„Stalking” w polskim prawie karnym

W dniu 6 czerwca 2011 r. weszła w życie długo oczekiwana zmiana w Kodeksie Karnym, która wprowadziła penalizację przestępstwa polegającego na nękaniu. Celem przedmiotowej regulacji było stworzenie instrumentu ochrony prawnej w reakcji na negatywne zjawisko społeczne nazywane „stalkingiem”.

Nękanie (ang. stalking) polega najczęściej na celowym, uporczywym i długotrwałym działaniu skierowanym przeciwko danej osobie, którego celem jest upokorzenie i dezorganizacja jej życia.

Nękanie może polegać na wysyłaniu sms-ów, wykonywaniu głuchych telefonów, rozpowszechnieniu informacji z życia prywatnego lub zawodowego, publikowanie informacji w internecie, śledzenie, robienie zdjęć itp. Za nękanie można również uznać obdarowywanie pokrzywdzonego niechcianymi prezentami.

Zachowania rejestrowane w ramach zjawiska stalkingu godzą w istotne dobra człowieka, takie jak choćby wolność, godność i cześć. Różnorodność tych nagannych zachowań, nie zawsze poddająca się ocenie w ramach dotychczas obowiązującego prawa (kodeksu karnego) wymagała od ustawodawcy stworzenia nowego typu czynu zabronionego.

Jeżeli sprawca uporczywie nęka inną osobę lub osoby jej najbliższe i wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.  Tej samej karze podlega sprawca, który podszywa się pod wizerunek lub inne dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej. Jeżeli natomiast pokrzywdzony targnie się na swoje życie sprawca podlega karze do 10 lat więzienia.

Z uwagi na konieczność użycia trafnych środków, w ramach reakcji prawnokarnej na zjawisko uporczywego nękania, ustawodawca równocześnie dokonał zmiany przepisu art. 41a k.k. przewidując możliwość orzeczenia przez sąd – w przypadku skazania za przestępstwo przeciwko wolności (również art. 190a k.k.) m.in. obowiązek powstrzymywania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami, zakaz zbliżania się do określonych osób czy zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu.

  • Print
  • Facebook
  • Add to favorites
  • Wykop
Ten wpis został opublikowany w kategorii Prawo i Podatki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Dodanie komentarza oznacza akceptacje REGULAMINU blog.rp.pl. Komentarze nie spelniajace zasad zawartych w regulaminie - nie beda publikowane. Wiecej informacji mozna znalezc w FAQ oraz na modblogu.