie do powstania silnie ekonomicznie Polski i zamoznego, dumnego z siebie Narodu. Narodu majacego wszysktie podstawy do bycia dumnym ze swojej historii.

  Jedynym wyjatkiem byl rzad Jaroslawa Kaczynskiego co tez dalo natychmiastowe wrecz skutki w formie Polskiego Cudu Gospodarczego.

  Wesolych swiat.

  PS. Najblisze 4 lata moga byc strasznymi dla Polski i Polakow.
  Mam nadzieje, ze Polska utrzyma niepodleglosc, nie zniknie jako jedyne panstwo regiony. Czechy beda istniec, Wegry rowniez, Litwa tez, Polska prawie sie prawsie na pewno pojeciem geograficznym i niczym innym.

  Dobre +23

  • fritz pisze:

   Korrekta.
   JEST: Polska prawie sie prawsie na pewno pojeciem geograficznym i niczym innym.

   POWINNO BYC: Polska prawie na pewno STANIE SIE TYLKO pojeciem geograficznym i niczym innym.

   Dobre +5

   • proszę pisze:

    Węgry właśnie uzyskały ranking śmieciowy od agencji ratingowych.

    Może więc jednak niech ten wasz „Jarosław Polskę Zbaw” zajmie się swoim nowym kotem, a nie przenosi nam Budapeszt nad Wisłę.

    Dobre +10

    • fred pisze:

     Węgry powinny mieć wyższy rating od Polski, bo fundamenty gospodarki mają silniejsze. Śmieciowy rating dostali tylko dlatego, że Orban odebrał międzynarodówce finansowej władzę nad Węgierskim Bankiem Centralnym. O Budapeszt nie trzeba się martwić, bo Orban w przeciwieństwie do Tuska zrobił prawdziwe reformy.

     Dobre +27

    • Marek Zürich pisze:

     @proszę Pana.
     Orban przejal zrujnowany kraj od postkomunistöw, platformistöw itp. Poparcie ludnosci, chyba 70%, möwi samo za siebie.
     Drugim zlem, na ktöre POlska tez cierpi, byly duze i eksportowane profity obcego kapitalu.
     Poza tym zamknal troche gebe lewicowej propagandzie w prasie, co najbardziej dotknelo komune unijna.
     To wszystko. Martwmy sie swoim bagnem.

     Dobre +27

     • 1 pisze:

      Szanowny panie, niech pan rozwinie pojęcie – „eksportowane profity obcego kapitału”? Jestem zaintrygowany tą konstrukcją zarówno pod kątem językowym jak i intelektualnym.

      Dobre +2

     • Marek Zürich pisze:

      Ma Pan racje, konstrukcja jezykowa ciekawa intelektualnie…
      Orban oblozyl dodatkowym podatkiem na 3 lata branze, gdzie multikoncerny szczegölnie skorzystaly ze slabosci wegierskiej gospodarki (i konsumentöw) po zmianach. Telekom (np.Deutsche Telekom), handel detaliczny(np. Rewe, Spar), energia(np. E.On, RWE, OMV): te firmy wniosly protest do odp. komisji UE, zarzucajac ekonomiczny nacjonalizm i atak na internacjonalne multikoncerny. Ocene pozostawiam Panu i dziekuje.

      Dobre +11

   • Koja pisze:

    Panie Naczelny Redaktorze !
    Życzyć Polsce żle,zapewniać,że POLSKA… STANIE SIĘ NA PEWNO
    POJĘCIEM GEOGRAFICZNYM mieści się w ‚Regulaminie’ ,czy nie ?
    Pytam najłagodniej ,jak tylko potrafię i mogę -ostrzejszych protestów
    moderator nie przepuszcza .

    Dobre +2

  • Sand pisze:

   Czechy ledwo przędą,na Węgrzech demonstacje-Węgom obniżono ranking,POlska ma się dobrze

   Dobre +8

   • fritz pisze:

    Nonsensy piszesz.
    Czechy graja w zupelnie innej klasie niz Polska jezeli chodzi o finansowa wiarygodnosc. Sa nieporownanie bardziej wiarygodne.

    Wegry wychodza z olbrzymiego kryzysu i sa juz bardziej wiarygodne niz Polska, przeprowadzily reformy, ktorych Tusk nigdy nie przeprowadzi poniewaz Tusk broni obecnego, neokomunistycznego ukladu; Wegry maja minimlany deficyt budzetowy, deficyt Polski osiaga okolo 10%, jest wyzszy niz deficyt Grecji.

    Problem z Wegrami polega na tym, ze chca odzyskac niezaleznosc finansowa i nie znalezc sie w sytuacji niewolnictwa finansowego. W ta sytuacje wprowadzil Tusk Polske.
    Dlatego sa karane. Pare tygodni temu przeprowadzona atak finansowy na forinta.

    Teraz szef NB wegierskiego chcial dobic gospdarke podnoszac stopy (tak jak Balcerorwicz na przelomie 2000/01: inflacja wynosilo okolo 7%; odpowiednie stopy powinny wynosic nie wiecej niz 9%- Balcerowicz trzymal stopy na poziomie 20%. W ten sposob dobil gospodarke; zniszczyl okolo 1.5 mln miejsc pracy; zmusil w ten sposob 1.5 mln Polakow do emigracji. Tylko ktos niezwykle naiwny moze myslec, ze to byl przypadek nieprawdopodobnej glupoty).

    Orban nie dopuscil do tego.
    To sluzy wlasnie do nastepnego ataku na Wegry.

    Wegry to przetrzymaja, za rok beda w nieporownywalnie lepszej sytuacji niz Polska.

    Dobre +37

   • neo pisze:

    Drogi Panie Sand. Czechy biją POlskę niestety ale we wszystkim na głowę. Na przykład średni dochód mieszkańca Czech wynosi 80% średniej unijnej podczas gdy POlski średni dochód na mieszkańca to już tylko 63% średniej unijnej.

    Już nie wspomnę o niebo lepszej infrastrukturze i kulturze politycznej w Czechah, na przykład politycy o poglądach prawicowych (patrz Vaclaw Klaus) nie są nazywani „moherami” czy „bydłem” przez polityków PO z pierwszych stron gazet.

    Innym wyznacznikiem wyższej jakości życia w Czechah jest niewielka emigracja jej mieszkańców tego kraju podczas gdy z POlski wyjeżdżają miliony młodych ludzi. Daj Bóg aby w Polsce żyło sie tak jak w Czechah. Polska ma niebywały potencjał: surowce , półożenie geograficzne, ziemie, wielu mądrych ludzi, piękne tereny i duży rynek ale dopóki tym krajem żądzi POstkomuna, to nigdy nie będzie tutaj dobrze…. Na forach Rzepy zwykła agitka Platformy nie przechodzi bo liczą sie fakty. Pozdrawiam i życze więcej obiektywności Panie Sand!

    Dobre +26

 6. Sand pisze:

  „niech życzenia wezmą górę nad narzekaniami” ale jeszcze sobie ponarzekam,bo jestem jak stara rura wydechowa i trzeba odetkać.

  Dobre +4

 7. Marek 5 pisze:

  Jeśli to prawda co pisał Fakt, że posłowie sami sobie zapewnili już podwyżki w przyszłym roku to życzę im aby nogi sobie też sami połamali w przyszłym roku.

  Dobre +6

  • Marek 5 pisze:

   Zapomniałem dopisać, że posłowie sobie przyznali po przeszło 1000 zł co miesiąc.

   Dobre +4

   • Filip pisze:

    @
    Ja też życzę posłom połamania nóg za to że dziesiątki tysięcy i rencistów mają po 570 zł(komorne większe) i za to że ten zasiłik na dziecko niepełnosprawne był nierewaloryzowany i wynosi chyba 430 i matka ma z tego wyżyć. J za to że zmierzamy w kierunku Hiszpanii z 20 % -towym bezrobociem i posłowie- kołtuni tego nie widzą i nie mogą dojść do porozumienia w sprawie walki z bezrobociem i ŻYCZĘ POSŁOM ABY ICH KADENCJA SKONCZYŁA SIĘ SZYBCIEJ.

    Dobre +9

   • Koja pisze:

    Pisowcy nie tkną tych pieniędzy,jestem pewien,
    - przeznaczą je na ubranka dla biednych dzieci !

    Dobre +3

 8. rencista pisze:

  No cóż, redaktor Wróblewski ma całkowitą rację; tylko wolność gospodarcza może uratować nasze państwo przed pogłębiającym się kryzysem w Europie. Nie ulega także wątpliwości, że wolność słowa w mediach również jest bardzo ważna – jako, że państwo bez wolności słowa to państwo totalitarne. Oczywiście w naszym doświadczaniu wolności, istotne jest uświadomienie jej sobie, czyli tego, że możemy posługiwać się wolnością, ale nie jesteśmy do tego niczym przymuszeni. Wolność bowiem – zawsze służy do realizacji jakiegoś dobra, nigdy zła!, … i to w każdej dziedzinie ludzkiego życia.
  Wolnych więc od zmartwień i wesołych Świąt Bożego Narodzenia, wszystkim redaktorom Rzepy i forumowiczom życzę.

  Dobre +20

  • Marek 5 pisze:

   @
   Sz p. rencisto o jakiej wolności mu mówimy jeśli 180 zawodów i koncesji jest wyszczególnionych jako interesy dla swoich w tym są komornicy, zezwolenia na prowadzenie stacji benzynowych i szeregów handów branżowych. Mówić sobie możemy w tym i red. Wróblewski ale realia są inne. Wpierw stara nomenklatura pózniej nowa ich dzieci a reszta wara od koryta.

   Dobre +20

  • Sand pisze:

   Redaktor tak pisze na pocieszenie tym 120 ludziom,których zamierza zwolnić z Rzeczpospolitej

   Dobre +3

 9. An Typlat Formens pisze:

  Życzę Polsce aby stała się drugą Norwegią.
  To jest możliwe ale:
  -należy rozliczyć PRL
  -wymienić polityków

  Dobre +23

  • Marek Zürich pisze:

   Zgoda. Z tym ze ja stawiam dalej na Turcje. Ma lepsza armie.
   A moze polaczenie Turcji z Norwegia (gaz lupkowy..)?
   Wiecie, ze turcja byla jedynym krajem, co nie uznal nigdy rozbioröw polski.

   Dobre +12

  • Bogda pisze:

   Czy wymienić polityków to znaczy na:J.Kaczyńskiego,A.Fotygę,A.Macierewicza,J.Brudzińskiego itp?

   Dobre +5

  • nikt pisze:

   Przyznam, że to ciekawa koncepcja : stać się Norwegią rozliczając PRL.
   Na marginesie zauważam, że Norwegia nic nie musiała rozliczać … podobnie jak ChRL nie musiała niczego rozliczać, stając się potęgą gospodarczą. I nie wymieniała polityków za bardzo. To tyle do tej „koncepcji” …

   Dobre +1

 10. kibic pisze:

  Jest Boże Narodzenie, a Pan Wróblewski ogłasza Manifest Liberalny będący przeciwieństwem Chrześcijaństwa i społecznej nauki Kościoła. Brawo!. Pozdrowienia dla Ruperta Murdocha.

  Te zasady były może dobre za czasów Disraelego, kiedy wojował z papieżem Klemensem XIII i angielską arystokracją. Później były wytłumaczeniem dla wyzysku, wojen, ucisku i nędzy milionów. Wydawałoby się, że szczytne darwinistyczne frazesy dzikiego kapitalizmu znikły jeszcze wcześniej niż ideologia socjalistyczna. Neoliberalizm rynkowy zarobił właśnie na największy kryzys od wielu dziesięcioleci. Darwinizm rynkowy kwitnie. Niedługo wskrzesi swojego ulubionego socjalistycznego wroga i będziemy mieli powtórkę z lat 1914-1945. Tym razem to chyba Chińczycy przyjdą i pogodzą.

  Nic dziwnego, że entuzjastami liberalizmu w Polsce zostali uwłaszczeni postkomuniści, którzy zostali kapitalistami i przeszli z SLD do PO. Socjalizm się nie udał, bo ich oświecone zdolności były świetne, tylko robotnicy źli i leniwi. Komunizm się nie udał bo spiskowali kapitaliści. Dla liberałów wredność dzikiego kapitalizmu wynikała z tego, że byłoby naprawdę dobrze wszystkim, a nie tylko najbogatszym, tylko za dużo jest socjalizmu, a ludzie zbyt leniwi. Nawet jak socjalizmu już dawno nie ma.

  A tak naprawdę, to chodzi o wolność macherów do kontrolowania całej reszty. Jak wyraźnie pisze Pan Wróblewski, państwo jest do pilnowania wolności ich interesów. Żadnych kompromisów!. Polacy mają pod nosem bardzo dobre przykłady skandynawskiej czy nawet niemieckiej, społecznej gospodarki rynkowej ukształtowanej przez konserwtywną chadecję w dialogu z socjaledemokratami nie mającymi nic wspólnego socjalizmem. A Pan Wróblewski pod choinkę proponuje archaiczny liberalizm.

  Kiedy czytelnicy Rzepy się zorientują że Pan Wróblewski krytykuje rząd PO głównie po to żeby się im podchlebić, ale za to, że jest jeszcze za mało liberalny!. Najświętsza jest wolność do kręcenia lodów.

  Dobre +12

 11. kosmosik pisze:

  Jejku nawet w życzeniach te liberalne trolololo… nie można sobie raz po prostu odpuścić?

  Dobre +3

  • XY pisze:

   Drogi Panie, tak jest już od 22 lat. Niby kryzys finansowy, niby wiadomo, że liberalizm jest utopią, niby zaczęło docierać, że dłużej tak nie można, bo zapaść cywilizacyjna i demograficzna, bo ubożenie społeczeństwa, bo …
   Ale cóż wajcha propagandowa ustawiona i już.

   Dobre +5

 12. WW pisze:

  > To może być skok cywilizacyjny na miarę 1989 roku

  Miejmy nadzieję, że takie nieszczęście jak katastrofa, która nastąpiła w skutek tzw. planu Balcerowicza już się nam nie przydarzy. Wtedy bezrobocie z 3% skoczyło do 20%, na tym samym poziomie były stopy procentowe, masowa bezdomność, Polacy stawali się kloszardami we Francji i Włoszech,…
  Tak było i w innych krajach.

  Warto obejrzeć znany na świecie film Klein: „Doktryna Szoku”, np na youtube:
  http://www.youtube.com/watch?v=34Z-q6mAffU&feature=related
  Jest robiony z lewackiego punktu widzenia, ale mimo to warto.

  Dobre +3

  • kinkus pisze:

   Tak tylko jesli chodzi o wyzsze uczelnie to ten skok cywilizacyjny byl skokiem w przepasc. Polskie uczelnie w rankingach polecialy na leb na szyje. N.p. Jagielonka niegdys kuznia matematykow obecnie jest poza pierwsza 500-setka….

   Dobre +3

   • WW pisze:

    > Tak tylko jesli chodzi o wyzsze uczelnie to ten skok cywilizacyjny byl skokiem w przepasc

    Też tak uważam. Ale w związku ze Świętami, życzmy sobie lepszych czasów. Póki człowiek żyje, dzieci się rodzą, jest nadzieja na przyszłość.

    Dobre +2

 13. Michał Mirecki pisze:

  Znakomity, bardzo potrzebny tekst!!!
  Bardzo dziękuję Ci Rudy:)
  Podniosłeś mnie na duchu.
  Znamy się przez siegla.
  Michał.

  Dobre +4

 14. Marek Zürich pisze:

  „Możemy powrócić do prostych zasad uwalniających ludzką energię.”
  Tak, to sedno sprawy. Przede wszystkim uwolnic sie od falszu. Wtedy od razu bedzie latwiej. Bez ‚pomocy’ z UE.

  Bardzo trafne zyczenie, i b. dobry i potrzebny tekst.

  Dobre +3

 15. spinaker2o6 pisze:

  Wydatki na reklamę przez Spółki Skarbu Państwa nie mają żadnego uzasadnienia, bo to są z reguły monopoliści w swojej branży.

  Dobre +3

 16. Arturo pisze:

  Typowe dla Wróblewskiego: wszystko i nic.

  Dobre +4

 17. Szwejek pisze:

  Panie Redaktorze, bardzo prosze o przeslanie tego do B. Husseina Obamy.
  Radosnych Swiat zycze,

  Dobre +2

 18. marko001 pisze:

  „Nikomu nie można odebrać prawa do manifestowania poglądów tak długo, jak długo nie nawołuje do nienawiści i przemocy. ”
  Jeden z redaktorów gazety ogólnopolskiej od kilku lat nawołuje do przemocy i „blokowania faszystów”. Jakoś nie słychać, by prokurator postawił mu jakieś zarzuty. A więc co? Republika bananowa, państwo sezonowe…… Uprzywilejowana grupa „ałtorytetów” moze wszystko. Państwo prawa? Śmiechu warte……

  Dobre +7

  • droch pisze:

   Dlaczego za nawoływanie do blokowania faszystów prokurator miałby w wolnym kraju stawiać jakieś zarzuty?

   Dobre +4

 19. autochton pisze:

  Chciałbym wiedzieć po co państwowe firmy mają budżet reklamowy?
  Jakie to dobra konsumpcyjne produkują wymagające tejże?
  Kolesiostwo i powszechna korupcja (naciski na media) i tyle w temacie.
  Wesołych Świąt Panie Redaktorze Panu i całej Redakcji.

  Dobre +5

 20. Eklos pisze:

  Wspaniałe życzenie „być krajem wielkiej mocy” i tu pojawia się problem. Aby wykrzesać moc , potrzeba wielkiej pracy ale wielu z pośród nas NIE WIERZY iż tej pracy podoła. Tych właśnie zbierają „politycy” różnych odcieni , jako że każdy ma siłę jednego „głosu”. Podtrzymując różne (najczęsciej nieuzasadnione) kompleksy obezwładniają znaczną część Narodu i niszczą szanse Polski , na rozwój „mocy”. Czynią to niestety całkiem świadomie , bo to przecie ludzie inteligentni – tym większa jest ich odpowiedzialność za destrukcję , którą czynią. Życzmy sobie by wszyscy ONI przejrzeli na oczy i serca i dostrzegli prawdziwe interesy Narodu , na który tak często się powołują. Istotna jest tu wielka rola publicystów , którzy tak są zafascynowani swym „posłannictwem” ,że Prezydentowi swego państwa zadają pytania o „prawa człowieka ” w czasie Jego – raczej trudnej wizyty w Chinach. Tak nigdy nie nabierzemy „mocy” ,ale to tylko świadczy o klasie kogoś , który w tym miejscu i w tym czasie zadaje TAKIE pytanie. Mamy więc sporo do uświadomienia sobie a brak wyobraźni i odpowiedzialności , oraz realizm – to nasz powszechny problem. Ktoś zapolemizuje : my nie jesteśmy obłudni a ja zadam wtedy pytanie , czy to jednak nie zwyczajna głupota . Warto to częściej przemyśleć i wyciągać wnioski. Od wniosków tych będzie zależała nasza „moc” w relacji do innych Narodów.

  Dobre +2

 21. HENRY pisze:

  Ja tam szansę daję ale ten ryży mi ją odbiera ;-)

  Dobre +8

 22. Robin pisze:

  I róbmy wreszcie dobre wybory polityczne.

  Dobre +7

 23. Bogda pisze:

  Chciałbym aby „Rzeczpospolita” w okresie Świąt i w Nowym Roku 2012 była mniej napastliwa wobec polskiego rządu.

  Dobre +3

 24. Menda internetowa pisze:

  Bardzo dobry tekst.Robi wrażenie i pobudza do myślenia.
  P.S.
  Tylko czy nie należy oczekiwać więcej ? Czy nie warto pokusić się o większe naśladownictwo np.Niemiec:
  1.likwidacja niektórych województw i utworzenie większych landów;
  2.likwidacja powiatów;
  3.legalizacja prostytucji;
  4.legalne opodatkowanie związków religijnych i legalnych wyznań;
  5.bezkrytyczne przyjęcie niemieckiego modelu szkolnictwa i służby zdrowia;
  6.przyjęcie pluralizmu medialnego jaki ma miejsce w Niemczech;
  7.utworzenie z polskiej gospodarki -gospodarki komplementarnej dla
  gospodarki niemieckiej ( przy bogatym biedak też się wzbogaci);
  8.wycofanie się z t.zw. misji stabilizacyjnych w zupełności( Irak, Afganistan a
  za chwile Iran,który też mamy wyzwalać no i dużo zapłacić);
  9.demilitaryzacja Polski poprzez np. odsprzedaż F-16 i innego złomu a także
  likwidacja Sztabu Generalnego.

  Dobre +1

 25. janusz pisze:

  skąd w Rzepie tyle nienawiści do naszego kraju !! wszystko złe , rząd zły , prezydent zły , Polacy be , czyli patriota to ten co mocniej opluje nasz kraj !!

  Dobre +3

  • Alfred pisze:

   Prawda boli, prawda?
   Nie nawiśc to cecha PO i jej przychyne media.
   Polska jest naszym Krajem i Ojczyzną; IIIRP jest ich państewkiem, budowane na ich potrzebyi wzór intelektualny.
   Polska i polski naród ma juz ponad tysiąc lat.
   Rządy i władza mija z czasem. Wiatr woli narodu ich przegoni.

   Dobre +3

 26. kinkus pisze:

  „Możemy powrócić do prostych zasad uwalniających ludzką energię. Dajmy sobie szansę, żeby być znowu krajem wielkiej mocy.”

  A moze pan redaktor podac te lata w historii kiedy Polska byla tym „krajem wielkiej mocy”? Szczegolnie jesli chodzi o gospodarke, bo chyba to pan ma na mysli piszac o ludzkiej energii….Wykluczyl pan komune, ale chyba nie ma pan na mysli II RP gdy jedynymi produktami, ktore Polska miala do zaoferowania swiatu byly wegiel, szyny i cukier (eksportowany za 20% wartosci). Przedtem bylo 130 lat zaborow, ruina pod panowaniem Sasow i Sarmacka Polska XVII wieku…Wiec kiedy?

  Dobre +2

 27. Wielkopolanka pisze:

  Ja nie jestem wymagająca, więc życzę Polsce i sobie prawdy, uczciwości i sprawiedliwości.

  Dobre +1

 28. ANKA pisze:

  To tylko takie przyjazne merdanie ogonem przez pana redaktora wobec czytelników Rzepy, będąc gościem różnistych stacji tzw. „jedynie słusznych” merda nieco inaczej………….

  Dobre 0

 29. Waldek pisze:

  Panie redaktorze niech pan napisze jak to Polska jest „Narodem Wybranym”.Po 1989 zostal wybrany Walesa na prezydenta,nastepnie dwie kadencje przejal komunista Kwasniewski i jedyne cztery lata jedyny prawdziwy prezydent Lech Kaczynski.Teraz mamy prezydenta Komorowskiego 81% udawania.Moje pytanie jest jak narod uciemiezony 50 lat nie potrafi wybrac prezydenta,ktory bedzie naprawde dbal o interes narodowy i ludzi pracy!

  Dobre +3

 30. imaman pisze:

  partie wszystkie z daleka od pieniedzy budzetu.bawcie sie za swoje pieniadze”politolodzy”.

  Dobre +3

 31. dynamo73 pisze:

  „…dotacje publiczne, jeżeli już muszą trafiać do mediów i organizacji społecznych, muszą być rozdzielane po równo – z zegarmistrzowską precyzją – między środowiska lewicowe (jak „Krytyka Polityczna”) i niezależne ośrodki myśli konserwatywnej.”
  ———————–

  A ja życzę p. redaktorowi, żeby wreszcie zrozumiał, iż „myśl niezależna” wcale nie musi pochodzić tylko i wyłącznie z kręgów bliskich mu ideowo. Kiedy pan to już pojmie, od razu będzie się panu pisało lepiej i wiarygodniej. A tak, to każdy zarzut o czyjej zależności można z łatwością obrócić przeciwko zarzucającemu…

  Dobre +1

 32. jan k. pisze:

  „Wolność gospodarcza zawsze i wszędzie musi być chroniona podobnie jak wszystkie inne fundamentalne prawa człowieka. Jedynym naturalnym porządkiem rzeczy jest kreatywny chaos wywołany przez miliony ludzi, z których każdy goni za osobistym powodzeniem. Wypadkowa partyjnych interesów i ustępstwa wobec nacisków politycznych rozkrzyczanych grup zawodowych nie stanowią dobra powszechnego.”

  Polska szlachecka słynna była z krasnomowstwa. Niestety krasnomowstwo często nie sprzyja głębszej analizie.

  Wolnosc gospodarcza jest w Polsce gwarantowana konstytucją. To znaczy ze jest prawem konstytucyjnym. Ale to nie implikuje ze jest fundamentalnym prawem czlowieka mającym sankcję moralną. W feudalizmie nie było wolnosci gospodarczej, ale to nie znaczy ze przez to feudalizm łamal fundamentalne prawa człowieka. W czasie wojny ogranicza się wolnosc gospodarczą i znowu nie jest to pozbawienie fundamentalnych praw człowieka. Fundamentalne prawo człowieka to prawo do zachowania ludzkiej godosci, a więc prawo do zycia wolnego od głodu i nędzy.

  „Jedynym naturalnym porządkiem rzeczy jest … (że) kazdy goni za osobistym powodzeniem.” Znowu to krasnomowstwo. Słowo „jedynym” pozbawia to zdanie słusznosci. Na przykład zakonnicy nie gonią za osobistym powodzniem, ale to nie znaczy ze ich styl zycia jest nienaturalny.

  „Wypadkowa partyjnych interesow i ustępstwa … nie stanowią dobra powszechnego.” Ale stanowią najlepsze przyblizenie do okreslenia tego dobra w procesie politycznym jakie mozemy osiągnąc. Jak powiedział Churchill, demokracja to najgorszy z systemow jakie mozna sobie wymarzyc, ale najlepszy z tych jakie da się wprowadzic.

  Dobre 0

 33. beny pisze:

  Pełno szlachetności Panie redaktorze , niestety wyborcy mają to gdzieś .
  Łykają każdy chłam jak gorącą czekoladę . Taka jest dziś Polska .

  Dobre 0

 34. knock.out.4 pisze:

  „absurdalne przepisy, których celem jest wygoda urzędników,” wow genialne. A argumenty?

  Dobre 0

 35. wiesiek pisze:

  … zeby Polacy widzieli wartosc uczenia sie swojej historii, bo inaczej bedziemy „tutejsi”.

  Dla rownowagi i uogolniajac, zeby przepedzic stada historykow, ktorzy probuja rzadzic Polska, bo im to nie wychodzi za dobrze. Zrobic miejsce dla prawnikow, ekonomistow, biznesmenow, ktorzy sa lepiej przyuczeni do planowania, podejmowania decyzji, tworzenia wizji przyszlosci i jej realizacji.

  Dobre +1

 36. JFJ pisze:

  Szanowny Panie redaktorze, czy to przypadkiem ta nieograniczona i niekontrolowana wolność gospodarcza nie doprowadziła do kryzysu finasowego w USA i na świecie. Dziwi mnie, że gazeta której naczelny ma tak skrajnie radykalne poglądy liberalne jest hołubiona przez podobno konserwatywnych miłośników Pisu. Życzę wszystkim dobrego samopoczucia w nadchodzącym roku.

  Dobre 0

Dodaj komentarz

Dodanie komentarza oznacza akceptację REGULAMINU blog.rp.pl. Komentarze nie spełniające zasad zawartych w regulaminie - nie będą publikowane. Więcej informacji można znaleźć na modblogu modblogu.