Tysiące pracowników wojska pójdą na bruk

Do końca 2012 r. wojsko chce zwolnić 4,5 tys. cywilnych pracowników. Tylko w tym roku z armii ma odejść 2,4 tys. osób.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ostatnich dniach rozesłało do wszystkich powiatowych urzędów pracy prośbę o szczególną opiekę nad cywilnymi pracownikami wojska, którzy niebawem stracą zatrudnienie.

Redukcja zatrudnienia wynika z decyzji ministra obrony narodowej. W latach 2010 2012 ma objąć praktycznie całą Polskę. Z ok. 46 tys. wszystkich cywilnych pracowników armii pracę straci co dziesiąty.

Jeszcze w tym roku czekają ich największe cięcia, pracę ma bowiem stracić aż 2,4 tys. osób z 4,5 tys. zaplanowanych do zwolnienia. Na pierwszy ogień idą zatrudnieni w ok. 80 komendach uzupełnień, które zostały wskazane do likwidacji jako niepotrzebne. Zatrudnienie mają stracić także pracownicy z okręgów wojskowych.

W myśl przyjętego przez rząd kilka tygodni temu projektu ustawy do likwidacji idą bowiem dowództwa Pomorskiego Okręgu Wojskowego z siedzibą w Bydgoszczy i Śląskiego z siedzibą we Wrocławiu.

Wielu pracowników cywilnych wojska jest także zatrudnionych w tzw. jednostkach budżetowych, np. w firmach budowlanych, które obsługują armię. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych wszystkie te jednostki mają zostać zlikwidowane do końca tego roku, a zatrudnieni w nich stracą etaty.

Pomimo tak ogromnych zwolnień rząd nie planuje jednak szczególnych rozwiązań osłonowych. Ministerstwo Pracy w liście do służb zatrudnienia tłumaczy, że nie jest możliwe, aby w Funduszu Pracy znalazły się dodatkowe pieniądze na specjalny program dla zwalnianych pracowników, który miałby pomóc im w szukaniu nowego zatrudnienia czy przekwalifikowaniu. Urzędy pracy muszą więc tak podzielić pieniądze na aktywizację bezrobotnych, aby wystarczyło także dla tej grupy. W myśl poradnika opracowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej w pierwszej kolejności pracę mają stracić osoby mające inne źródło dochodów, zatrudnieni na czas określony lub okres próbny, a także osoby, które wypracowały już prawo do emerytury.

Związkowcy z NSZZ Pracowników Wojska obawiają się jednak, że osobom, które całe życie przepracowały w armii, trudno będzie znaleźć zatrudnienie w cywilu. Często pracują one w małych miejscowościach, w kótrych armia jest jedynym pracodawcą.

Poza tym w razie likwidacji mniejszych jednostek zatrudniających poniżej 20 pracowników, jak większość ze wspomnianych 80 WKU, zwalniani nie mają co liczyć na wypłatę odpraw.

Mateusz Rzemek

 • Print
 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop

(19) Komentarzy do “Tysiące pracowników wojska pójdą na bruk”

  -
 1. Adam pisze:

  Kolejny kroczek do utworzenia na terenie Polski strefy zdemilitaryzowanej. Tym razem poleci „obsługa” wojska.

  Dobre 0

 2. less pisze:

  95 % CYWILNYCH PRACOWNIKÓW WOJSKA TO EMERYCI WOJSKOWI

  Dobre 0

 3. ranger pisze:

  nareszcie–10 lat temu już trzeba było wykonać taki ruch-lipne etany,rodzinka królika,kaska za nic.dość.

  Dobre 0

 4. robak pisze:

  100 tys żołnierzy i 40 tys cywilnych pracowników?! To dopiero zagadka…z tych 100 tys az 24 tys to oficerowie (patrz strona MON) … zaiste papierowa armia … 48 F-16 , 40 langust i 120 leopardów – reszta to złom do którego obsługi potrzeba 40 tys cywilów i 24 tys oficerów… poprostu żenada . To nie armia – to paśnik dla przyczepionych do budżetu urzędników w mundurach i ich rodzin ( większość tzw pracowników cywilnych to rodziny zawodowych „żołnierzy” ). Ten kraj gnije .

  Dobre 0

 5. ranger pisze:

  dokładnie.amen.

  Dobre 0

 6. powtórka z PRL pisze:

  pełna zgoda. Niestety to prawda.

  Dobre 0

 7. Henryk pisze:

  Pierwszy krok zostal uczyniony …

  Przypominam, ze bzposrednią przyczyną III rozbioru Polski , było ustalenie w Konstytucji 3 Maja liczebnosci armi polskiej na 100.000 zolnierzy ( bylo wtedy ok. 10.000 jakiejs zbieraniny).

  teraz tusku nam zafundowal rozbrojenie Polski …. kto może na tym skorzystać?

  Dobre 0

 8. Gośc pisze:

  Nie 40 tys. a 4 tys.! Większość pracowników wojska to wojskowi emeryci, którzy pobierają emeryturę wojskową i pracują. czy ktoś wie, jak dotrzeć do tego Poradnika MON, o którym mowa w artykule? jak będą zwalniać np. emerytów. W uzasadnieniu wypowiedzenia trzeba podać powód, a takiego powodu jak otrzymywanie emerytury lub „inne” źródła dochodu nie ma w kp. poradnik ministra to nie źródło prawa, a zatem-o co tu chodzi?

  Dobre 0

 9. Anonim pisze:

  Większość piszących tu komentarze nic nie wie o pracownikach wojska.
  PO chciała zwolnić 10% w całej budżetówce, jednocześnie rozbudowując struktury rządowe. Ten numer jej się nie udał, więc teraz będzie zwalniać na raty.
  Przy urnie stanowcze NIE dla PO

  Dobre 0

 10. priap pisze:

  No cóż… dziesięć lat temu uciekłem z przemysłu do wojska przed „prywatyzacją po polsku”, czyli demontażem polskiej gospodarki. Teraz demontaż dotarł do wojska (ciężko było ruszyć takiego kolosa). Chyba pora wykonać skok w drugą stronę (dopóki człowiek „skoczny”).
  p.s. to nie prawda, że 95% pracowników cywilnych to emeryci wojskowi, ale w związku z tzw. restrukturyzacją armii coraz więcej żołnierzy, którzy musieli odejść ze służby – najczęściej na emeryturę – znajduje miejsce jako pracownik cywilny w miejsce zatrudnionego do tej pory „rasowego cywila”. Byli ŻZ są dla MON tańsi (godzą się pracować za mniejsze pieniądze), bo podejmując pracę jako PW (często jako czterdziestoparoletni emeryci) mają już emeryturę, której wypłacanie nie ulega zmniejszeniu ani zawieszeniu w związku z wykonywaną pracą, bo to nie ZUS płaci im emerytury (choć niewątpliwie pieniądze pochodzą z budżetu państwa).
  Dlatego przewiduję, że choć te 95% nie jest prawdą, to za jakiś czas będzie :)
  Czy to dobrze??? Zależy dla kogo :D.

  Dobre 0

 11. Iga pisze:

  Najgorzej jak głos zabierają laicy, tacy jak nie przymierzając obecnie panujący nam minister MON. Wy, podobnie jak on, powtarzacie jakieś półprawdy i wydaje się Wam, ze posiedliście patent na jedyną słuszną rację. Może któryś z Panów wskaże, w której to jednostce pracuje 95% emerytowanych wojskowych na cywilnych etatach? Bo w mojej odsetek ten stanowi dokładnie 9,7%, przy czym uważam, że żaden cywil bez dodatkowego źródła dochodu nie zgodziłby się na wykonywanie tej pracy za takie marne grosze. Nie ukrywajmy- MON płaci cywilom tyle co kot napłakał,a każda podwyżka jest przez nich po prostu wydrapana. Ciekawe, ilu ludzi nie związanych z wojskiem wie, że różnica w dochodach pracowników cywilnych wojska a resztą budżetówki wynosi około 1000zł ( jeden tysiąc zł) w skali miesiąca??? Tych wszystkich mądrali, którzy wieszają psy na cywilach zatrudnionych w wojsku odsyłam na Forum Pracowników Cywilnych Wojska, żeby, nim zabiorą głos w tym temacie, wiedzieli o czym mówią.

  Dobre 2

 12. gość pisze:

  Jestem pracownikiem cywilnym wojska i na całą komendę emerytowanych żołnierzy jest 2! Chciałam wykrzyczeć Panu Ministrowi Klichowi, że dzięki jego „mądrej” decyzji za chwilę wszyscy pójdziemy na bruk. Jak wiadomo zgodnie z rozporządzeniem ma byc od 01.01.2011 zniesiona część WKU, powtarzam- ZNIESIONA, a nie LIKWIDOWANA. Co oznacza, że komendy mają swoich nasepców prawnych i następuję tym samym przejęcie przez niego pracowników, mienia itd. Ale MON na żywca z nas robi kretynów bo jeśli my pracownicy przejdziemy w styczniu do swoich następców prawnych i nie będą oni mieli dla nas etatów to mogą nam dać wypowiedzenia i z tym się zgadzam, ale wypowiedzenia dostaliśmy tydzień temu!!! DLACZEGO? Bo myślą że jesteśmy debilami i nie potrafimy zintrerpretować rozporządzenia. Po pierwsze zwalniają nas teraz bo jak zwykle chcą zaoszczędzić na ludziach, po drugie gdyby nam dali wypowiedzenia w styczniu to tym samym przysługują nam odprawy! Byliśmy juz z tym w Inspekcji Pracy i jak byk mamy rację. Wszystkie osoby które dostały wypowiedzenia złożyły już pozwy do sądu pracy o bezskuteczne wypowiedzenie. Dokładnie wiedzą, że łamią prawo i mają to gdzieś, chyba liczą że nikt nic nie zrobi i pewnie w większości tak będzie. Jest to smutne i tak żałosne bo nie dość, że wiecznie w wojsku zmieniają się decyzje, wszystko jest na wczoraj, traktują nas prac. cywilnych jak sługasów, ludzie przepracowali połowę swojego życia i teraz dostajemy kopa w dupę. Jak pomyślę sobie ile braliśmy pracy do domu, ile człowiek się nadenerwował to zygać mi sie chcę. I za co? Za 1.500 zł? Mam nadzieję, że wypowie się ktoś kto jest w temacie. Jedno jest pewne- NIE CHCĘ MIEĆ Z TYM CHORYM RESORTEM JUŻ NIC WSPÓLNEGO!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Dobre 0

 13. murzyna pisze:

  tak ja tez mam wypowiedzenie o nas likwiduja i jest nas mał bo tylko 17 pracoeników i zaden nie otrzyma odprawy ale wszyscy pracowali uczciwie dla dobra naszego kraju za marnr pieniądze i nikt tym się nie przejmuje.rzad san sie utrzyma a pracownik to śmieć na bruk po 30 latach w jednej instytucji wojskowe takie jak komenda uzupełnień

  Dobre 0

 14. KAŚKA pisze:

  Masz rację pracowników wojska potraktowano jak śmieci zapominając że często są to rodziny żolnierzy, ktorzy są zmuszeni przeprowadzać się za męzem lub żoną po kilka lub kilkanaście razy. Zwaliani są zazwyczaj w pierwszej kolejności ci uczciwi co przejmują się pracą nie chorują bo na L4 chroni kp a rozkaz trzeba wykonać.

  Dobre 0

 15. emeryt77 pisze:

  Witam Was,
  Jest tak jak piszecie dodoam jeszcze, że w grudniu przyszedł pilny Fax aby nas zwalnianych wciagnąć do NSR.a o przydziale mobilizacyjnym nie wspomnę.
  My w Łodzi też jak smieci zostaliśmy potraktowani. Złamano ustawę o służbie cywilnnej.I oczywiście tą ostatnią ustawę w słowach zniesiono a zlikwidowano.
  Pozdrawiam

  Dobre 0

 16. emeryt77 pisze:

  Witam wszystkich,

  Informuję,że dodatkowe 30 tysiecy złotych z WKU.
  Odszkodowanie z kodeksu pracy to nie wszystko,czego może żądać pokrzywdzony pracownik. W wyroku z 27 lipca 2007r (SK 18/05) TK uznał, że nie ma maksymalnej granicy takiej finansowej rekompensaty. Zatrudniony może przykładowo wykazać,że przez pół roku szukał pracy i w zwiazku z tym doznał szkody w wysokości sześciu miesiecznych pensji czyli 30.000zł brutto. Tych dodatkowych pieniędzy może żadać na podstawie kodeksu cuwilnego.
  Życzę powodzenia wszystkim.
  emeryt77

  Dobre 0

Dodaj komentarz

Dodanie komentarza oznacza akceptację REGULAMINU blog.rp.pl. Komentarze nie spełniające zasad zawartych w regulaminie - nie będą publikowane. Więcej informacji można znaleźć na modblogu modblogu.