Minimalna płaca będzie wyższa

Rząd i związkowcy uzgodnili podwyżki najniższej pensji. Od stycznia 2009 r. wzrośnie ona o 150 zł

Od przyszłego roku minimalna płaca będzie wynosiła 1276 zł brutto – ustaliła po długiej i gorącej dyskusji Komisja Trójstronna. Oznacza to, że rząd podniósł swoją wstępną propozycję z 1204 zł, a związki zawodowe zgodziły się, by płaca minimalna stanowiła 40 proc. średniego wynagrodzenia, choć na wstępie domagały się 45 proc.

Mimo porozumienia związkowcy wciąż chcą, by rząd przedstawił im harmonogram działań, jakie zamierza podjąć, by minimalne wynagrodzenie odpowiadało wkrótce połowie przeciętnej płacy. Obecnie wynosi ona w gospodarce ok. 3190 zł.

Fakt, że minimalna płaca wzrośnie o ok. 150 zł brutto, oznacza, że pracodawca zatrudniający taką osobę poniesie od stycznia 2009 r. dodatkowy koszt ok. 190 zł – tyle bowiem wynoszą całkowite obciążenia i narzuty na płacę.

Wczorajsze ustalenia mają bezpośrednie znaczenie zaledwie dla 2 – 3 proc. zatrudnionych – tylko tyle osób w Polsce zarabia najniższą krajową. Przedsiębiorcy bacznie jednak śledzą poczynania rządu. Dlaczego wysokość minimalnego wynagrodzenie jest tak ważna dla firm?

– Są branże, w których zatrudnieni są pracownicy o niskich kwalifikacjach: handel, rolnictwo, proste usługi. Wielu z nich ma obecnie wynagrodzenie brutto w granicach 1300 zł. Podniesienie płacy minimalnej oznacza, iż większość z nich domagać się będzie podwyżek – tłumaczy Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekspert PKPP Lewiatan.

Także związki zawodowe, które domagają się podniesienia płacy minimalnej do 50 proc. w ciągu dwóch lat i robią to pod hasłami godnej pracy i płacy, wiedzą doskonale, iż jest to sposób na podnoszenie wynagrodzeń w całej gospodarce.

Wysokość płacy minimalnej ma olbrzymie znaczenie przy obliczaniu wielu innych świadczeń. Rosnąca najniższa pensja oznacza bowiem automatyczny wzrost wynagrodzenia pracujących na nocną zmianę. Zgodnie z przepisami za pracę pomiędzy 21 a 7 rano dostają oni 20 proc. stawki godzinowej wyliczanej z płacy minimalnej. Pracodawcy będą też zmuszeni płacić wyższe stawki za tzw. postojowe. Najniższe wynagrodzenie za czas przestoju nie może być bowiem niższe od pensji minimalnej.

Na płacy minimalnej oparte są też odszkodowania, jakich może się domagać pracownik w ramach zadośćuczynienia, np. w przypadku udowodnionego mobbingu. Poza tym pracodawca będzie musiał inaczej liczyć pensje pracowników, którym potrąca zaliczki, np. na spłatę zaciągniętych w firmie kredytów. W kieszeni zatrudnionego musi bowiem zostać 75 proc. minimalnego wynagrodzenia netto (bez składki zdrowotnej).

A to nie wszystko. Zmieni się również wysokość odprawy wypłacanej pracownikom w ramach tzw. zwolnień grupowych, która wynosi 15-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Obecnie, czyli od 1 stycznia 2008 r., zgodnie z ustaleniami rządu i związkowców Polacy nie mogą zarabiać mniej niż 1126 zł brutto. Rok wcześniej było to 936 zł.

Irlandia: płaca w dół?

Irlandzkie StowarzyszenieMałych Firm (SFA) apeluje do rządu o obniżenie minimalnej godzinowej stawki płac z 8,65 do 7,65 euro, by przywrócić Irlandii konkurencyjność. SFA przypomina, że w Wielkiej Brytanii taka stawka jest o 19 proc. niższa. Minimalna stawka płacy za godzinę pracy w Irlandii w wysokości 8,65 euro daje 1,46 tys. euro za 39-godzinny tydzień pracy. Wśród krajów UE wyższe niż w Irlandii minimum obowiązuje tylko w Luksemburgu.

aft, pap

Wzrost wydajności pracy jest niższy niż kosztów pracy. Jeszcze dwa lata temu było odwrotnie: wydajność rosła szybciej niż płace.

Aleksandra Fandrejewska, Elżbieta Glapiak

 • Print
 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop

(18) Komentarzy do “Minimalna płaca będzie wyższa”

  -
 1. Jano pisze:

  Dziwię się tej pani z Lewiatan że niewie dlaczego pracodawcy nie chcą podniesieńa minimalnej płacy , a dlatego że pracownik zarabia n.p 3000zł a składki na ZUS ma odprowadzane od minimalnej płacy .
  W ten sposób pracodawcy okradają pracowników a sami się bogacą .

  Dobre 0

 2. załamana pisze:

  A dlaczego tylko 1276? Czy budżetówka pracuje ciężej? Niech tam mają więcej ale jakaś sprawiedliwość musi być. Nie pracuje w handlu ale pracowałam, nawet 1 stycznia i inne święta do pracy chodziłam i to właśnie za najniższą płacę i proszę mi wierzyć praca w handlu NIE JEST ŁATWA bo sama wylądowałam w szpitalu 2 razy, przy wzroście 165 ważyłam 45 kg, tak właśnie było ciężko i to wszystko za najniższą płacę. Niby nie wymagają kwalifikacji? Przynajmniej matura bo inaczej nikt nie przyjmie. Dodam że kończę magisterkę i też chciałabym coś z tego mieć, tyle lat nauki, niech podniosą płacę to ludzie nie będę wyjeżdżać bo przeważnie wyjeżdżają Ci co własnie mają minimalną. TO WSZYSTKO JEST STRASZNE. Ci co maja minimalną TAKŻE ciężko pracują!!!!

  Dobre 0

 3. Asia z Łodzi pisze:

  Witam serdecznie

  Bardzo ciekawi mnie temat podwyżek pensji minimalnej.
  Jestem pracownikiem sfery budżetowej. Rozmawiałyśmy z koleżankami w pracy na temat tej podwyżki. W pracy powiedziano nam, że nasze brutto i tak jest wyższe ….
  Czy do najniższej krajowej wlicza się premię regulaminową i dodatek stażowy?
  Pytam, gdyż nie każdy ma przecież stażowe – to dodatek za wieloletnią pracę a premia jest za dobrze wykonaną pracę – proszę o pomoc i szybką odpowiedź

  Dobre 0

 4. aga pisze:

  Witam wszystkie panie!Prawda jest taka ,że NAJNIŻSZĄ PĘSJĘ KRAJOWĄ w tym kraju zarabiają kobiety.Panowie skończa zawodówkę i ida na budowę -dostają od 2000 netto w górę! DZIEKUJEMY PANOM POLITYKĄ ZA SZACUNEK DO KOBIET W TYM KRAJU!!!!-pytanie tylko czy my mamy inne zołąki??? ZA TĄ PENSJĘ NIE DA SIĘ SAMEMU WYŻYĆ !!!!!

  Dobre 0

 5. Emil pisze:

  Do pani Asi
  Niestety pracodawcy na państwówkach naciągają prawo i dodatek stażowy, premię i wyplatę wrzucają do jednego worka. Może więc być tak,że pracodawca po zsumowaniu tych 3 filarów wyplaty da do ręki najniższą krajową! Zrobi tak bo luka w prawie mu pozwala.

  Dobre 0

 6. slonik pisze:

  niech ludzie z rządu spojrzą na swoje pensje a na nasze ich nie dotyczą nasze zmagania z drogą codziennością i bardzo niska pensja to my zarabiamy na nich płacac podatki składki itp. a oni szydza z nas niech sie sami wezma do ciężkiej pracy z takim wynagrodzeniem to bardzo szybko zmienią zdanie!prosze o poparcie komentarza

  Dobre 0

 7. investorka:) pisze:

  do komentarza słonika podpisuje sie rekami i nogami ale czy to cos zmieni w naszym kraju ,nie widac przyszłości na lepsze jutro…,wniosek jest jeden kształcmy sie w polsce a zarbiajmy i egzystujmy za granicami naszego kraju !!!!!
  SPECIALNY DODATEK dla wszystkich nie dowiarków pracując w banku nie mozna wypracowac nawet najniższej krajowej nie mówiec tu o premiach i dodatkach ,bo takich nie ma wiem to z włąsnego doświadczenia :(aha za błedy przepraszam ,zeby mi ktoś nie zarzucił ,jak wiemy czas to pieniadz pisałam z rozmachem w pospiechu

  Dobre 0

 8. magazynier(były) pisze:

  cytat:”Niestety pracodawcy na państwówkach naciągają prawo i dodatek stażowy, premię i wyplatę wrzucają do jednego worka. Może więc być tak,że pracodawca po zsumowaniu tych 3 filarów wyplaty da do ręki najniższą krajową! Zrobi tak bo luka w prawie mu pozwala.”- czy to faktycznie prawda?na jakiej podstawie prawnej,pracodawcy czynią ten proceder?

  Dobre 0

 9. Mateo pisze:

  cytat-”Premia regulaminowa stanowi dodatkowy składnik wynagrodzenia za pracę. Nigdy nie może stanowić wynagrodzenia podstawowego.”

  Artykuł z dnia: 2009-01-20, ostatnia aktualizacja: 2009-01-20 10:46
  Zródło -serwis – Wieszjak.pl

  Dlaczego w tym temacie są takie rozbieżnosci?Wydaje się że to powinno byc jasno określone ustawą…może ktoś potwierdzić lub zaprzeczyć ww. zdaniu?

  Dobre 0

 10. wacekaq pisze:

  czy pracodawca ma obowiązek podnieść zarobki do najniższej krajowej??? pytam ponieważ nie zawsze tak robią

  Dobre 0

 11. Pracownik handlu pisze:

  Witam :) wczoraj otrzymalam wypłatę jeśli w ogole mozna nazwac to wypłatą i okazalo sie ze mam liczoną podstawę od 1200 zł a nie od najniższej krajowej. W firmie wykorzystano luke prawna i do wynagrodzenia naliczono mi premie od sprzedaży :(( tylko ta premia raz jest raz jej nie ma zależy od utargu :(( i tak sie zastanawiam :) czy jak wprzyszlym miesiącu nie zrobie planu i nie sprzedam rzeczy premiowanych to otrzymam 897 wyplaty . Przeciez za to nie można zyc patrzac ze same oplty miesieczne w tym roku wzrosly mi o 200 zl a wypląta stoi w miejscu a nawet gorzej bo obcinaja z kazdej strony:(((

  Dobre 0

 12. sprzedawca... pisze:

  Witam:) Podobnie jak koleżanka też pracodawca nic nie zrobił odkąd zmieniły się przepisy.Żadnych aneksów do umowy o pracę, a jest to zastanawiające,bo premia uznaniowa nie jest stała(raz jest raz ją całkowicie zabierają jak już pisała poprzedniczka).Rozumiem, gdy premia jest regulaminowa i stała-wtedy pracodawca może się tym słaniać i wykręcać,ale i to jest niedopuszczalne.Koleżanki z pracy poszły niedawno do PIP-u właśnie w tej sprawie,zostały sprawnie zbyte,a na drugi dzień okazało się,że personalna w naszej firmie otrzymała telefon(od koleżanki z PIP-u)a koleżanki dostały upomnienie,że robią z niczego aferę…Typowy obraz „Polskiej Rzeczywistości”,znajomości i układy…

  Dobre 0

 13. Na czarnucha pisze:

  najlepiej pracować na czarnucha :) a nie mozna zrobić tak przepracować roczek potem na zasiłek dalej pracowac uzgodnić z szefem ze na czarnulka i juz tam pare stówek wpada hahaha

  Dobre 0

 14. Na czarnucha pisze:

  a no i jeszcze szukajcie sami pracy :) bo do tego są jakies tam premie pare złotych mozna przykroić ,

  Dobre 0

 15. Anonim pisze:

  ja mam tez najnizsza krajowa nie dostalam ani aneksu ani nic a i tez mam placone od utargu i dostaje przecietnie 800-900zl na miesiac i niech nie narzekaja ci ktorzy dostaja 1300! bo jak bym dostawala jakis kwitek ze mam miesiecznie tyle i tyle to moglabym okskarzyc szefa a ja nic nie dostaje tylko gotówke i juz;/

  Dobre 0

 16. gogolinka pisze:

  ja mam tez najnizsza krajowa nie dostalam ani aneksu ani nic a i tez mam placone od utargu i dostaje przecietnie 800-900zl na miesiac i niech nie narzekaja ci ktorzy dostaja 1300! bo jak bym dostawala jakis kwitek ze mam miesiecznie tyle i tyle to moglabym okskarzyc szefa a ja nic nie dostaje tylko gotówke i juz;/

  Dobre 0

 17. Tomek pisze:

  Nie zgadzam się z tezą Pani minister iż w handlu zatrudniani są ludzie o niskich kfalifikacjach. W firmie której pracuje zatrudnionych jest wielu magistrów jako sprzedawców. Po prostu nie ma dla nich pracy a pracodawca wykorzystuje niski poziom płacy minimalnej. Żal mi często inteligentnych młodych ludzi pracujących ciężko za grosze po to by utrzymać swoje rodziny.

  Dobre 0

 18. Przewodnicząca pisze:

  Pracuje w oświacie i w ubiegłym roku wywalczliśmy że do podstawy tj.najniższej krajowej nie będzie wliczone stażowe była to obietnica naszego Prezydenta oficjalnie na spotkaniu z przedstawicielami związków zawodowych i pracowników niezrzeszonych i co z tego jest 2010 rok i znowu schody bo przecież mamy najniższą krajową oczywiście ze stażowym i znów rozpoczynamy walkę a przecież wystarczyło w regulaminach zaznaczyć że powinno to dziać się automatycznie z chwilą wzrostu płacyale brakło trochę dobrej woli bo nie są to jakieś zawrotne sumy.Tak władza nas traktuje ale w tym roku będą wybory i mamy okazję odpłacić i podziękować za takie traktownie.

  Dobre 0

Dodaj komentarz

Dodanie komentarza oznacza akceptację REGULAMINU blog.rp.pl. Komentarze nie spełniające zasad zawartych w regulaminie - nie będą publikowane. Więcej informacji można znaleźć na modblogu modblogu.